facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« LA STRADA 2018 jubileuszowo

data wydarzenia: od 15.06.2018 do 17.06.2018 opublikowane przez: redaktor, z dnia 08.06.2018, 19:20

Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA obchodzi 25-lecie istnienia. Ulicami Kalisza przejdzie barwna parada, głośniki wypełni muzyka, a chodniki zamienią się w sceny, na których aktorzy będą bawić i wzruszać publiczność. Start już 15 czerwca!

MUZYCZNY KOROWÓD

Festiwal LA STRADA otworzy uroczysta wieczorna parada w wykonaniu artystów z kijowskiego Teatru Highlights, znanych ze swoich barwnych kostiumów i pantomimy. Przejdą oni na szczudłach wzdłuż kaliskiego deptaku i Rynku wokół Ratusza wraz ze słuchaczami Studium Animatorów Kultury i będą zachęcać do wzięcia udziału w festiwalu. Nie zabraknie też kaliskich szkół tańca: Sieraszewski Dance Studio i Teatr Tańca SZAFA.

 

FILHARMONIA NA LA STRADZIE

La Strada 2018 to głównie wydarzenie teatralne, jednakże organizatorzy postanowili urozmaicić festiwal jubileuszowym koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, podczas którego będziemy mogli wysłuchać muzyki z filmów Federica Felliniego (napisanej przez Nino Rotę), zwłaszcza z filmu, któremu festiwal zawdzięcza swoją nazwę. Koncert wzbogacą impresje taneczno-pantomimiczne, jakie na szczudłach wykona warszawski Teatr AKT. Dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek.

 

TEATR BEZ SCENY, KULIS I KURTYNY

Festiwal La Strada 2018 potrwa od 15 do 17 czerwca. W jego programie znajdziemy 10 spektakli w wykonaniu teatrów z Kijowa, Lwowa, Kalisza, Poznania, Warszawy, Krakowa i Gdańska, które zabiorą nas w kolorowy świat emocji, tańca i muzyki.

Twórcami karnawałowo-cyrkowej atmosfery będą zagraniczne teatry: Teatr Highlights w "Korowodzie tańca" z dźwiękami muzyki flamenco, rock and rolla, pop dance’u, lwowski Teatr Woskresinnia, który w plenerze za pomocą ruchomych konstrukcji i z użyciem żywego ognia zaprezentuje "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa.

Taneczny nastrój i teatralny humor nie opuszczą nas także podczas oglądania polskich spektakli. Wystąpią m.in. Teatr Ósmego Dnia z Poznania, który zaprezentuje na wielopoziomowej ruchomej scenie-statku własną, współczesną wersję Arki Noego, poruszając bardzo aktualny temat bezdomności i emigracji; Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry ze spektaklem "O ósmej na Arce" skierowanym do najmłodszych, zadającym egzystencjalne pytania pod pingwinim przebraniem, gdański Teatr Snów, który gestem, kolorem i dźwiękiem opowie nam historię o władzy, magii i pragnieniu szczęścia.

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Oprócz spektakli na uczestników festiwalu czeka wystawa plakatów "LA STRADA", którą można będzie obejrzeć w Galerii w Hallu od 13 czerwca do 1 lipca, a także projekcja filmu "La strada" w reżyserii Federica Felliniego (14 czerwca, godz. 10.00, kino Centrum). Odbędą się również warsztaty teatru ulicznego (11–15 czerwca), które przeprowadzą Mikołaj Wiepriew i Dominika Jucha z krakowskiego Teatru NIKOLI. Biorąca w nich udział młodzież z kaliskich szkół na jubileuszowej LA STRADZIE zaprezentuje przygotowany w ich ramach spektakl.

Z okazji jubileuszu festiwalu wydano również album upamiętniający jego obecność w Kaliszu od 25 lat, który będzie można nabyć podczas trwania imprezy. Jak na festiwal przystało, zakończy go pokaz sztucznych ogni.

 

Udział w 25. Międzynarodowym Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych La STRADA jest bezpłatny. Wydarzenie organizuje Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Festiwal LA STRADA finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2018", a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Urzędu Miasta Kalisz.

 

OPRACOWAŁA: Marta Baszewska

Autor plakatu LA STRADA 2018: Tomek Wolff

Zdjęcia: Robert Kuciński

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

24
Niedziela
Czerwiec 2018
Danuty
Jana
Janiny
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego