facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Rusza Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych (OKFA)

data wydarzenia: od 31.05.2018 do 03.06.2018 opublikowane przez: redaktor, z dnia 28.05.2018, 09:56

Dobra sztuka podąża wytyczonymi szlakami, nie powiela schematów, ale proponuje własne, często zaskakujące rozwiązania. O tym, jak współcześni twórcy definiują niezależność i jak ją pokazują, przekonamy się już 31 maja podczas 64. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych (OKFA) w Koninie.

FILMOWI TRICKSTERZY

Polska kinematografia to nie tylko pełnometrażowe superprodukcje, ale także i te amatorskie, grane w kinach studyjnych dla skromniejszej widowni. W sztuce filmowej nie brak buntowników, którzy udowadniają, że artyzmu nie określa się wielkością budżetu czy obsadą pełną znanych twarzy. Młodzi i niezależni twórcy filmów niekomercyjnych, w tym studenckich szkół filmowych, swoją pasją i wizją udowadniają, że sztuka nie zna granic i można ją tworzyć na nieskończenie wiele sposobów.

 

KONIN – MIASTO NA FILMOWEJ MAPIE POLSKI

Nowi reżyserowie, nowe tematy, nowe spojrzenia i przede wszystkim zupełnie nowe kino. Już 64 raz Konin zaprasza nas do udziału w filmowym wydarzeniu roku – Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Na ekranie kina Oskard będziemy mogli zobaczyć, co znaczy off po polsku, jak się zmienia, jak pokazuje rzeczywistość i na jakie jej aspekty zwraca szczególną uwagę. To wszystko dzięki 50 filmom, które wyłoniło jury spośród 195 produkcji, uznając je za najlepiej reprezentujące alternatywny ruch w kinematografii.

 

FESTIWALOWE ATRAKCJE

Filmy, które będziemy mieli okazję obejrzeć podczas festiwalu, nagrodzone zostaną w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, a nagrody wręczy jury festiwalu, w skład którego wchodzą: Kinga Dębska – reżyserka, scenarzystka, autorka m.in. "Helu", "Moich córek krów" i "Planu B", Krzysztof Majchrzak – aktor i pedagog, Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca, Paweł Łoziński – reżyser, operator, autor ponad 20 filmów dokumentalnych i Marcin Ziębiński – reżyser i producent.

Najstarszy festiwal w Polsce promujący kino alternatywne to oprócz projekcji konkursowych i pokazów specjalnych także szansa na spotkanie z Łukaszem Maciejewskim, autorem książki "Aktorki. Odkrycia" i gościem specjalnym – Sonią Bohosiewicz – jedną z bohaterek bestsellerowego zbioru opowieści o silnych kobietach polskiego kina. Nie zabraknie też polskiej animacji dla dzieci – zobaczymy filmy z 5. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Młodzież będzie mogła stworzyć własny film poklatkowy podczas warsztatów z animacji, które poprowadzi animatorka Monika Kuczeniecka, a nad powstaniem filmu fabularny czuwać będzie operator, montażysta, producent i grafik w jednym, czyli Michał Baranowski. Organizatorzy konkursu zadbali też o wehikuł czasu i 2 czerwca przeniosą nas w czasie dzięki projekcji wzruszającego "Brzdąca" – filmu niemy w reżyserii Charliego Chaplina, któremu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez formację CZERWIE. Festiwal 3 czerwca zwieńczy koncert-spektakl Łukasza L.U.C. Rostkowskiego "Good L.U.C.K", do którego artysta zaprosił słynnych polskich aktorów i muzyków oraz pokaz specjalny filmów nagrodzonych.

 

JESZCZE O FESTIWALU

4 festiwalowe dni (31 maja – 3 czerwca) to czas dla entuzjastów kina, dzięki któremu mogą zapoznać się z nowatorską alternatywną twórczością i jej autorami. Festiwal będący prestiżową już marką promującą młodych filmowców, przybliży nam produkcje niekomercyjne i tym samym podsumuje tegoroczne dokonania kina niezależnego.

Festiwal organizuje: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Federacja Filmów Niezależnych.

Patronami honorowymi festiwalu są: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki. Patronat artystyczny nad wydarzeniem objęła Szkoła filmowa w Łodzi.

 

OPRACOWAŁA: Marta Baszewska

Zdjęcia: Materiały organizatorów

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

24
Niedziela
Czerwiec 2018
Danuty
Jana
Janiny
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego