facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« "Polska-konteksty" - Konin

data wydarzenia: 07.04.2018, g. 15:00 opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 24.03.2018, 08:56

W sobotę 7 kwietnia br. o godz. 15.00 odbędzie się podsumowanie konkursu fotograficznego "Polska-konteksty". W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć wystawę pokonkursową, laureatom zostaną wręczone nagrody, będzie też można spotkać się z jurorami. Szczególnie zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Szlagą, który zaprezentuje swoje zdjęcia oraz opowie o pracy nad długoterminowym projektem fotograficznym.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Polska-konteksty” odbył się po raz trzeci. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących, a jego celem jest zachęta do twórczej wypowiedzi za pomocą fotografii oraz stworzenie katalogu prac prezentujących obraz współczesnej Polski. Do udziału dopuszcza się fotografie o charakterze dokumentalnym lub reportażowym, które mogą przedstawiać osoby, miejsca lub zdarzenia, powinny dotyczyć polskiej rzeczywistości społeczno-kulturowej i mieć walor informacyjno-poznawczy. Warunkiem udziału w konkursie jest wykonane fotografii na terenie Polski. Konkurs odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Organizatorem jest Centrum  Kultury i Sztuki w Koninie.

Oto co o poprzedniej edycji konkursu napisał Mariusz Forecki – fotograf, ceniony dokumentalista: „Wyniki konkursu pokazują wyraźnie, że fotografowie dokumentaliści zaczynają coraz głośniej i pewniej opowiadać o współczesnej Polsce. Zapuszczają się w odległe rewiry, oddalone od centrum. I udowadniają, że małe opowieści z takich właśnie miejsc o wiele dobitniej i ciekawiej opisują nasz kraj tu i teraz niż fotografie wykonywane w samym centrum wydarzeń czy zjawisk. Takie małe opowieści z - na pierwszy rzut oka - mało interesujących obszarów przyciągają większą uwagę i świetnie wpisują się w założenia konkursu. (…) Takie konkursy i powstałe w ich efekcie wystawy zaczynają być, w dobie nieodwracalnych zmian w mediach, ważnym zapisem współczesności.”

Do bieżącej edycji konkursu zgłoszone zostały 163 prace (w tym 46 zestawów)
64 autorów (łącznie 337 fotografii). Z Konina napłynęło 6 zgłoszeń.

W jury konkursu zasiedli:


Michał Szlaga
ur. w 1978 roku w Gdańsku. Absolwent gdańskiej ASP na kierunkach Fotografia oraz Intermedia. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem “What made me?”. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość (“Reality"/ 2007, "Prostytutki"/ 2010). W latach 2000 – 2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej – na słynny już projekt Stocznia składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczni przed jej wyburzeniem. Był wielokrotnie nagrodzony w prestiżowych konkursach fotograficznych. W 2007 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie International Photography Awards w Nowym Jorku. Jest także kilkukrotnym laureatem Grand Press Foto, w tym w 2004 roku zdobywcą Grand Prix, zaś w 2005 honorowego wyróżnienia w ramach tego konkursu. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów i były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą.

Filip Kowalkowski -  swoje prace publikuje od roku 2006. Fotografował m.in. dla Nowości Toruńskich, Miasta Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Media Lab, Radia PiK, Expressu Bydgoskiego, Gazety Pomorskiej, Filharmonii Pomorskiej, SOS Music. Prowadzi liczne kursy i szkolenia fotograficzne a także wykłada fotografię na UMK w Toruniu. Specjalizuje się w portrecie, zdjęciach wizerunkowych i edytorialu. Zapalony podróżnik, autor wystaw m.in. z ekspedycji do miasta łagru - Workuty w 2011r. Laureat konkursu BZWBK Press Photo w 2017 r., wyróżniany w konkursie International Photography Awards, nominowany w Grand Press Photo 2017.

Franciszek Kupczyk – fotograf związany z Koninem. Pracował jako fotoreporter „Wielkopolskiego Zagłębia”,  „Gazety Konińskiej”, „Gazety Kolskiej” i „Przeglądu Konińskiego”. Obecnie jest fotografem niezależnym, zrzeszonym w Kolskim Klubie  Fotograficznym „FAKT” im. prof. Tadeusza Cypriana. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i reportażową. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, wśród których szczególne miejsce znajduje jego epicka opowieść o życiu mnichów kamedulskich zatytułowana „ORA ET LABORA". Laureat konkursów fotograficznych.

Po zapoznaniu się z pracami jury postanowiło przyznać nagrody następującym osobom:

Grand Prix w wysokości 1950 zł
Joanna Mrówka, Kraków, za zestaw „Broniszów, z dala od stolicy”

I nagroda w wysokości 1550 zł
Adam Zborowski, Warszawa, za zdjęcie „Marsz Niepodległości”

II nagroda w wysokości 1000 zł
Joanna Mrówka, Kraków, za zdjęcie nr 3 z zestawu „Dziady”

III nagroda w wysokości 600 zł
Krzysztof Zając, Kielce, za zestaw „Geometria czasu”

Jury przyznało również 3 wyróżnienia, każde w wysokości 300 zł, które otrzymują:
Paweł Piotrowski, Dobroszyce, za zestaw „Niech żyje sztuka”
Tadeusz Koniarz, Tarnów, za zdjęcie nr 3 z zestawu „Na Greckiej”
Izabela Urbaniak, Łódź, za zdjęcie „Młoda Polska”

Fundatorem finansowych nagród i wyróżnień jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Jury przyznało również nagrodę dodatkową w postaci wydruków na papierze fotograficznym o wartości 500 zł, ufundowaną przez Centrum fotografii Holy-Art w Warszawie.
Nagrodę otrzymuje:
Paweł Czarnecki za zdjęcie „Orzeł czy reszka”

Ponadto jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej prace następujących autorów:

1. Adam Adamus, Warszawa, „Franciszek na gierkówce”
2. Jarosław Chłąd, Bydgoszcz, zdjęcie nr 3 z zestawu „Darz Bór”
3. Paweł Czarnecki, Warszawa, „Święto Niepodległości”
4. Maciej Frąckowiak, Środa Wielkopolska, „Żywioł”
5. Krzysztof Gajos, Warszawa, „11 listopada”
6. Kornelia Głowacka-Wolf, Wrocław, „Pielgrzym”, „W południe na placu Nowy Targ” oraz zestaw „Zieleń w mieście” (3 zdjęcia)
7. Łukasz Gniadek, Warszawa, „Sklep”, „Logo”
8. Marek Hasso-Agopsowicz, Olsztyn, „Jasnogórskie wota dziękczynne 1” oraz zdjęcie nr 3 z zestawu „Tryptyk spod Turbacza”
9. Natalia Knycz, Kozy, zestaw „Śp. drzewo” (5 zdjęć)
10. Tadeusz Koniarz, Tarnów, „Gaździny” oraz zestaw „Na Greckiej 2” (5 zdjęć)
11. Paweł Kosicki, Poznań, zestaw „Wolność wyboru” (trzy zdjęcia)
12. Dominika Koszowska, Katowice, „Doładowanie” oraz zdjęcie nr 4 z zestawu „Ostatnia łemkowska szeptucha”
13. Marek Krzyżyński, Konin, „Wakacje po polsku”
14. Marek Lapis, Koziegłowy, zdjęcie nr 1 z zestawu „Boże Ciało”
15. Dariusz Madziński, Piła, „Plastikoń”, „Ręka w rękę”
16. Andrzej Mikulski, Łęczna, „Dzień Walentynek”, „Modlitwa”, „Skok”
17. Joanna Mrówka, Kraków, zestaw „Dziady” oraz „Przerębel”
18. Jacek Olejniczak, Poznań, „Biało-czerwona”   
19. Urszula Sobieszek, Piastów, zestaw „Nad Wisłą” (3 zdjęcia)
20. Robert Woźniak, Rzgów, zdjęcie bez tytułu
21. Marek Zakrzewski, Dąbrowa, zestaw „Rocznica w cieniu podziałów” (5 zdjęć) oraz „Zakończenie”

Informacja organizatora

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

22
Niedziela
Lipiec 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego