facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Szczerek w Winiarni

data wydarzenia: 21.03.2018, g. 20:30 opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 10.03.2018, 15:53

W wyjątkowym miejscu na mapie Poznania odbędzie się spotkanie z czołowym polskim reportażystą – Ziemowitem Szczerkiem. Jakie tematy zostaną poruszane? Na pewno na warsztat zostanie wzięta Polska, jak ona długa i szeroka. Polska, bo gość między innymi nią się zajmuje.

Poznańska Winiarnia „Pod Czarnym Kotem” to miejsce niecodzienne. To właśnie tutaj łączy się ze sobą zamiłowanie do wina, kuchni, rozmów i sztuki. Można byłoby wskazać na czynnik dominujący, ale chyba naprawdę trudno to zrobić, tak silnie te komponenty wpływają na działanie miejsca. Na dowód tego stwierdzenia należałoby prześledzić wydarzenia tam organizowane, a jest ich naprawdę sporo.

Współpraca Winiarni z księgarnią Bookowski, która na co dzień znajduje się Centrum Kultury ZAMEK, przyniosła lokalnym bibliofilom i miłośnikom wina możliwość spotkania z Katarzyną Bondą, Joanną Jodełką, Kamilem Bałukiem, czy Iloną Wiśniewską. Rozmowy w Winiarni nie należą do najłatwiejszych – nie o miejsce chodzi, ale o podejmowane tematy, które często – ale nie zawsze – zahaczają o te ważne, zajmujące nas tu i teraz. Jak poradzi sobie z nimi Ziemowit Szczerek? Zapewne świetnie, wszak w takich tematach się specjalizuje.

Reportażysta i dziennikarz jest mistrzem w badaniu i opisywaniu dziwactw Europy Środkowej i Wschodniej; zagląda w każdy kąt, nie boi się tematów trudnych i kontrowersyjnych. Jego najbardziej znana książka „Przyjdzie Mordor i nas zje” to opowieść z podróży Szczerka po Ukrainie. Nie jest to reportaż w ścisłym znaczeniu tego słowa, bardziej subiektywne spostrzeżenia narratora, łącznie z narkotycznymi wizjami, halucynacjami. „Mordor” to historia podróży odbytych pod koniec XX i na początku XXI wieku. Szczerek wraca na Ukrainę w wydanym w „Tatuażu z tryzubem”; za książkę tę po raz drugi został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.

W 2015 roku ukazała się „Siódemka”, której główną bohaterką jest słynna trasa E7 na odcinku Kraków-Warszawa, ciągnąca się m. in. przez Kielce i Radom. To opowieść o tej „gorszej Polsce”. Z kolei w najnowszej pozycji, w „Międzymorzu” – jak czytamy w wydawniczym opisie – „Autor zabiera nas w intrygującą podróż po pograniczach dawnych imperiów i religijnych wpływów, czujnie wypatrując, czy „międzymorskie” państwa i ich obywatele są faktycznie połączeni nierozerwalną siecią podobieństw i zażyłości”. Andrzej Stasiuk powiedział, że „Szczerek jest jak maszyna do pisania i zarazem jak maszyna do szycia: próbuje pozszywać naszą wschodnią, czy też środkową Europę, w czasie gdy ona beznadziejnie się pruje”. Niewątpliwie przekonamy się o tym w Winiarni „Pod Czarnym Kotem”.

Tekst:
Kuba Wojtaszczyk
Zdjęcia: materiały prasowe

Ziemowit Szczerek. Przyszedł Mordor i nas zjadł, 21 marca, godz. 20:30, Winiarnia "Pod Czarnym Kotem" ul. Wolsztyńska 1 (wejście od ulicy Marcelińskiej), Poznań. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/108032870028812/

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego