facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Ostrów alternatywnie – OFTeN

data wydarzenia: od 17.05.2018 do 19.05.2018 opublikowane przez: redaktor, z dnia 16.05.2018, 09:13

Miłośnicy teatru nie mają powodu do smutku, bo maj w Wielkopolsce zapowiada się nadzwyczaj teatralnie. Z Kaliskich Spotkań Teatralnych przenosimy się do Ostrowa Wielkopolskiego, w którym od 17 do 19 maja trwać będzie 19. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych – OFTeN.

Ostrowska synagoga kolejny już raz zamieni się w scenę teatralną, na której gościć będzie teatry alternatywne z całej Polski. Nowatorskie formy dramatyczne zostaną zaprezentowane także w Ostrowskim Centrum Kultury. Festiwal, którego założeniem jest otwartość na różnorodność, nie zamyka się na amatorów. Wśród nadesłanych zgłoszeń znalazło się wielu profesjonalistów, nie zabrakło jednak także teatrów amatorskich które już w czwartek wystąpią przed otwartą i wierną, liczącą rok w rok ok. 2 tys. osób publicznością.

 

OBLICZA NIEZALEŻNOŚCI: 12 SPEKTAKLI

Festiwal w Ostrowie to nie lada okazja, by zobaczyć teatr w jego innej, alternatywnej wersji. Chociaż należałoby tu raczej mówić (w ramach ścisłości i oddania sprawiedliwości teatrowi offowemu) o liczbie mnogiej – alternatywnych wersjach, niezależność nie ma przecież tylko jednej twarzy. Teatr otwarty na widza, wciągający go rozmowy, łączący różne media i formy sztuki – w takim niemalże telegraficznym skrócie podsumować można to, co skrywa w sobie alternatywna twórczość dramatyczna

W tym roku będzie można uczestniczyć w 12 spektaklach, na widzów czeka m.in. "Dada z łasiczką", "Ghost Dance", monodram Magdaleny Drab "Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk", odgrywany symultanicznie "#[+#@!? (słowo na G)" czy groteskowy "Holoubek, syn Picassa". Zaprezentują je teatry spoza regionu: z Katowic, Wrocławia, Legnicy, Krakowa, Łodzi, Goleniowa, Warszawy i Rumii, a także z Wielkopolski: Poznania i samego Ostrowa Wielkopolskiego. Jury nagrodzi zespoły, ale przyzna także pieniężne nagrody indywidulne.

 

NIEZGODA NA ODTWÓRCZOŚĆ

Współcześni twórcy teatralni nie ustają w poszukiwaniach nowych źródeł inspiracji, nie przebierają też w środkach artystycznego wyrazu – od gry aktorskiej począwszy, przez scenografię, na relacji między aktorami a publicznością kończąc. Ogólnopolski Festiwalu Teatrów Niezależnych daje nam możliwość podpatrzenia ich twórczych poszukiwań. "Niezgoda na odtwórczość, na degradację aktora do roli transmitera, który na dodatek redukuje i upraszcza komunikat, by pojęły go spragnione rozrywki masy" – tak Tomasz Gruchot rok temu opisywał misję przyświecającą organizatorom Festiwalu. Niech te słowa będą zapowiedzią tego, czego widzowie mogą się spodziewać i w tym roku.

Festiwal OFTeN organizuje Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Pracownia Teatralna. Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski, Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

19. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych – OFTeN, Ostrów Wielkopolski 17–19 maja 2018

 

OPRACOWAŁA: Marta Baszewska

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego