facebookg+twitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Redakcja

opublikowane przez: red., z dnia 09.01.2015, 11:46

Portal kulturalny "Kultura u podstaw" zaprasza Państwa do wspólnej podróży po życiu kulturalnym Wielkopolski. Znajdziecie u nas Państwo teksty o tematyce kulturalnej, fotoreportaże, relacje filmowe, zapowiedzi i recenzje. Portal dostarcza wiedzy o tradycji regionu i współczesnych zjawiskach kulturalnych. Zapoznajemy Państwa z różnymi przejawami kultury, przedstawiamy sylwetki twórców i efekty ich działalności artystycznej.

Portal kulturaupodstaw.pl został powołany do życia w ramach działań, związanych z projektem Budzik Kulturalny, który wskazał nowe kierunki zainteresowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego kwestiami kultury naszego regionu. Budzik Kulturalny udowodnił, że siła kultury w Wielkopolsce może być rozłożona równomiernie w całym regionie i nie muszą o niej stanowić wyłącznie wielkie, dywanowe premiery, odbywające się w głównych instytucjach kultury stołecznego miasta Poznania. Świadczą o tym wydarzenia, kreowane przez program Wielkopolska:Rewolucje, które gromadziły tłumy widzów i zbierały świetne recenzje. Wspomnieć warto choćby spektakle: „Jakiż to chłopiec piękny i młody” z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, „Lepiej tam nie idź” z udziałem dzieci i młodzieży z Szamocina i okolic czy „Kosmologię Rozdrażewską” z udziałem członków Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Kółka Astronomicznego „Kasjopea”.
 
Portal działa już rok, w tym czasie dostarczał Państwu wiele relacji i opinii na temat kultury regionu. Z założenia jesteśmy wydawnictwem opiniotwórczym - staramy się nie tylko wskazywać na wydarzenia, postacie i procesy kulturowe, kształtujące obraz współczesnej Wielkopolski, ale także dokonywać ich ewaluacji i dokumentacji. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do recenzji, relacji filmowych, reportażu i fotoreportażu na naszym portalu, ważną rolę przypisujemy też blogom autorskim. Naszym celem jest opisanie i utrwalenie Wielkopolski naszego czasu, jakkolwiek subiektywne by ono nie było, gdyż zdajemy sobie sprawę z olbrzymich zalet takiego podejścia. Bierzemy zatem pełną odpowiedzialność za własny subiektywizm, gdyż to właśnie on pozwala nam, tak wyraziście i z tak wielkim przekonaniem, prezentować dorobek regionu. Dzięki temu staliśmy się dobrze rozpoznawalni dla czytelników, których środowisko budujemy nie tylko wokół samego portalu, lecz również wokół naszych emanacji społecznościowych na Facebooku, czy Youtube.

Podzieliliśmy portal na cztery zasadnicze działy: Wydarzenia, Opinie, Ludzie, Miejsca. W dziale Wydarzenia zapowiadamy wybrane imprezy, które pragniemy rekomendować czytelnikom, wskazując ich czas, miejsce (z mapą dojazdu), adres internetowy organizatora, oraz udzielając jak najszerszej informacji wprowadzającej.

W dziale Opinie publikujemy materiały, będące efektem naszego uczestnictwa w zapowiedzianych wcześniej wydarzeniach - w postaci recenzji, reportaży, fotoreportaży i relacji filmowych. Staramy się być zawsze tam, gdzie dzieje się coś istotnego dla regionu, nie ważne, czy jest to wielki teatr, czy mała wiejska świetlica.

Działy Ludzie i Miejsca są dość oczywiste i chyba nie wymagają dodatkowych opisów. Znajdziecie tam Państwo osoby i miejsca, które napotykamy w naszej podróży przez kulturę Wielkopolski.

Przez cały czas towarzyszą nam graficzne komentarze Darka Krupy, który zanim rozpoczął przygodą z portalem kulturaupodstaw.pl, komentował rzeczywistość dla tygodnika „Wprost” w najlepszych latach jego istnienia. Powierzyliśmy mu okienko „Krupa u Podstaw”.

Dwie rubryki na naszym portalu mają formę blogów, są autorskimi projektami współpracujących z nami dziennikarzy: Wojtka Hildebrandta i Marka Grądzkiego.

Marek Grądzki prowadzi blog Kultura Kulinarna Wielkopolski, traktujący o wszystkim co wiąże się z podniebieniami Wielkopolan. Można tam znaleźć przepisy na przeboje kulinarne naszego regionu, regionalne warianty powszechnie lubianych potraw, ale też przepisy na potrawy, wchodzące dopiero pod wielkopolskie strzechy. Blog jest bogato ilustrowany autorskimi zdjęciami potraw, a ostatnio również coraz częściej filmami, prezentującymi Grądzkiego jako naszego rodzimego mistrza kulinarnego, który szaleje w swej wiejskiej kuchni, będącej sercem jego gospodarstwa.

Wojtek Hildebrandt bloguje na temat wielkopolskiej architektury, sztuki i urbanistyki. Jego blog Mieszkanie Dom Mieszkanie to cudowny kalejdoskop, ilustrowany fotografiami autora, który niezwykle obrazowo pisze o wszystkim co zbudowano, buduje się, bądź zamierza się zbudować w Wielkopolsce. A także o tym, co już teraz można - lub w najbliższej przyszłości będzie można - znaleźć w środku opisywanych obiektów. Wojtek jest też znakomitym i cenionym rysownikiem architektury. Jego blog to cudowna podróż po wielkopolskim dziedzictwie materialnym.

Nad pojawiającymi się u nas filmami czuwa Paweł Zabel, operator i realizator o wieloletnim doświadczeniu filmowym i telewizyjnym. Spod rąk jego zespołu wychodzą zapowiedzi programowe większości polecanych przez nas wydarzeń. Paweł odpowiada też za relacje z imprez i za filmowe impresje z Wielkopolski. Stara się, by relacje były rzeczowe i bezstronne i zawsze dotykały sedna relacjonowanych problemów.

Fotoedytorem i szefem fotograficznym portalu jest wybitny wielkopolski fotoreporter Mariusz Forecki. Mariusz i współpracujący z nim fotografowie, dbają o to, by opisywane przez nas wydarzenia uchwycić w obiektywie. Ich pasja do obrazowania rzeczywistości i zatrzymywania jej w kadrze sprawia, że serwisy fotograficzne naszego portalu są niezwykle barwne i zróżnicowane.

Nad stroną techniczną, graficzną oraz administracyjną czuwa Cezary Ostrowski, twórca i teoretyk kultury, a także wydawca portalu. Ostrowski był w swej karierze redaktorem graficznym pism: Wprost, Nowy Nurt i Poznaniak, a także dziennikarzem telewizyjnym i radiowym (Telewizja TVS, PTV3, Radio Obywatelskie). Współpracował dziennikarsko z Aktivistem, Machiną, polską edycją Maxa i Kaktusem. Jest autorem utopijnej powieści kryminalnej o Poznaniu „Śmierć w Misiu”, a także liderem awangardowej formacji muzycznej Bexa Lala.

Redaktorem naczelnym portalu jest, od początku jego istnienia, Iwona Torbicka, która wcześniej przez wiele lat szefowała redakcji kultury poznańskiej Gazety Wyborczej, a przedtem - bydgoskiej. Iwona koordynuje pracę całego zespołu, dba o pozyskiwanie współpracowników i wyszukiwanie dla nas najbardziej żywotnych tematów. Oprócz tego zajmuje się pracą dziennikarską, głównie jako recenzentka filmowa i teatralna. Jest dla nas jak matka i ojciec, a nawet jak siostra. Wyrozumiała, ale wymagająca. Bezlitosna dla studentów wydziału nauk społecznych UAM, gdzie prowadzi warsztaty prasowe.

Daina Kolbuszewska to nieoceniona autorka opracowań z zakresu historii, dziedzictwa narodowego, tradycji. Interesuje ją różnorodność, inność. Jej piękne opracowania teoretyczne i obrazowe relacje są prawdziwą ozdobą naszego portalu.

Olaf Adam Gibowski to autor niezmiernie drobiazgowych i rzeczowych recenzji z zakresu muzyki i opery, ale nie tylko. Czasem porzuca Melpomenę na rzecz X Muzy i wówczas raczy nas niezwykle wysmakowanymi opiniami na temat filmu. Inicjator naszej współpracy z festiwalem filmowym „Prowincjonalia”. Gibowski bywa bezlitosny w swych opiniach, ale zawsze potrafi kompetentnie je uzasadnić, dlatego jest szanowany zarówno przez tych o których pisze dobrze, jak i przez tych o których pisze mniej pochlebnie.

Naszym najnowszym „narybkiem” redakcyjnym jest Kuba Wojtaszczyk, niezmiernie utalentowany literat młodego pokolenia (autor trzech powieści), urodzony humanista, erudyta i hipster. Wojtaszczyk bez trudu zmaga się z najświeższymi tematami, związanymi z wielkopolską kulturą, gdyż żyje w ich wnętrzu, nie będąc jedynie biernym obserwatorem, co daje mu bardzo uprzywilejowaną pozycję.

Pracą sekretarza redakcji i wspieraniem naszych działań społecznościowych zajmuje się Bogdan Markowicz, od lat aktywnie tworzący Web 2.0. .

Wszyscy razem tworzymy zespół, dzięki któremu praca wielu innych ludzi tworzących i upowszechniających wielkopolską kulturę, trafia pod cyfrowe strzechy. Dbamy, by widzieć maksymalnie dużo i jednocześnie być dostrzeżonym. Staramy się wiele utrwalić i ocalić, bo kultura jest rzeczą niesłychanie ulotną, a przecież tak ważną.

 

A tak pomiędzy nami, to po prostu zadbamy, byśmy mogli być wszyscy dumni z Wielkopolski, bo naprawdę jest się czym chwalić. Trzeba tylko chcieć i mieć po temu możliwości. Nam je dano. Staramy się tego nie spaprać :)

Redaktor naczelny - Iwona Torbicka

Wydawca i Media Manager - KsyKsy

Sekretarz redakcji - Bogdan Markowicz

Dziennikarze, Blogerzy: Adam Olaf Gibowski, Daina Kolbuszewska, Wojciech Hildebrandt, Marek Grądzki, Kuba Wojtaszczyk, Daria Grabowska

Fotoreporterzy: Mariusz Forecki, Michał Sita

Filmowcy: Paweł Zabel

Graficy: Dariusz Krupa, Stefan

Tłumacz: Tomasz Jamróz

Korespondenci : Agnieszka Głębicka - Ostrów, Sandra Konieczka - Gniezno, Łukasz Jaskóła - Kalisz, Joanna Wieczorek - Lednogóra

Jesteśmy do Państwa dyspozycji we wszelkich sprawach związanych z kulturą Wielkopolski i nie tylko.

Prosimy o łaskawe wzięcie pod uwagę, iż wszelkie poglądy zawarte w blogach i komentarzach są prywatnymi poglądami autorów i nie stanowią oficjalnej wykładni opinii wydawcy portalu na dany temat.

 

UWAGA!!!! - nowy kontakt z redakcją : kulturatutaj.com.pl

Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Materiały nadesłane przez wolontariuszy publikowane są nieodpłatnie na licencji Creative Commons 3.0, chyba że strony ustalą inaczej. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wady prawne materiałów dostarczonych.

Adres redakcji:  KULTURAUPODSTAW, ul. Długa 8/5, 61-850 Poznań

Logo do pobrania (kliknij prawym klawiszem myszy i po pojawieniu się pola dialogowego wybierz "zapisz obrazek:")

Logo kulturaupodstaw

Krupa u podstaw

20
Sobota
Styczeń 2018
Fabioli
Miły
Sebastiana
Styczeń, 2018
PnWtŚrCzPtSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego