facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tolinkdrukuj« Ramona, Mila, Bobo

opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 16.07.2016, 13:17

Kamil Sipowicz napisał książkę niezwykle zwykłą. I za to mu chwała, gdyż spokojną normalność wynosi na należne jej miejsce w rozważaniach nad sensem życia.

Kamil Sipowicz jest filozofem. Jest też hipisem. Jest rzeźbiarzem, malarzem i poetą. Jest od lat moim przyjacielem. Mało kto wie, że na początku lat osiemdziesiątych założyliśmy z Kamilem w Poznaniu zespół awangardowy o nazwie Bexa Lala. To Kamil wymyślił nazwę i wraz z nim dokonałem pierwszych nagrań, które zatytułowaliśmy "Bexa Lala plays for the Residents". Później Kamil opuścił zespół, a pojawili się w nim Njuman i Polo. Kamil pozostał nam wierny, pisząc o dokonaniach Bexy na łamach Razem i Non-Stopu. Dostarczał nasze nagrania do Polskiego Radia, powodując że byliśmy jedynym zespołem, który funkcjonował w socjalistycznym eterze, choć nigdy nie wystąpił "na żywo".

Kamil jest też autorem wielu książek. O muzyce, kulturze, społeczeństwie. A jednak dopiero teraz pojawia się jego pierwsza książka filozoficzna "Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt". Zupełnie świadomie piszę, że to książka filozoficzna, choć Kamil nadał jej kształt zbioru przypowieści o zwierzętach. Te przypowieści utkane są z bardzo subtelnych nawiązań, alegorii i pozornie suchych danych. Pisane bez przesadnej emocji, relacjonują rzeczywistość w skali ludzkiej. Nie ma tam wielkich wydarzeń, czy wzniosłych myśli szybujących dumnie po horyzont. Jest natomiast wiele prawdy o życiu wedle prostych reguł, o niezmiennych zasadach rządzących światem i o ludzkiej oraz zwierzęcej kondycji.

Kamil snuje opowieść o sobie i swoim otoczeniu z lekkością i swadą człowieka dojrzałego, który bezbłędnie oddziela informacje pozornie istotne od istotnych prawdziwie i pozornie nieistotne od prawdziwie nieistotnych. Zbiór opowiadań "Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt" to książka niezwykle ważna w dorobku Sipowicza. To jego "Mała Księżniczka" i "Bobo Fatalista" razem wzięci. Serdecznie polecam. Książkę pięknie zilustrowała Ola Sipowicz, a wydało Wydawnictwo Iskry. :)

(fot. archiwum autora)

Cezary Ostrowski

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

20
Poniedziałek
Sierpień 2018
Bernarda
Sabiny
Samuela
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego