facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop todrukuj« Spotkanie z Anne Applebaum

data wydarzenia: 28.03.2018, g. 19:-- opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 25.03.2018, 22:02

"Applebaum rozpoczęła prace nad "Czerwonym głodem" dawno temu i nie łączy jej z obecną rosyjską okupacją Ukrainy. Jednak wiedza o głodzie pomaga wyjaśnić postawy rosyjskich przywódców. (...) Dawna polityka niszczenia narodu przekształciła się w powszechne twierdzenie, że naród nigdy nie istniał" - pisze o nowej książce Anne Applebaum Timothy Snyder. Spotkanie z autorką - 28 marca w CK Zamek.

„Czerwony głód” – najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” to dramatyczna i okrutna opowieść o Wielkim Głodzie, tzw. Hołodomorem na Ukrainie. Autorka ukazuje, że klęska ta w istocie była drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa w Europie XX wieku. Prawie cztery miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań Stalina. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, zbrodniczych celów. Książka rozpoczyna się w 1917 r. od rewolucji na Ukrainie – Ukraina ze swoimi narodowościowymi dążeniami od początku stanowiła problem dla Moskwy.

Timothy Snyder (amerykański historyk, specjalista od historii nowożytnego nacjonalizmu i historii Europy Środkowej i Wschodniej) o „Czerwonym głodzie”: „Applebaum rozpoczęła prace nad „Czerwonym głodem” dawno temu i nie łączy jej z obecną rosyjską okupacją Ukrainy. Jednak wiedza o głodzie pomaga wyjaśnić postawy rosyjskich przywódców. Kreml usprawiedliwił rosyjską inwazję twierdzeniem, że naród ukraiński nie istnieje. Dawna polityka niszczenia narodu przekształciła się w powszechne twierdzenie, że naród nigdy nie istniał. Bądźmy pewni, że Rosja nie jest Związkiem Radzieckim, i dzisiejsi Rosjanie mogą sami zdecydować, czy zaakceptują stalinowską wersję przeszłości. Ale aby realnie mieć taki wybór, potrzebują zrozumieć swoją historię. To jeszcze jeden ważny powód, aby być wdzięcznym za tę niezwykłą książkę”.

Anne Applebaum, amerykańsko-polska dziennikarka, urodziła się w amerykańskiej rodzinie żydowskiego pochodzenia. Ukończyła uniwersytet Yale, studiowała również na London School of Economics i Oxford University. Karierę dziennikarską rozpoczęła w 1988 r. jako korespondentka „The Economist” w Warszawie, specjalizowała się w analizach dotyczących przemian społecznych i politycznych w Europie Wschodniej. W tygodniku „The Spectator” w Londynie pracowała jako redaktor działu zagranicznego, a później zastępca redaktora naczelnego. Jest komentatorem politycznym w „The Washington Post”, była członkinią kolegium redakcyjnego gazety w latach 2002–2006. Jest dyrektorem projektów pod nazwą „Transitions Forum” w londyńskim think tanku Legatum Institute. W 2013 r. otrzymała obywatelstwo polskie.


„Czerwony głód” ukazał się 28 lutego nakładem Wydawnictwa Agora, w tłumaczeniu Barbary Gadomskiej i Wandy Gadomskiej. Wydaniu tej książki towarzyszą wznowienia poprzednich dwóch książek z trylogii Anne Applebaum: „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną”.

Spotkanie z autorką (28 marca, CK Zamek, godz. 19) poprowadzi dr hab. Grzegorz Skrukwa – wicedyrektor Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Autor: Daina Kolbuszewska
Materiały organizatora

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

22
Niedziela
Lipiec 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego