facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Szczepan Kopyt laureatem Nagrody im. Stanisława Barańczaka

opublikowane przez: redaktor, z dnia 31.05.2018, 11:09

Przypominamy, że tegorocznym laureatem nagrody stypendium im. Stanisława Barańczaka został Szczepan Kopyt – poeta i muzyk, związany z Poznaniem, w szczególności z Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Szczepan Kopyt* jest także stypendystą Marszałka Wielkopolski, a jego odważna i krytyczna twórczość budzi wiele emocji, porusza tematy ważne społecznie, rodzi wiele pytań i intryguje.

 

POEZJA, KTÓRA NIE BOI SIĘ SWOICH POGLĄDÓW

Nazwiska patronów – Adama Mickiewicza i Stanisława Barańczaka nie pozostawiają złudzeń. Poznańska Nagroda Literacka trafia w ręce najlepszych. W tym roku ten zaszczyt spotkał Szczepana Kopyta, poety zaangażowanego i muzyka znanego z ostrego języka i szokujących stwierdzeń, ale przede wszystkim z refleksji nad tematami politycznymi, które wciąż stanowią społeczne tabu.

Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2010 i 2014) i Paszportów "Polityki" (2011), autor sześciu tomów poetyckich 25 maja na uroczystej gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, zorganizowanej w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, otrzymał stypendium im. Stanisława Barańczaka za tom wierszy "z a b i c" wydany przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Profesor Piotr Śliwiński, Przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej tak uzasadniał wybór kapituły: "Wybraliśmy poezję, która nie boi się swoich poglądów. Poezję solidarną z ludzkim cierpieniem", a taka niezaprzeczalnie jest twórczość Szczepana Kopyta.

Laureat podczas rozmowy z przedstawicielem WBPiCAK o nagrodzie i pracy mówił: "Dzięki tej nagrodzie czuję, że to, co robię, ma znaczenie nie tylko dla tych, którzy kupują te książki. Że jest wokół nich jakaś rozmowa. Ta nagroda ma dla mnie także znaczenie bytowe. Wszystkie książki wydaję w wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, bo to bardzo dobra instytucja do współpracy. To także kwestia zaufania – wydawnictwo przyjmuje moje projekty, które z początku mogą wydawać się szalone. Są tam świetni redaktorzy, korektorzy i fachowcy od poezji z Mariuszem Grzebalskim na czele".

 

DWAJ PATRONI, TRZECH NOMINOWANYCH, JEDNA LAUREATKA

Oprócz Kopyta nominowanymi do tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej byli: Wiktor Marzec, autor książki "Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne" (Universitas, Kraków 2017) oraz Ilona Witkowska – autorka tomiku "Lucyfer zwycięża" (Korporacja Ha!art, Kraków 2017). Laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza została Anna Bikont, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu" (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017).

Galę wręczenia nagród wzbogacił koncert IZABELLA EFFENBERG TRIO w składzie: Izabella Effenberg – wibrafon, krotale, array mbira, kompozycje, Jochen Pfister – fortepian, Paweł Czubatka – perkusja, marimbola.

 

O NAGRODZIE

Poznańska Nagroda Literacka – pierwszy raz przyznana w 2015 roku przez Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – to w rzeczywistości dwie nagrody. Pierwsza, nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł, jest wyróżnieniem za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury, druga zaś – nagroda stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł – wyróżnia pisarzy i pisarki poniżej 35 roku życia za ich znaczący, innowacyjny dorobek. Fundatorami nagrody są niezmiennie Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

"Pisarze są ludźmi sensu – trudnego do uchwycenia, niemożliwego do wysłowienia, sensu na opak, bezsensu, lecz za każdym razem niezatartego w pamięci" – ta wypowiedź prof. Piotra Śliwińskiego, stanowi esencjonalną definicję pracy, jaką wykonują ludzie słowa, a także podkreśla jej znaczenie. Czyni to także prestiżowa Poznańska Nagroda Literacka.

 

*SZCZEPAN KOPYT (ur. w 1983 r. we Wrocławiu) – poznański poeta i muzyk, absolwent filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutował w 2005 r. tomem wierszy "[yass]". Na jego twórczość składają się także książki: "[yass]/możesz czuć się bezpiecznie" (2006), "Sale sale sale" (2009), "buch" (2011), "kir" (2013) i "z a b i c" (2016) – wszystkie (oprócz debiutu) wydane przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Kopyt wydał także płytomiki: "buch" z 2011 r., "kir" z 2013 i "koniec" z 2017 r., w których część muzyczną współtworzył Piotr Kowalski. Współredaguje też publikacje zbiorowe, m.in. tom "Słynni i świetni. Antologia poetów Wielkopolski debiutujących w latach 1989–2007" wraz z Maciejem Gierszewskim. Jest laureatem nagrody głównej w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim. Jacka Bierezina (2004), nagrody Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury (2006) oraz Poznańskiego przeglądu Nowości Wydawniczych (2011) i stypendystą Marszałka Wielkopolski (2015). Mieszka w Poznaniu.

 

OPRACOWAŁA: Marta Baszewska

Zdjęcia i materiały graficzne: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

24
Niedziela
Czerwiec 2018
Danuty
Jana
Janiny
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego