facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Ucieczka od świata

data wydarzenia: 14.06.2018, g. 18:00 opublikowane przez: redakcja, z dnia 13.06.2018, 09:59

Performance "Walden" Thoreau/Franczak, czyli oniryczna opowieść o świadomości wobec natury, państwa i cywilizacji. Ludomir Franczak 14 czerwca 2018 o g. 18.00 zabierze nas w niezapomnianą audio-wizualną podróż. Zapraszamy do Galerii CKiS "Wieża Ciśnień" w Koninie.

Stan Massachusetts, hrabstwo Middlesex, okolice Concord, środek lasu i staw – Walden. Miejsce, w którym Henry David Thoreau w drodze eksperymentu spędził dwa lata w samotności, Ludomir Franczak pokazuje nam dziś jako symbol odosobnienia i ucieczki od doskwierającej rzeczywistości.

Spektakl oparty na powieści Henry’ego Thoreau o tym samym tytule, przywołuje także jego traktat "O obywatelskim nieposłuszeństwie". Tradycja w postaci konwencji XIX-wiecznego teatru pudełkowego i nowoczesność, czyli żywy, performatywny plan sprawiają, że "Walden" staje na pograniczu sztuk wizualnych, sztuki dźwiękowej i teatru. Statyczna całość przywołująca na myśl panoramy z XIX wieku, stanowi jednocześnie ilustrację dla akcji, która rozgrywa się w warstwie dźwiękowej (częściowo nagranej i odtwarzanej, częściowo tworzonej na żywo).

 

Realizm, oniryzm i utopia

Przemyślenia zawarte w powieści Thoreau nie tracą na swojej aktualności, co więcej stać się dziś mogą uniwersalnym lekiem na rzeczywistość. Rytm scen, senny nastrój i symultaniczny kontrast obraz-tekst – to wszystko składa się na uczucie kompletności przekazu (jego realizmu i utopii zarazem). Projekt powstał w ramach rezydencji w Domu Słów w Lublinie, jego scenarzystą i realizatorem jest Ludomir Franczak, głos podkłada Emil Franczak, a produkcją nagrań zajmuje się Marcin Dymiter.

 

Ludomir Franczak (1974) – artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator, autor wydawnictw artystycznych. W centrum jego artystycznych zainteresowań znajduje się pamięć i tożsamość. Efektem działań intermedialnych, jakie podejmuje są złożone projekty wykorzystujące zarówno sztuki wizualne, jak i historię czy literaturę. Jego prace prezentowane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej, goszczą na festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Kana/Szczecin, Strefa Ciszy/Poznań, Szwalnia/Łódź). Laureat nagród i wyróżnień, otrzymał stypendium Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnie stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Zdobył także nagrodę za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 oraz został laureatem w programie Placówka Instytutu Teatralnego w Warszawie (2015/16).

 

Zapraszamy na oficjalną stronę artysty: www.lfranczak.blogspot.com

 

Opracowała: Marta Baszewska

Zdjęcia: Marcin Pietrusza

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

24
Niedziela
Czerwiec 2018
Danuty
Jana
Janiny
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego