facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Trzej Królowie w Wielkopolsce

opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 07.01.2018, 21:52

Udział w Orszaku Trzech Króli to okazja do wspólnego świętowania i przeżywania Dnia Objawienia Pańskiego, o czym wiedzą mieszkańcy wielkopolskich miast. - Specjalnie na tę okazję zakładam koronę z papieru, którą sama robię – zdradziła nam pani Jadwiga ze Śremu. W tym roku maszerowaliśmy razem z mieszkańcami Śremu i Borku Wielkopolskiego

Radosny, kolorowy tłum przeszedł w sobotę, 6 stycznia ulicami Śremu. Tegoroczny Orszak Trzech Króli rozpoczął się sprzed szkoły katolickiej i zakończył na placu przy kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. Część uczestników paradowała w specjalnie na tę okazję przygotowanych koronach, dzierżąc z dłoniach sztandary. – Co roku zakładam koronę z papieru, którą przedtem sama robię – zdradziła nam pani Jadwiga.

Równie kolorowo i radośnie było w Borku Wielkopolskim, gdzie kilkadziesiąt mieszkańców przemaszerowało z Sanktuarium Maryjnego na Zdzieżu na Rynek Miejski. W przygotowaniu święta lokalną społeczność wsparła Fundacja Orszak Trzech Króli. Rozdawano śpiewniki, flagi i naklejki okolicznościowe. Mieszkańcy wdziali stroje królewskie, anielskie i rycerskie. Na Rynku odbyła się inscenizacja przygotowaną przez Zespół Regionalny "Borkowiacy", do wspólnego kolędowania zapraszała m.in. grupa "Retro" i Koło Śpiewacze "Jutrzenka".

Była też szopka z owieczkami i jagniętami, artyści na szczudłach i ognisko. Częstowano pierniczkami, jabłkami, herbatą oraz ciastem.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Dnia Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. Biblijne opisy nie mówią o tym, ilu mędrców przybyło, ani nie podają ich imion. Tradycyjnie, od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar. - Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę – tak o wizycie mędrców w stajence betlejemskiej pisze ewangelista Mateusz. Święto, przypadające na 6 stycznia zaczęto obchodzić na przełomie XV i XVI wieku. Właśnie wtedy popularne się stało święcenie złota i kadzidła (tę funkcję pełniła żywica z jałowca). Okadzano nią domy i obejścia, wierzono, że chroni przed chorobami i nieszczęściami. W XVIII wieku powszechny stał się zwyczaj święcenia kredy, którą w wielu domach pisano na drzwiach wejściowych litery: C+M+B (lub K+M+B) oraz bieżącą datę. Te trzy litery wcale nie pochodzą jednak od imion Kacper, Melchior i Baltazar, jak sądzą niektórzy - są skrótem od łacińskiego życzenia "Christus Mansionem Benedicat", co oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".

Autor: Iwona Torbicka

Zdjęcia: Mariusz Forecki

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Zdjęcie z lalką w torebce i raca, rządzi :)

dodany przez Por. Borewicz, dnia 08.01.2018, 06:20:57

Krupa u podstaw

21
Sobota
Lipiec 2018
Danieli
Wawrzyńca
Wiktora
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego