facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Women feel blues

Event date: 16.09.2017, g. 17:00 Published by: , date 07.09.2017, 10:31

Since Janis Joplin`s time, until today, women have loved blues. To mark Polish Blues Day, Culture and Art Centre in Kalisz will present the female face of blues. We`re to hear a concert of Paulina Lenda and Muzzy Friends Band, a recital by Dorota Wróblewska and Leszek Nowak as well as see a movie entitled "Janis". All of the above mentioned are to be happen on 16 September.

Wieczór z „Kobietami Bluesa” rozpocznie się od przypomnienia głośnego filmu dokumentalnego „Janis: Little Girl Blue” w reżyserii Amy Berg z 2015 roku. Zdaniem większości recenzentów to szczery, emocjonalny, a przede wszystkim bardzo przemyślany film. Najbardziej znaną białą wokalistkę bluesową, pamiętaną choćby z takich przebojów jak „Summertime”, „Piece of My Heart” czy „To Love Somebody”, ukazuje jako osobę z krwi i kości. Berg udało się dotrzeć do prywatnych zapisków artystki, fotografii z rodzinnych archiwów, nieznanych nagrań, a przede wszystkim listów. Film pozwala widzom spojrzeć na dzieciństwo Janis Joplin, która jako nastolatka musiała się zmierzyć z poczuciem niedopasowania, a czasem i całkowitego odrzucenia - zwłaszcza przez rówieśników. Obrazuje też rozkwit popularności piosenkarki, debiutującej w San Francisco - trudne początki, równie skomplikowane relacje z zespołem oraz niezapomnianą atmosferę festiwalu Woodstock, przywołaną wspomnieniami dawnych kolegów piosenkarki, ludzi z branży, przyjaciół, a nawet kochanków. Chociaż kariera Joplin trwała zaledwie kilka lat, to właśnie w niej upatruje się ucieleśnienie nieujarzmionej i hamletowskiej natury bluesa.

Po projekcji filmu na scenie kaliskiego CKiS-u wystąpi wokalistka, pianistka i certyfikowana trenerka wokalna Dorota Wróblewska oraz trębacz jazzowy Leszek Nowak, współpracujący z Filharmonią Kaliską i Filharmonią Częstochowską. Duetowi towarzyszyć będą gitarzysta Łukasz Szafrański i wokalistka Sara Tomczak. Recital „Norah Jones Songs” to projekt oparty na najpopularniejszych utworach amerykańskiej piosenkarki, kompozytorki i instrumentalistki. Podczas występu muzycy zaprezentują autorskie interpretacje piosenek z jej dwóch pierwszych albumów - „Come Away With Me” oraz „Feels Like Home”. Warto przypomnieć, że debiutancki krążek Nory Jones zdobył aż osiem nagród Grammy i sprzedał się w liczbie ponad osiemnastu milionów egzemplarzy na całym świecie. Do jej największych przebojów należą utwory: „Don`t Know Why”, „Sunrise” i „Chasing Pirates”.

Tuż po recitalu Paulina Lenda & Muzzy Friends Band przedstawią autorski program „Tribute to Etta James”. Koncert poświęcony jednej z najlepszych wokalistek bluesowych i soulowych, będzie nie lada gratką dla miłośników tych gatunków. Nie każdy wie, że życiorys autorki takich hitów jak „At Last”, „I`d Rather Go Blind” czy „I Just Want to Make Love to You”, obfituje w erotyczne skandale oraz liczne ekscesy z alkoholem i narkotykami. Współpraca młodej polskiej wokalistki z zespołem kontrabasisty Pawła Mikosza zaowocowała zupełnie nowymi wersjami piosenek Etty James - pełnymi improwizacji i kreatywnych pomysłów. Artyści zamierzają przenieść słuchaczy w lata 70., kiedy na rynku muzycznym królowały takie grupy, jak Jefferson Airplaine, Allman Brothers Band czy Led Zeppelin. Oprócz Lendy i Mikosza, skład Muzzy Friends Band tworzą: organista Grzegorz Kostrzębski, klawiszowiec Jacek Zając, gitarzysta Marcin Zaleś oraz perkusista Tomasz Burzyński.

Wydarzeniem towarzyszącym „Kobietom Bluesa” będą „Muzyczne opowieści o Polskich Kobietach Bluesa”. Prezentacja, przygotowana przez archeologa Leszka Ziąbkę oraz fotografa Damiana Miksę, odbędzie się w kawiarni Art Cafe, znajdującej się w budynku kaliskiego CKiS-u.

„Kobiety Bluesa”, zorganizowane z okazji Polskiego Dnia Bluesa, odbędzie się w sobotę 16 września o godz. 17 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (ul. Łazienna 6).

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Materiały prasowe

comments (You need to be a registered user to comment - register or log in)

Krupa at the core

22
Sunday
July 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
July, 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

previous next today

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego