facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Zmodernizowani Piastowie ledniccy

opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 10.03.2018, 15:59

Początki historii Polski i pierwszych jej władców zyskają nową oprawę. Do 2020 r. zakończone zostaną prace związane z modernizacją i przebudową budynków Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Projekt, dofinansowany z dotacji unijnych, wsparł kwotą 13 mln zł Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy powstało w 1969 r. Jego pierwszym dyrektorem był Jan Łomnicki, obecną nazwę nosi ono od 1974 r. Muzeum powstało w miejscu ściśle związanym z początkami państwa polskiego i chrześcijaństwa w Polsce. Lednicki gród był jednym z ważniejszych za pierwszych Piastów, część historyków uważa, że to właśnie na Lednicy Mieszko I przyjął chrzest. Na wyspie znajdują się pozostałości palatium księcia z kaplicą i osobnej świątyni. Kres świetności grodu na Lednicy przyniósł najazd Brzetysława Czeskiego w 1038 r. Od 1994 r. wyspa uznawana jest za pomnik historii.

Obecnie w muzeum trwają intensywne przygotowania do realizacji dużego projektu. Na powiększenie i unowocześnienie przestrzeni muzealnej przeznaczone zostanie w sumie 20 mln zł w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansował przedsięwzięcie kwotą 13 mln zł. Koncepcja rozbudowy muzeum zakłada przebudowę i unowocześnienie istniejących budynków, które przeznaczone zostaną na magazyny, powiększenie ekspozycji, pracownie naukowe i sale edukacyjne. Powstaną też specjalistyczne pracownie konserwatorskie oraz zaplecze związane z obsługą ruchu turystycznego. Zakończenie projektu planowane jest na kwiecień 2020 r.

Muzeum Pierwszych Piastów ma sześć oddziałów, projekt dotyczy wyłącznie Ostrowa Lednickiego. Renowacji i modernizacji poddane zostaną budynki stodoły (wraz z budową łącznika do sąsiedniego budynku), spichlerza, magazynów oraz jałownika. Powstaną w nich m.in. nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, biblioteka i archiwum, sale edukacyjne, mini sale kinowe dla prezentacji filmów o Ostrowie Lednickim i początkach państwa polskiego, nowoczesne pomieszczenia magazynowe, sale ekspozycyjne (sala wystaw stałych i czasowych) i konferencyjne oraz niezbędne dla funkcjonowania tego obiektu pomieszczenia socjalne, techniczne, sanitarne i kasa.

Równocześnie przygotowywane są projekty nowej aranżacji wystawy stałej „Tajemnice początków Polski – Ostrów Lednicki”. Wykorzystane zostaną na niej nowoczesna technologia, multimedia, które skłaniać mają odwiedzających do interaktywności. W ramach wystawy zostanie wydzielona część m.in. dotycząca legendarnych protoplastów dynastii Piastów, początków chrześcijaństwa, czy dawnej przeprawy na Ostrów Lednicki. Na ekspozycji wykorzystane zostaną zabytki odnalezione podczas wielu sezonów wykopalisk archeologicznych. Trwają też prace nad nową aranżacją Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, wraz z budową amfiteatru.

Autor: Daina Kolbuszewska
Materiały muzeum

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego