facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tolinkdrukuj« Katar Kalinowskiego

opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 19.05.2015, 15:45

Adam Kalinowski - wielkopolski artysta rzeźbiarz - pięknie wykorzystał na Katarze 30 ton piachu

THE DREAM CITY - czyli Miasto Snów. Powstało w tym roku na Katarze, w Pearl. Na tę interaktywną instalację, jakże typową dla Kalinowskiego, złożyło się 30 ton piasku i sklejka. Obiekt ma wymiary 1360x860x110 i wygląda bajkowo.

Oto co o swojej sztuce pisze Adam Kalinowski :

Przewagą sztuki wobec innych form świadomości jest to, że sztuka nie koncentruje się na żadnych problemach szczegółowych, a jej mit tworzy pragnienie ogarnięcia i przeniknięcia Wszystkiego, co dokonuje się za cenę redukcji "Ja" do bezwymiarowego punktu. Ta rezygnacja jest trudnym i długo trwającym procesem, ale jest warunkiem oraz celem aktywności artystycznej dla mnie. Uprawianie sztuki nie jest podobne do budowania wygodnego domu do zamieszkania, w obcym, obojętnym świecie - to tworzenie Formy, która przenika i obejmuje świat jako całość. Artysta jest dziurą w nieskończonym, a-wartościowym continuum czasu i przestrzeni. Dlatego twórczość współczesnego artysty nie powinna należeć do sztuki XX w ale powinna ją przekraczać.
Artysta kieruje teleskop swojej sztuki w przestrzeń i co oczywiste, w przyszły czas, jednocześnie, wypuszczając się w przeszłość kultury, traktuje swoją sztukę jako wysłannika w głąb naszego kulturowego umysłu, gdzie celem pozostaje odkrycie źródła autentycznej energii kulturalnej, ważnej dla nas, ludzi dzisiejszego czasu.

Moje prace powstają z różnorodnych materiałów jak metal, tkanina, napęd elektryczny, projekcja itp. Nie używam natomiast przedmiotów gotowych gdyż przeszkadza mi ich potoczna semiotyka. W latach 1994-95 używałem pręta stalowego, tworząc z niego rysunkowe formy przestrzenne. Interesowała mnie idea przezroczystości formy, nakładania się obrazów które wzajemnie się uzupełniały i jednocześnie wytracały tworząc nową jakość. Od pewnego czasu zacząłem używać projekcji spreparowanych slajdów, rysunkowych w walorze, wykonanych z różnego rodzaju piany np. do golenia, mydlanej, z piwa i innych substancji organicznych a także z pyłu ,okruchów itp. W formie pt."Kołyska", użyłem ponadto projekcji krótkich sekwencji animowanych, opartych na moich szkicach. Projekcja ma dać efekt zmienności i pewnej nieprzewidywalności. W projekcie "Ziemski Statek", przywołuję ideę domu-kosmicznego statku, która pozwala na nowo umiejscowić Ziemię w kosmosie, wielkim i prawdopodobnie obojętnym , gdzie jesteśmy "przezroczystymi" gośćmi, aż niezrozumiałe jak zupełnie przypadkowymi W każdym wypadku, wykreowany obiekt jest wehikułem przy pomocy którego podróżujemy w czasie i przestrzeni. Obecnie szukam formy gdzie więcej nieprzewidzianych rzeczy mogłoby się zdarzyć, ponieważ myślę, że dzieło sztuki powinno być odkryciem zarówno dla twórcy jak i dla odbiorcy. To, co najcenniejsze, często przychodzi z nieoczekiwanej strony.
Świadomość artystyczna naszych czasów rozszerza się we wszystkich kierunkach - jest prawie nieograniczona. Dlatego w sztuce nie ma Absolutu, ani żadnego innego stałego punktu. Sztuka jest częściowo nieuchwytnym marzeniem, między innymi dlatego, że jest podróżą Umysłu w nieznane a im bardziej w nieznane tym lepiej. Oznacza to gotowość artysty jak i odbiorcy do odkrycia podstawowej jakości, jakiejś pra-energii życia kulturalnego, dzięki której życie na powrót nabiera mocy i blasku. Wektor sztuki - bardzo dyskretny i ukryty kierunek w którym podąża Umysł.

Adam Kalinowski 1997

Tekst z katalogu z autorskiej wystawy „W Bezruchu” Galeria Arsenał, 1997 w Poznaniu.

Zdjęcia, dzięki uprzejmości artysty.

The Dream City - Kalinowski

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Mieszkać w takim mieście, ale tylko przez chwilę, żeby pokopać w kolorowym piachu.

dodany przez frodo, dnia 20.05.2015, 15:40:24

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego