facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop todrukuj« Kobiety i dawna architektura

opublikowane przez: , z dnia 11.02.2017, 07:02

Jaki wpływ na architekturę i sztukę miały małżonki Piastów? I dlaczego ich rola w polskiej historiografii jest marginalizowana? O tym m.in. przeczytać można w książce "Architektura sakralna w początkach państwa polskiego (X-XIII wiek)". Tom, zawierający zdjęcia pięknych mozaik z kościołów romańskich, wydało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Na tom „Architektura sakralna w początkach państwa polskiego (X-XIII wiek)” składają się teksty naukowe wybitnych znawców, zawierające najnowsze wyniki badań nad tym tematem. Autorzy piszą o Krakowie, Zawichoście, opactwach w Mogilnie, Trzebnicy i Lubiążu, kościele w Oliwie czy Głogowie, katedrze we Wrocławiu. Ale jest też m.in. tekst o wielkopolskim opactwie w Lubiniu (autorstwa Marcina Szymy). Tekst o ornamentowanych posadzkach w kościołach romańskich na ziemiach polskich (Dariusza Niemca) wzbudza zazdrość – dbałość o piękny szczegół była w średniowieczu doprawdy imponująca!

Tych, którzy tropią (i słusznie!) kobiece wątki w historii, często przez historyków przemilczane, zainteresuje zapewne tekst prof. Zygmunta Świechowskiego pt. „Udział małżonek Piastów w procesie powstawania budowli w XI i XII wieku”. Autor pisze:„(…) w dobie ottońskiej, jak i epoce późniejszej szlachetnie urodzone kobiety w Niemczech, jak i we Francji miały bardzo wysoką pozycję”. Profesor wspomina w tym kontekście m.in. Rychezę, wnuczkę Ottona II, a żonę Mieszka II. Dzięki  temu, że małżonki Piastów należały do kobiet wykształconych i obeznanych ze współczesnymi trendami w architekturze i sztuce, następował naturalny transfer tej wiedzy na ziemie polskie. A jednak ich rola w polskiej historiografii jest, zdaniem prof. Świechowskiego, marginalizowana.

Tom jest zresztą dedykowany prof. Świechowskiemu, który zmarł w 2015 r., a był wybitnym historykiem sztuki – szczególnie średniowiecza. Profesor pochodził ze Żmudzi, naukę rozpoczął jednak w szkołach w Rydzynie. Po II wojnie był studentem słynnego prof. Szczęsnego Dettloffa na historii sztuki na Uniwersytecie Poznańskim. Przez pewien czas związał się z Poznaniem, potem z ośrodkami akademickimi w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Kierował projektami badawczymi, był członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Był wielkim miłośnikiem fotografii, swoje zdjęcia pokazywał na wystawach w Polsce i Czechach. Tekst poświęcony profesorowi otwiera recenzowany tom.

Dla każdego, kto interesuje się początkami państwa polskiego, książka jest lekturą obowiązkową, choć niełatwą.

Autor: Daina Kolbuszewska
Front foto: opactwo w Lubiniu, wiki

„Architektura sakralna w początkach państwa polskiego (X-XIII wiek)”, red. T. Janiak, D. Stryniak, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gniezno 2016


 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#Gniezno

Krupa u podstaw

24
Niedziela
Czerwiec 2018
Danuty
Jana
Janiny
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego