facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Stacja: blues

data wydarzenia: od 06.07.2018 do 07.07.2018 opublikowane przez: redaktor, z dnia 04.07.2018, 23:24

200 kilometrów bluesa na torach oznaczać może tylko jedno: Blues Express Festival. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6–7 lipca.

Po raz 26 Blues Express zaprasza do wspólnej muzycznej zabawy. 6 lipca o 18.30 w Pile na deptaku (ul. Śródmiejska) w bluesowe klimaty wprowadzi nas koncert trzech zespołów: Highway Blues Band, Cotton Wing i Makar & Children Of The Corn. Dzień później uczestników festiwalu czeka zaś największa atrakcja: trasa kolejowa pociągiem parowym.

7 lipca o 12.38 z Dworca Letniego w Poznaniu do Zakrzewia wyruszy pociąg parowy, który zabierze pasażerów w muzyczną podróż. Na każdej stacji, na której zatrzyma się bluesowy pociąg odbędą się koncerty, w których wspólnie uczestniczyć będą pasażerowie i mieszkańcy odwiedzanej miejscowości.

 

20-letnia bluesowa tradycja

Blues Express Festival narodził się w 1993 r. i z edukacyjnej warsztatowej imprezy mającej na celu upowszechnianie wiedzy o bluesie i sposoby jego recepcji ewoluował w letnią imprezę plenerową, której sukces potwierdzają co roku tysiące osób bawiących się na dworcowych peronach. Festiwal słynie z niebanalnej prezentacji muzyki i jest jedną z większych imprez poświęconych bluesowi w Polsce.

Północna Wielkopolska to malownicze miejsce, zwłaszcza niewielka wieś Zakrzewo położona wśród lasów i jezior przy wymierającej linii kolejowej Piła–Chojnice. Tradycyjny przejazd specjalnego pociągu parowego to nie tylko gwarancja doskonałej zabawy, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatej historii i tradycji związanych z niegdyś bardzo ważnym szlakiem kolejowym.

W imprezie udział bierze nie tylko społeczność lokalna, mieszkańcy regionu, fani bluesa i dobrej muzyki z Polski i zagranicy, ale również miłośnicy starych parowozów i kolejnictwa, turyści i wczasowicze z nad okolicznych jezior. Co roku na festiwalu występowali muzycy z Polski i z zagranicy, m.in Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Austrii, Szwecji, Niemiec i Białorusi.

 

Moc koncertów

7 koncertów rozegra się na dworcach PKP w Poznaniu, Krzyżu Wielkopolskim, Trzciance, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Usłyszymy Starą Szkołę, Blueskę Blues Band, Blues Junkers, Tortillę, Cherries In Ski, Moscow Beatballs (Rosja) i Highway Blues Band. Koncertowej atmosfery nie zabraknie podczas jazdy pociągu. Na peronach zostaną ustawione prowizoryczne sceny wyposażone w pełne nagłośnienie. Organizatorzy wierzą, że nie zabraknie też spontanicznego muzykowania w wykonaniu pasażerów pociągu.

 

Festiwal zakończy 7-godzinny koncert finałowy w amfiteatrze nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, podczas którego wysłuchamy muzyki zespołów: Blues Flowers, Karen Edwards & Eljazz Trio, Chuc Frazier & Brick House, Sebastian Riedel & Cree, Electric Blues band i Open Blues (czas trwania koncertu: 20.15– 3.15). Po koncercie Blues Express wyruszy w powrotną drogę do Poznania.

 

Rozkład jazdy bluesowego pociągu znajduje się pod adresem: www.bluesexpress.pl.

 

Pomysłodawcą i dyrektorem organizowanego przez Dom Polski w Zakrzewie festiwalu jest Henryk Szopiński. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

 

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Strefa Kultury oraz Dom Polski w Zakrzewie.

Współorganizatorem festiwalu są: Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o. w Poznaniu, Regionalne Centrum Kultury i Fabryka Emocji w Pile.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

OPRACOWAŁA: Marta Baszewska

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

22
Niedziela
Lipiec 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego