facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tolinkdrukuj« Raz w roku w Antoninie

data wydarzenia: od 21.09.2017 do 24.09.2017 opublikowane przez: , z dnia 30.08.2017, 09:56

Każdego roku jesienią, pałac w Antoninie staje się salą koncertową, w której prezentują się najwybitniejsi wykonawcy muzyki Chopina. Festiwal, jeden z najważniejszych festiwali chopinowskich w Polsce, od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Choć pierwszy koncert dopiero 21 września, warto już dziś pomyśleć o biletach.

Bilety na poszczególne koncerty (i karnety) można kupować osobiście w kasach Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Ostrowskim Centrum Kultury. Po wyczerpaniu pełnej puli biletów, organizatorzy przewidują wprowadzenie do sprzedaży wejściówek. Tegoroczny program festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie. Melomanów przyciągnie zapewne nie tylko program artystyczny, ale i wspaniałe nazwiska artystów. Kogo usłyszymy w tym roku w Ostrowie Wielkopolskim i Antoninie?

Podczas inauguracji festiwalu, 21 września w Ostrowie Wielkopolskim, usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, która towarzyszyć będzie trójce solistów. Jako pierwszy zabrzmi utwór, uchodzący za jeden z najbardziej polskich w swym charakterze - “Wielka Fantazja A-dur” op. 13 Fryderyka Chopina. Przy fortepianie zasiądzie młody polski pianista, Piotr Sałajczyk.
Na festiwalu nie zabraknie także wykonań dzieł mniej znanych. Myślę o “Koncercie fortepianowym As-dur” op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, kompozytora który był kolegą Chopina w warszawskim konserwatorium. Partię solową w Koncercie Dobrzyńskiego wykona Joanna Ławrynowicz, artystka uchodząca za bardzo uznaną interpretatorkę dzieł Chopina, a także niestrudzona propagatorka muzyki polskiej.
Słynnego “Koncertu e-moll” patrona festiwalu będzie można posłuchać w wykonaniu pianisty ze Stanów Zjednoczonych - Erica Lu. Amerykanin jest laureatem IV nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Jednocześnie w tym roku jest rezydentem festiwalu. Pianista wystąpi  jeszcze podczas finałowego recitalu, w niedzielę 24 września w Pałacu w Antoninie. Na program koncertu złożą się oprócz utworów Chopina dzieła Mozarta, Schuberta i Brahmsa.

Tuż po uroczystym otwarciu festiwalu, publiczność przeniesie się do Pałacu Radziwiłłów, gdzie wystąpi znakomita pianistka Beata Bilińska z recitalem poświęconym muzyce polskiej. Trzon repertuaru stanowić będzie, rzecz jasna, twórczość Chopina. Artystka zaprezentuje cztery Mazurki op. 68, Tarantelę, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur z opusu 22.  Po przerwie zabrzmią Preludia op. 1 Karola Szymanowskiego i II Sonata fortepianowa Grażyny Bacewicz. Obecność muzyki Karola Szymanowskiego nie jest przypadkowa, ze względu na przypadającą w tym roku 80. rocznicę śmierci kompozytora. Poza tym sam Szymanowski był wielkim wielbicielem twórczości Fryderyka Chopina, o którym pisał: “Fryderyk Chopin jest wieczystym przykładem, czym być może muzyka polska, a także jednym z najwyższych symbolem zeuropeizowanej Polski - nie tracącej nic ze swych rasowych odrębności, a stojącej na najwyższym poziomie kultury europejskiej.”

W sobotę, 23 września o godz. 17 czeka nas koncert, składający się z dwóch części. Najpierw, pochodząca z Gruzji – pianistka Eka Bokuchava, zagra recital podczas którego usłyszymy Scherzo h-moll op. 20 i Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 Chopina, po czym wykona słynny cykl, wymagający najwyższych umiejętności wykonawczych: „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego. Bokuchava w roku 2014 została laureatką II nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu oraz nagrody specjalnej (obecnie realizowanej) w formie występu na festiwalu „Chopin w barwach jesieni”.
Po recitalu pianistycznym, nadejdzie czas na śpiew. Przed publicznością wystąpi mezzosopranistka Marta Wryk z towarzyszeniem pianistki Laury Sobolewskiej. W programie poza pieśniami Chopina, znalazły się kompozycje Pauline Viardot, słynnej śpiewaczki i przyjaciółki naszego genialnego kompozytora oraz bardzo ciekawie dobrane pieśni kompozytorów francuskich: Hectora Berlioza, Gabriela Fauré, Henri Duparca i Francisa Poulenca.
Jeszcze tego samego dnia festiwal zanurzy się w poetyce snu - „Chopin w aksamicie nocy” to koncert, w którym oprócz wszystkich wykonawców festiwalu, wystąpi też aktorka Olga Bończyk.

W niedzielnym koncercie kameralnym – 24 września o godz. 17, wystąpią pianistka Agnieszka Przemyk-Bryła, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i wiolonczelista Tomasz Strahl. Wspólnie wykonają kameralne dzieło Chopina “Trio g-moll”. To utwór szczególnie związany z Antoninem, zadedykowany księciu Radziwiłłowi. Publiczność usłyszy także słynną Sonatę „Wiosenną” Beethovena (duet Konstanty Andrzej Kulka i Agnieszka Przemyk-Bryła) oraz Chopina - Grand Duo Concertante na tematy z opery „Robert Diabeł” Meyebeera (duet Tomasz Strahl i Agnieszka Przemyk-Bryła).


Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia: Mikołaj Leraczyk

Festiwal “Chopin w barwach jesieni” potrwa w Antoninie od 21 do 24 września. Jego organizatorem jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz stowarzyszenie Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

22
Niedziela
Lipiec 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego