facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop todrukuj« Exlibrisy – przypomniane w Poznaniu

opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 11.02.2018, 13:08

Dowcipne, symboliczne, erotyczne, ozdobne lub powściągliwe w formie… – małe, graficzne arcydzieła, które wklejano do książek jako znak własności. Do 5 marca można obejrzeć wspaniałą ich kolekcję ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Na wystawie "Ex libris z biblioteką w roli głównej".

Samo słowo exlibris wywodzi się z łaciny – „ex libris”, czyli „z książek”. Za praekslibris uważa się ...fajansową tabliczkę z imieniem faraona Amenophisa III (zmarł 1377 p.n.e.). Można go oglądać w muzeum w Londynie. W Polsce znaki własności pojawiły się w rękopisach, nie miały jednak ozdobnego charakteru. Najczęściej właściciele decydowali o umieszczeniu w manuskrypcie swojego herbu (namalowanego lub odciśniętego z pieczęci). Papierowe znaki własności pojawiły się w Europie w XV w., w Polsce – w XVI w. Współczesne artystyczne exlibrisy to małe karteczki z grafiką, wykonaną w technice drzeworytu, miedziorytu, akwaforty czy akwatinty oraz nazwiskiem lub inicjałem właściciela, przyklejane wewnątrz książki.
Przez wieki uważano exlibrisy za wyraz dbałości właściciela o własny księgozbiór (miały chronić m.in. przed kradzieżą) oraz dowód jego wysokich potrzeb kulturalnych. Projektowanie exlibrisów to osobna dziedzina grafiki artystycznej. Te, które wykonane zostały przez znanych artystów podnoszą kolekcjonerską wartość książki. Od XIX w. exlibrisy stały się głównie obiektem pasji kolekcjonerskiej.

Exlibrisy polskich bibliotek publicznych pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Interesująca i bogata kolekcja powstała dzięki Andrzejowi Baumgartowi (1937-2014), zasłużonemu – przez 42 lata! - instruktorowi i metodykowi WBPiCAK w Poznaniu. Na wystawie można zobaczyć exlibrisy wykonane w różnych technikach i stylach. Takie, na których umieszczano np. herb Poznania (jak znak Przemysława  Michałowskiego czy Adama Kochanowskiego), motywy erotyczne (Zbigniewa Libery), religijne (Józefa Czosnyki) itd..., nawiązujące do zainteresowań lub charakteru osoby, dla której powstał projekt. Na exlibrisie Arkadego Fidlera widnieje motyw rzeźby afrykańskiej, Ignacego Mosia – portret Henryka Sienkiewicza, Brzezińskiego - ...ślimak. Pokazany też został na wystawie m.in. katalog exlibrisów, które powstały „in memoriam”, po śmierci Czesława Miłosza.

Całość wystawy uzupełniają notka biograficzna Andrzeja Bamugarta oraz informacje na temat historii exlibrisów. Autorami wystawy są Aleksandra Mikołajska, Magdalena Waligórska i Dariusz Grajek. Można ją oglądać do 5 marca w gmachu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Autor: Daina Kolbuszewska
Materiały: WBPiCAK

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#WBPiCAK #Poznań

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego