facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Indie i Nepal – Azja, która szokuje i zachwyca

data wydarzenia: 04.07.2018 opublikowane przez: redaktor, z dnia 29.06.2018, 18:43

Kultura pełna kontrastów, barw, smaków i zapachów – to ulice Indii i Nepalu zatrzymane w kadrze przez Karolinę Bazan. 4 lipca w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbędzie się wernisaż wystawy "Ulice Indii i Nepalu".

Azja w obiektywie

Karolina Bazan – z zamiłowania podróżniczka, dziennikarka, pasjonatka życia – zaprasza nas w podróż po Azji. Podczas wernisażu zaprezentuje zatrzymane w kadrze codzienne życie toczące się na indyjskich i nepalskich ulicach. Jej fotografie odsłonią przed nami specyfikę odległej kultury, pozwolą zanurzyć się w bezczasie trwającej chwili.

Tym, co przyświeca autorce nie jest pogoń za dopracowanym w każdym szczególe kadrem z perfekcyjnie dopasowanym światłem wykonanym najdroższym sprzętem. Karolina Bazan, stawiając na naturalność, chce nam pokazać, że najlepszym obiektywem są nasze oczy. Nie upiększa, nie ulepsza, pragnie dostarczyć odbiorcom obrazy, w których pierwszoplanową rolę odgrywa prawda. Jak sama mówi: "W życiu wszystko jest kadrem – kropla rosy na liściu, piórko zahaczone o gałązkę, kot, który patrzy w dal, czy jezioro, które każdego dnia i w każdym momencie potrafi mieć inny nastrój". Tymi słowami chce nas zachęcić, byśmy, patrząc na świat każdego dnia, odnajdywali magię codzienności, która często nam umyka.

 

Mapa marzeń i kraina kontrastów

Azjatycka podróż dziennikarki odsłoniła przed nią bogactwo kulturalne Indii i Nepalu. Miejsca w Indiach, które odwiedziła, zaskakiwały, szokowały i zachwycały jednocześnie. Ukazały się jej w całym swym zróżnicowaniu i kontraście. To, co uderzyło ją najbardziej – to skrajne ubóstwa, które za rogiem sąsiaduje z wielkim bogactwem. Monumentalne budynki graniczące ze slamsami, w których kobiety gotują na ulicy, a małpy wyjadają resztki śmieci. To wszystko składa się na mozaikowy charakter miejsca. Indie to z jednej strony kraina zapachów świeżych przypraw, urzekających kolorem sari i uśmiechu, ale też uderzająco materialnego podejścia do życia.

Trasa Karoliny Bazan po Indiach obejmowała: Nowe Delhi, Agę, Dźodhpur, Dżajpur, Puszkar i Bikaner.

 

 

Dach świata, siła i spokój

Warszawa – Belgrad – Abu Zabi – Nowe Delhi – Katmandu, to droga do Nepalu, która okazała się dla podróżniczki najbardziej męczącą podróżą w życiu. Rzeczą, która wynagrodziła jej jednak trud wyprawy, był widok Himalajów i spokój, w jaki Nepal obfituje. "Mnisi przechadzający się z telefonami komórkowymi, młynki modlitewne, długie sznury kolorowych flag tybetańskich, unikalna architektura i świątynie buddyjskie" – to wszystko składa się na jej podróżnicze wspomnienia, o których już niedługo będziemy mogli posłuchać i których doświadczymy, wpatrując się w fotografie z podróży.

 

Wernisaż wystawy "Ulice Indii i Nepalu" odbędzie się 4 lipca o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, wystawę zaś będzie można oglądać do 19 sierpnia.

OPRACOWAŁA: Marta Baszewska

Fotografie: Karolina Bazan, materiały organizatora

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

22
Niedziela
Lipiec 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego