facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Kalisz theatre on tour

Event date: 02.09.2017 Published by: , date 01.09.2017, 08:47

2nd of September marks the opening of another edition of TEATR POLSKA project, whose aim is to enable viewers from smaller localities, with no theatres, to see some of the best theatre performances. First time in the eight years of the project running, Kalisz theatre will present their production of "Najgorszy człowiek na świecie" [The Worst Human on Earth].

Spektakl w reżyserii Anny Smolar stał się w ostatnim czasie wizytówką Kalisza, bardzo chętnie zapraszany jest na pokazy poza siedzibą. Odtwarzająca w nim główną rolę Natasza Aleksandrowitch za swoja kreację odebrała Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza na tegorocznych 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Po premierze pisaliśmy na naszym portalu: „Adaptacja „Najgorszego człowieka na świecie” jest wspólnym dziełem Anny Smolar i zespołu aktorskiego. Może w tym upatrywać należy przyczyn tak trafionej, równej gry całej piątki aktorów. Brawa należą się nie tylko Nataszy Aleksandrowitch, Izabeli Beń, Marcinowi Trzęsowskiemu, ale także - Izabeli Wierzbickiej, budującej swoją rolę oszczędnymi środkami wyrazu i Dawidowi Lipińskiemu. Żaden z aktorów nie próbuje niczego dopowiadać, uwypuklać, komentować. Role rysowane są precyzyjną kreską, oszczędnie, bezbłędnie. Znakomicie wpisują się w zdystansowaną, beznamiętną, na pozór czysto formalną, koncepcję reżyserki. Smolar doskonale wie, że najbardziej poruszają historie, które otwierają wyobraźnię, w których to, co najważniejsze odkrywa się samemu. Warto podjąć wysiłek rozbicia skorupy, w której się schowaliśmy, bo tylko wychodząc z ukrycia możemy spotkać drugiego człowieka. Dopiero kiedy staniemy naprzeciw siebie - bezbronni i ufni, mamy szansę na prawdziwą rozmowę. A potem możemy wspólnie spróbować bawić się na trzeźwo, tak jak aktorzy w ostatniej scenie spektaklu – w rytm „Frankie Sinatra” The Avalanches. Jest trudno, bardzo trudno, nie każdy ma siłę, nie każdemu się chce. Ale dopóki nie spróbuje, na zawsze pozostanie najgorszym człowiekiem na świecie.”


Kaliski spektakl pokazany zostanie: 21 września w Gminnym Centrum Kultury Cieszków, 1 października w Żuławskim Ośrodku Kultury (Nowy Dwór Gdański), 24 października w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury (Jelcz-Laskowice),  8 listopada w Miejskim Domu Kultury w Barcinie i 15 listopada w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury (Brzeg Dolny).


Teatry z naszego regionu w tegorocznym programie TEATR POLSKA reprezentują jeszcze cztery inne spektakle: „Gniazdo” w reż. Agnieszki Mielcarek  Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, „Żniwa” w reż. Igora Gorzkowskiego Polskiego Teatru Tańca -Baletu Poznańskiego, Żabka” w reż. Fabrizio Montecchi, Teatru Animacji w Poznaniu i „Blisko” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu).


Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz dziewiąty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 130 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 21 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wybranym 17 teatrom. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.


Autor: Tori
Front foto: Materiały Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu
 

comments (You need to be a registered user to comment - register or log in)

Krupa at the core

22
Sunday
July 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
July, 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

previous next today

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego