facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Sztuka na dzień dobry

data wydarzenia: od 13.04.2018 do 14.04.2018 opublikowane przez: redaktor, z dnia 09.04.2018, 13:40

Poznańska Fundacja Artystyczna oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznym Przeglądzie Młodego Teatru Wielkopolski "Dzień Dobry Sztuko". W ramach trzynastej edycji zaprezentuje się kilkanaście grup teatralnych ze szkół, ośrodków kultury i świetlic z całego regionu. Pierwsze przedstawienia już 13 kwietnia.

Przegląd adresowany jest do uczniów działających w zespołach oraz grupach teatralnych w szkołach podstawowych i gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych oraz ośrodkach kultury, świetlicach i klubach na terenie Wielkopolski. – Wcale nie obawiamy się tego, że nasz festiwal odbywa się po raz trzynasty, a rozpoczyna w piątek trzynastego. Bo to miejsce i wydarzenie, które przełamuje stereotypy, gdzie młodzi ludzie przekraczają granice swoich możliwości. Co roku gościmy kilkuset młodych aktorów i ich opiekunów – podkreśla Andrzej Ogórkiewicz, dyrektor CKiBP.

Poprzednie edycje imprezy pokazały, że "Dzień Dobry Sztuko" to projekt z misją. Prezentując teatralne umiejętności młodych mieszkańców naszego regionu, pokazuje, w jaki sposób język sztuki współczesnej można przekładać na język dzieci i młodzieży. Wśród nich znajduje się wiele niedoświadczonych, ale utalentowanych twórców, którzy choć wciąż szukają własnego miejsca w świecie, to już potrafią coś o nim opowiedzieć. Czynią to choćby właśnie za pomocą teatru – klasycznego w treści, a jednak nowoczesnego w swoim kształcie.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie daje okazję do spotkania z grupami z całej Wielkopolski, pozwala na wymianę doświadczeń, umożliwia kształcenie się pod okiem doświadczonych aktorów, scenografów i muzyków. Integralną częścią "Dzień Dobry Sztuko" są warsztaty mające na celu maksymalne wykorzystanie zdolności młodych artystów, którzy wyrażają siebie w różnych formach teatralnej wypowiedzi – poprzez teatr żywego planu, teatr muzyczny, teatr ożywionej plastyki, a nawet happening czy działania interdyscyplinarne. Jak co roku osoby kierujące przeglądem stawiają przede wszystkim na teatr autorski, wykorzystujący naturalność młodego aktora oraz elementy twórczej zabawy i rozmaite eksperymenty artystyczne. Komisja bierze też pod uwagę jakość oprawy plastycznej oraz ciekawe rozwiązania sceniczne.

Tym razem do finału zakwalifikowało się 16 grup teatralnych. 13 kwietnia odbędą się prezentacje spektakli w dwóch kategoriach szkół podstawowych (klasy I–III oraz klasy IV–VII szkoły podstawowej). Na scenie wystąpią: "Wesołki" ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Mieścisku, "Szkolaczki" ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wągrowcu, Grupa Teatralna z Lusowa, "Siódmaki" ze Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" im. Emilii Waśniowskiej w Poznaniu, Młodsza Grupa Teatralna "Na Fali" ze Szkoły Podstawowej im. prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi, "Teatr My I..." ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wągrowcu, "Fantazjana" ze Szkoły Podstawowej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie oraz Grupa Teatralna z Lusówka.

14 kwietnia zaprezentują się zespoły teatralne w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: "Cokolwiek" ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. T. Kutrzeby w Luboniu, "Tabula Rasa" z Młodzieżowego Domu Kultury "Iskra" w Pile, "Drugaki" ze Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" im. Emilii Waśniowskiej w Poznaniu, "Napad" z Prywatnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Biedrusku, Teatr "Ekspozycja" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Poznaniu, "Jo!" z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Pile, Teatr "Bez (Pre)tekstu" z I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Teatr "Matysarek" z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie.

Rada Artystyczna Przeglądu Młodego Teatru Wielkopolski w składzie: Agnieszka Gierach, Artur Szych i Bogdan Żyłkowski, przyzna "Wojciechy" w każdej kategorii wiekowej. Warto przypomnieć, że Grand Prix bierze nazwę od Wojciecha Bogusławskiego – ojca polskiego Teatru Narodowego, urodzonego w nieistniejącej już miejscowości Glinno, która znajdowała się nieopodal Suchego Lasu.

Finał XIII Przeglądu Młodego Teatru Wielkopolski "Dzień Dobry Sztuko" odbędzie się 13 i 14 kwietnia w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las (ul. Szkolna 16). Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

AUTOR: Sebastian Gabryel

Zdjęcia: Dzień Dobry Sztuko 2017 – materiały organizatora

Dzień Dobry Sztuko 2017 – materiały organizatora

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

22
Niedziela
Lipiec 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego