facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Festival Wratislavia Cantas in Wielkopolska!

Event date: 11.09.2017, g. 19:30 Published by: , date 08.09.2017, 10:40

For over half a century, it has been one of the most significant classical music festivals in Europe - International Festival Wratislavia Cantas - once again, it leaves Lower Silesia region and enters Wielkopolska whose inhabitants, those who love the festival anyway, will be screaming of joy. The coming days will bring concerts in Kalisz and Krotoszyn.

Tytuł 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego brzmi "Recitar cantando" i wskazuje na rozszerzenie formuły programowej wydarzenia o "deklamację i śpiew". Związek tego, co mówione, recytowane i deklamowane, z tym, co śpiewane – w kontekście europejskiej nowoczesności – wskazuje na nowe muzyczne obszary, na które wkracza Wratislavia Cantans – tym obszarem jest opera. Co prawda, w wielkopolskich miastach, które po raz pierwszy znalazły się na festiwalowym szlaku, wydarzeń operowych nie będzie, za to czekają nas aż dwa koncerty – i to znakomite!

Il Giardino Armonico w Kaliszu
Mieszkańcy Kalisza spotkają się z mistrzami muzyki dawnej. Koncert odbędzie się 9 września o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej.
Wieczór przepełniony będzie muzyką włoską i niderlandzką. U schyłku Odrodzenia utwory niderlandzkich twórców były wzbogacane o ukryte w nutach zagadki, zwane sztuczkami niderlandzkimi. Często bez rozwiązania tych zagadek nie można było poprawnie odczytać nut. Tego rodzaju łamigłówki odnajdziemy nie tylko w dziełach najsłynniejszych kompozytorów, takich jak m.in. Josquin des Prez i Nicolas Gombert. Po dobie twórców franko-flamandzkich przyszedł czas na Włochów, bo już pod koniec XVI wieku działali wybitni Carlo Gesualdo da Venosa czy Giovanni Gabrieli, twórca techniki polichóralnej, która silnie wpłynęła w późniejszym czasie na emancypację wielu gatunków muzycznych.
Program kaliskiego koncertu uzupełnią utwory brytyjskie i niemieckie Thomasa Prestona i Samuela Scheidta.
Wybrane kompozycje wykona Il Giardino Armonico uchodzący jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich zespołów muzyki dawnej. Artyści współpracują ze sobą od ponad trzydziestu lat i specjalizują się w wykonawstwie historycznym – wykorzystują instrumenty z epoki, a także wiedzę muzykologiczną pomagającą we właściwej interpretacji twórczości poprzednich stuleci. W czasie swej działalności zespół wielokrotnie występował podczas prestiżowych wydarzeń artystycznych w najsłynniejszych salach świata, takich jak m.in. Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, Théâtre du Châtelet w Paryżu czy Carnegie Hall  w Nowym Jorku.

Tomáš Král w krotoszyńskim kościele

Utwory Girolamo Frescobaldiego, Giovanniego Pierluigi da Palestriny, czy Claudio Monteverdiego zabrzmią w krotoszyńskim kościele p.w. św. Jana Chrzciciela.
Cenne utwory muzyczne zaczęto gromadzić w stolicy Dolnego Śląska już w XIX wieku. Wtedy to, zgodnie z nakazem Fryderyka Wilhelma III, do wrocławskich bibliotek sprowadzono setki muzycznych rękopisów, starodruków i woluminów pochodzących z dolnośląskich zbiorów zakonnych. Później wszystkie materiały starano się zgromadzić we wrocławskiej uczelni. Choć spora część wspomnianych muzykaliów zaginęła podczas wojennej zawieruchy, to wrocławska Biblioteka Uniwersytecka nadal wyróżnia się na tle całej Europy jako skarbnica wiedzy o kulturze muzycznej Dolnego Śląska. Poza oryginalną twórczością lokalną w zbiorach odnajdujemy również unikatowe wydania popularnych we Wrocławiu kompozycji włoskich – m.in. pierwsze publikacje dzieł Claudio Monteverdiego, które ukazały się w druku jeszcze za życia artysty.
Solistą wieczoru  w krotoszyńskiej farze będzie czeski baryton Tomáš Král, który wykonawczo koncentruje się przede wszystkim na wykonawstwie muzyki dawnej. Swoje zainteresowania muzyczne artysta dzieli między działalność solową i występowanie w zespołach wokalnych. Przede wszystkim jest związany z praskim Collegium Vocale 1704, współpracuje też z innymi grupami wykonawczymi, w tym z francuskim ansamblem Doulce Mémoire. Poza kanonem muzyki dawnej w repertuarze śpiewaka odnajdziemy mniej dziś znane utwory, w tym dzieła czeskiego kompozytora doby baroku – Josefa Antonina Plánický’ego. Podczas wyjątkowego spotkania w krotoszyńskim kościele artyście będzie towarzyszył zespół instrumentalny. Koncert odbędzie się 11 września o godz. 19.30. Wstęp wolny.

Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia: Materiały organizatorów (front foto: zespół Il Giardino Armonico)

comments (You need to be a registered user to comment - register or log in)

Krupa at the core

22
Sunday
July 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
July, 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

previous next today

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego