facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop todrukuj« Trzy światy Noacha Lasmana

opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 13.02.2018, 08:23

Wesprzyj akcję zbierania funduszy na wydanie wspomnień Noacha Lasmana – poznańskiego Żyda i izraelskiego pisarza! Lasman pisze o człowieku i jego naturze. O dobru i złu, które nie wybierają sobie narodowości ani religii. Jego wspomenia mają bezcenną wartość - nie ma książki opisującej żydowski los w czasie wojny w Polsce z perspektywy poznańskiego Żyda.

Jesienią tego roku w Wydawnictwie Miejskim Posnania ma ukazać się unikatowa książka poznańskiego Żyda i izraelskiego pisarza Noacha Lasmana „Wspomnienia z trzech światów” – wojenna i nie tylko opowieść o losach jego, jego rodziny i poznańskich przyjaciół od ok. 1930 do 1957 r. Książka, którą będzie można porównać do tak znakomitych tytułów z żydowskiej literatury wspomnieniowej, jak „Spowiedź” Caleka Perechodnika czy „Dotknięcie anioła” Henryka Schönkera. Na portalu crowdfundingowym Wspieram.to zbierane są pieniądze na sfinansowanie wszystkich prac związanych z opracowaniem książki. Więcej o projekcie na stronie: wspieram.to/noach. Fundusze zbierają wspólnie Fundacja Synagoga Nowa – Centrum Dialogu i Andrzej Niziołek, który opracowuje i redaguje wspomnienia Lasmana. Książkę opublikuje Wydawnictwo Miejskie Posnania.

„Noach Lasman ma 94 lata, jest poznańskim Żydem, żyje w Jerozolimie. Poznański Żyd był przed wojną inny niż większość Żydów II RP: mówił po polsku albo po niemiecku, rzadko znał hebrajski, jeszcze rzadziej jidysz, był mało religijny, żył i ubierał się jak chrześcijanie.
Lasman w 1957 roku wyjechał do Izraela. Był geologiem, pracował m.in. w Afryce i Ameryce Południowej. Śmiał się zawsze, że jest ucieleśnieniem marzeń endeków, bo jako geolog był polskim Żydem na Madagaskarze. Pisać zaczął na emeryturze, ale myślał o tym już po wojnie. Pisał po polsku, napisał siedem książek, w większości wspomnieniowych, z których w Polsce ukazały się dwie (...). Jego wspomnienia są u nas niemal kompletnie nieznane. (…) są te teksty są do bólu prawdziwe. I mądre swoim dystansem” - pisze o wspomnieniach Lasmana Andrzej Niziołek.
W 2006 r. Noach Lasman odwiedził Poznań, miał wtedy 82 lata. Był w świetnej formie – dowcipny, niezwykle pogodny, z dystansem do siebie i rzeczywistości. Mądry i niezależnie myślący. To, co mówił (i pisał) głęboko zapadało w pamięć, zmuszało do myślenia, stawiania pytań, poruszało. „On nigdy nie podążał za modą, za tym co «jest w porządku». Zawsze był taki. Kiedy nastała w Izraelu moda na to, żeby przyjeżdżać do Polski, ojciec nie chciał. On zawsze robił to, co sam uważał za słuszne. Myślę, że dlatego jest tak autentyczny, prawdziwy” - mówiła wówczas jego córka Hannah Lasman.

„Jest ich kilku jeszcze kilku [Żydów pamiętających przedwojenny Poznań], ale to może ostatni, który swoje wspomnienia zapisał. Zdążył to zrobić, zanim dziesięć lat temu zachorował. Napisał i wydał w Izraelu sześć książek, ale dopiero maszynopis, który niedawno trafił do moich rąk, a o którym nikt dotąd nie wiedział, umożliwia przygotowanie w Polsce książki zbierającej całą jego historię. Ta książka będzie ważna, nie tylko dla poznaniaków” - mówił Andrzej Niziołek w wywiadzie w „Gazecie Wyborczej”. Fragment wspomnień Noacha Lasmana oraz cała rozmowa z Andrzejem Niziołkiem na temat tego projektu: tutaj

Autor: Daina Kolbuszewska
Zdjęcia: Noach Lasmann w 1945 r., Łosice 1944 r. - Noach pierwszy z prawej (zdjęcie grupowe),  Noach Lasman w 2006 r. przed drzwiami Gminy Żydowskiej w Poznaniu oraz Bar Micwa Mońka Lasmana, 1935 r. (z archiwum Noacha Lasmana).

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#Noach Lasman

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego