facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Theatre needs to be close by

Event date: 09.09.2017, g. 16:00 Published by: , date 06.09.2017, 11:02

Gostyń, Jarocin, Kwilcz, Konin, Kotlin - these are the stops of "Teatr Polska" project tour across Wielkopolska. Together with Childrens` Art Centre, they invite to a dance performance "Blisko" [Close] as well as workshops "Blisko kreatywności" [In the vicinity of creativity]. The show, with music by a great clarinetist, Wacław Zimpel, introduces little viewers to the world of magical relations formed between people.

Pisaliśmy już o tym, że „Teatr Polska” jest ogólnopolskim programem promocji teatru w miastach, które mają ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Twórcy przedsięwzięcia chcą, aby polskie teatry zyskały na mobilności, a wystawiane przez nie spektakle mogły być prezentowane nawet w najmniejszych ośrodkach. W ramach projektu - od 9 lat organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tylko do końca listopada odbędzie się aż 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach w całej Polsce.

Jednym z nich jest przedstawienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu pt. „Blisko” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, specjalizującej się w teatrze dla dzieci do lat 3 i teatrze tańca dla dzieci. Spektakl, z muzyką świetnego klarnecisty Wacława Zimpla oraz scenografią Barbary Małeckiej, można obejrzeć w pięciu wielkopolskich miastach - po prezentacjach w Gostyniu i Jarocinie, „Teatr Polska” odwiedzi Kwilcz, Konin i Kotlin. Sztukę, opowiadającą najmłodszym o budowaniu relacji, zaprezentują tancerze - Paulina Giwer-Kowalewska oraz Filip Meyer-Lüters. Odkryją przed małymi widzami świat magicznych więzi, które tworzą się między ludźmi.

„Blisko” to próba odpowiedzi na pytania: co to znaczy troska? Jak można o kogoś dbać? W jaki sposób możemy się sobą opiekować? Zdaniem reżyserki, to niezwykle ważne kwestie dla rozwoju emocjonalności. Twórcy przedstawienia spróbują przeanalizować je wspólnie z odbiorcami spektaklu. Okrągła scena, na której będą występować tancerze, symbolizuje krąg życia i wspólnoty. Na jej środku stanie matrioszka - rosyjska zabawka, złożona z drewnianych lalek, włożonych jedna w drugą, będąca symbolem macierzyństwa. W ujęciu twórców, zyskuje ona współczesny rys - ma w sobie potencjał do kreatywnych eksperymentów, o które mogą pokusić się nie tylko dorośli artyści, ale również mali widzowie. Forma matrioszki stanowi punkt wyjścia do „niewerbalnej dyskusji” na temat bliskości, dotyku i czułości.

Spektaklowi „Blisko” towarzyszą warsztaty „Blisko kreatywności”, adresowane do osób dorosłych - nauczycieli, rodziców, animatorów, artystów i wszystkich, którzy są zainteresowani pracą z dziećmi do 5. roku życia. Zajęcia, prowadzone przez Morawską-Rubczak, mają zainspirować ich do kreatywnej pracy z dziećmi, odwołującej się do tradycji sztuk performatywnych dla najmłodszych. Organizatorzy projektu podkreślają, że wszystkie działania, realizowane podczas warsztatów, będą ukierunkowane na umiejętność lepszego rozumienia specyfiki odbiorcy, którym jest niemowlę i kilkuletnie dziecko. Kluczową kwestią jest poznanie jego możliwości percepcyjnych i poznawczych.

Warsztaty „Blisko kreatywności” w ramach programu Teatr Polska, towarzyszące spektaklowi poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka pt. „Blisko” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak, odbędą się 9 września o godz. 16 w siedzibie Stowarzyszenia Jarocin XXI (ul. Gołębia 1) w Jarocinie, 27 października o godz. 16 w Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 19) w Kwilczu, 28 października o godz. 16 w Centrum Kultury i Sztuki (ul. Okólna 47a) w Koninie oraz 29 października o godz. 16 w Domu Kultury (ul. Powstańców Wielkopolskich 3a) w Kotlinie.

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Maciej Zakrzewski
 

comments (You need to be a registered user to comment - register or log in)

Krupa at the core

22
Sunday
July 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
July, 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

previous next today

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego