facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Photographs that will last

Event date: from 25.08.2017 to 06.09.2017 Published by: , date 23.08.2017, 08:36

Nearly 150 photos that are hard to forget, a meeting with Karolina Jonderko, the winner of BZ WBK Press Photo 2017 competition, as well as two-days` worth of photography workshops. All of the above awaits enthusiasts of photography at Pix.house gallery. The opening will be held on coming Friday at. 18. Admission is free.

Zanim obejrzymy wystawę zdjęć laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto 2017, warto uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Karoliną Jonderko, laureatką konkursu, której fotoreportaż z tzw. Małej Polski zajął II miejsce w kategorii Życie codzienne (początek o godz. 16.30).
Nagrodzone w konkursie zdjęcia przypominają o tym, co było ważne w Polsce i na świecie w ubiegłym roku. Przywołują na nowo emocje i wspomnienia związane z takimi wydarzeniami, jak Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016. Jednak przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która może być bardzo odmienna w zależności od tego, w jakiej części świata się wydarza.
Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie, czyli Zdjęcia Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, gdzie przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, głodem i śmiercią.


-To zdjęcie, na które trzeba chwilę popatrzeć. Nie od razu wszystko jest jasne i zrozumiałe. Panuje na nim pozornie chaos i bałagan. Jednak po chwili wypatrujemy pośród tej złości, przepychanek i tłoku, skuloną kobietę, jej pozbawione nadziei spojrzenie, rezygnację i apatię. Zajmuje tylko niewielki fragment kadru, a jednak jest najważniejsza i nasz wzrok nieodparcie trafia właśnie na nią. To bardzo przejmujące zdjęcie – powiedział Piotr Janowski, przewodniczący jury 13. edycji konkursu. Cały fotoreportaż Szymona Barylskiego, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął również I miejsce w kategorii Wydarzenia.

Zdobywczyni II nagrody - Karolina Jonderko - poprowadzi dwudniowe warsztaty fotograficzne. Fotografka  jest laureatką wielu konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Photo Annual Award, a także One Eyland. Jonderko dała się poznać szerszej publiczności dzięki głośnemu cyklowi zdjęć “Autoportret z matką”. Na fotografiach autorka pozuje w ubraniach zmarłej matki, zachowując w ten sposób emocjonalną więź ze zmarłą. - Od jej śmierci żyję przeszłością i w przeszłości. Całą swoją dotychczasową twórczość opierałam na wspomnieniach i tęsknocie. “Autoportret z matką” jest próbą podsumowania tego ciężkiego dla mnie okresu, ostatecznego pogodzenia się z rzeczywistością i wyjścia poza to, co było - wspominała artystka w roku 2013.

Autor: Adam Olaf Gibowski
Front foto: Przemysław Wierzchowski/Materiały prasowe
Zdjęcia: Materiały prasowe

Wystawa w Pix.house prezentowana będzie od 25 sierpnia do 6 września br. Wstęp wolny
 

comments (You need to be a registered user to comment - register or log in)

Krupa at the core

22
Sunday
July 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
July, 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

previous next today

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego