facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Unprejudiced Poznan

Event date: from 17.09.2017 to 24.09.2017 Published by: , date 25.08.2017, 07:37

Poznań Pride Week opens on 17 September - a week full of festivities, film showings, workshops, panel discussions and other events related to LGBT+ community. There will be helping of culture and art as well - we`ll see a peformance by the phenomenal Maxim Gorki Theater from Berlin. The great festival of tolerance will end up with the annual March of Equality to walk down the streets of the city.

Pierwsze dwie edycje Poznań Pride Week okazały się ogromnym sukcesem, przyciągając tysiące uczestników i uczestniczek. W tym roku Grupa Stonewall, organizator imprezy, nie zwalnia tempa i przygotowuje mnóstwo ciekawych niespodzianek.
- Zeszłoroczny wynik przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Obiecaliśmy wtedy m.in. wielki piknik w Parku Marcinkowskiego i pierwsze w historii wywieszenie tęczowych flag na ulicach polskiego miasta. Mieszkańcy Poznania nam zaufali i dzięki nim udało się to wszystko zorganizować. W tym roku liczymy na podobny kredyt zaufania – mówi Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall.


Podczas Marszu Równości, którego tegoroczna trasa będzie dłuższa niż poprzednio, zobaczymy trzy platformy, każdą z indywidualnym nagłośnieniem i DJ-em. Na trasie przemarszu Grupa Stonewall po raz kolejny planuje wywiesić tęczowe flagi. Jak zapowiadają organizatorzy, ma ich być jeszcze więcej niż za pierwszym razem. Uczestnicy Poznań Pride Week 2017 ponownie będą mogli również bawić się na wielkim pikniku przedmarszowym. W Parku Marcinkowskiego odbędą się występy utalentowanych wokalistów, dla najmłodszych przygotowano kolorową strefę, a głód zaspokoją nieodzowne foodtrucki. Zgodnie z zapowiedziami, wszystko ma być zorganizowane bardziej profesjonalnie i z jeszcze większym rozmachem, niż w zeszłym roku.
- Wszystko wskazuje na to, że pewne wydarzenia, które rok temu były przełomowe, teraz już na stałe wchodzą do naszego harmonogramu. Jednak nie znaczy to, że skończyły nam się nowe pomysły, wręcz przeciwnie! We wrześniu m.in. na jednej z ulic Starego Miasta chcemy zorganizować wielką uliczną imprezę w stylu londyńskiej dzielnicy Soho. Będzie muzyka, dużo kolorów i mnóstwo dobrej zabawy – kontynuuje Kluk.


To nie wszystkie atrakcje, bowiem Poznań Pride Week to również spotkanie z kulturą i sztuką. Z gościnnym spektaklem przyjedzie jeden z najlepszych europejskich teatrów – berliński Maxim Gorki Theater; obędzie się również performatywne czytanie sztuki Larrego Kramera - „The Normal Heart”, w reżyserii Mike`a Urbaniaka. Przewidziano też instalację informacyjną „Road to Equality” na temat drogi Irlandii do równości małżeńskiej. Wystawę otworzy panel dyskusyjny z udziałem irlandzkich polityków i aktywistów, którzy podzielą się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami na temat walki o legalizację małżeństw jednopłciowych.
- W tej chwili wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań do Poznań Pride Week 2017, za około dwa tygodnie ogłosimy pełny harmonogram wydarzeń. Wciąż mamy w zanadrzu kilka niespodzianek, więc zachęcamy wszystkich do śledzenia naszych kanałów społecznościowych. Przede wszystkim jednak prosimy o wsparcie zbiórki na platformie Polak Potrafi – gwarantujemy, że każda złotówka zostanie dobrze wykorzystana! – kończy Arek Kluk.


Wydaje się, że Poznański Pride Week zwraca uwagę i przyciąga nie tylko polskie środowisko LGBT+, ale również organizacje międzynarodowe. Niedawno w Sztokholmie zakończyła się jedna z największych w Europie imprez społeczności – Mr Gay Europe. Teraz wszystko wskazuje na to, że – po m.in. Oslo, Budapeszcie i Rzymie – doroczna finałowa gala wyborów najprzystojniejszego europejskiego geja odbędzie się w Poznaniu; a to dzięki otwartości miasta na inicjatywę Grupy Stonewall, a także zaproponowaniu organizacji tegorocznego Kongresu Kobiet. Ta decyzja ma szczególny i symboliczny wymiar, bo przecież Polska uchodzi za kraj homofobiczny.

Tekst: Kuba Wojtaszczyk
Zdjęcia: Materiały prasowe

Poznań Pride Week odbędzie się w dniach 17-24 września. Jednak już teraz można szukać szczegółowych informacji na stronach internetowych: tutaj oraz tutaj
 

comments (You need to be a registered user to comment - register or log in)

Krupa at the core

22
Sunday
July 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
July, 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

previous next today

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego