facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop todrukuj« Teatr Fokus rządzi w Wolsztynie

opublikowane przez: , z dnia 09.02.2018, 21:44

Każdy aktor marzy o wiernej publiczności, która czeka na każdą premierę. Amatorski Teatr Fokus w Wolsztynie taką widownię ma. Od siedmiu już lat wystawia w Wolsztyńskim Domu Kultury komedie dla mieszkańców miasta i okolic. W nabitej sali na 240 osób! - Bilety rozchodzą się błyskawicznie – mówi Adam Żuczkowski, spiritus movens teatru.

- Mamy swoją publiczność, która jest do nas przywiązana, od lat przychodzi na nasze spektakle – mówi Żuczkowski, miłośnik teatru, z wykształcenia polonista. To on w 2011 roku założył amatorski Teatr Fokus, który działa jako sekcja Wolsztyńskiego Domu Kultury. Zrzesza ludzi dorosłych, których potrafił zarazić swoją pasją. Zespół przygotowuje i wystawia wyłącznie komedie. – To najbardziej odpowiada naszej widowni i aktorom – mówi Żuczkowski. Do tej pory teatr wypuścił cztery tytuły: "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka, "Tato, tato sprawa się rypła" Ryszarda Latki, "Matrymonium według Teatru Fokus" (dwie sztuki Andrzeja Dembończyka: "Kandydatki na żonę" i Biuro Matrymonialne") oraz "Zakciało się wom Kalwaryji" Latki. Wszystkie spektakle reżyserował Adam Żuczkowski, scenografie do przedstawień rodzą się w trakcie prób, czasem realizatorzy korzystają z pomocy plastyka WDK.

Żuczkowski, który prowadził kiedyś teatr Magia w szkole podstawowej, a potem gimnazjum, bez teatru nie potrafi żyć. Ciągle wymyśla coś nowego, to on jest autorem projektu "Teatr amatorski w teatrze profesjonalnym", którego celem jest prezentacja przedstawień teatrów amatorskich na profesjonalnej scenie. Partnerem projektu został Lubuski Teatr w Zielonej Górze, który użycza sceny dla amatorskich spektakli. Do tej pory wolsztynianie pokazali na zielonogórskiej scenie "Zakciało się wom Kalwaryji". Marzenia są takie, żeby zapraszać na scenę Lubuskiego Teatru przedstawienia teatrów amatorskich z województw lubuskiego i wielkopolskiego. - Myślimy, ze kontakty i wymiana doświadczeń będzie inspirująca i twórcza dla obu środowisk teatralnych: amatorskiego oraz zawodowego – uważa Żuczkowski.

Najbliższa premiera Teatru Fokus odbędzie się w sali widowiskowej WDK 11 lutego (o godz. 17). Niestety, biletów już nie ma. Ci, którzy odeszli od kasy z kwitkiem, mogą kupić bilety na następne przedstawienie 28 lutego (o godz. 19).

To będzie komedia kryminalna. Wolsztyńska publiczność zobaczy "Kocie łby" Katarzyny Flieger. Młoda wolsztyńska pisarka napisała tę sztukę specjalnie dla Teatru Fokus. Spektakl reżyseruje, jak zawsze, Adam Żuczkowski. – Mam wspaniałych aktorów, reprezentujących różne pokolenia. W zespole są osoby od 28 do 62 lat. W najnowszej sztuce występuje dwunastu aktorów – opowiada Żuczkowski. - Są wśród nich policjant, nauczyciele, a nawet restaurator.

Do zespołu Teatru Fokus ciągle można dołączyć. – Zapraszamy wszystkich chętnych – mówi Żuczkowski. - Próby i spotkania odbywają się w każdą środę o godz. 18 na scenie Wolsztyńskiego Domu Kultury. Przygotowanie premiery zajmuje nam od trzech do czterech miesięcy.

Autor: Iwona Torbicka

Zdjęcia: Wolsztyński Dom Kultury

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#Wolsztyn

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego