facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Z głębi kaliskiego podziemia

data wydarzenia: 17.03.2018, g. 20:00 opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 05.03.2018, 11:09

Duet Düsseldorf będzie główną gwiazdą drugiej edycji Made In Kalisz Festival. Koncert katowickich weteranów muzyki EBM poprzedzą występy utalentowanych debiutantów z kaliskiego regionu, takich jak HTC, Madkid., Digital Rainbow czy Blokowisko. Impreza odbędzie się 17 marca w pubie Urwany Film.

Made In Kalisz Festival rośnie w siłę. Jego debiutancka, ubiegłoroczna edycja przyciągnęła wielu miłośników niszowych podgatunków muzyki elektronicznej, prezentując nie tylko uznane polskie zespoły jak industrialny Sexy Suicide, ale również lokalne projekty działające w głębokim podziemiu - witch house`owy Skinwalk, ambientowy Reeds, eksperymentalny Artefact i wiele innych. Nie inaczej będzie podczas drugiej odsłony imprezy, której ideą jest promowanie obiecujących muzyków i producentów z kaliskiej sceny alternatywnej, którzy zazwyczaj nie mają zbyt wielu okazji do wystąpienia na scenie. Jak podkreśla organizator imprezy Przemysław Rychlik, Made In Kalisz Festival jest również odpowiedzią na wciąż rosnące zainteresowanie muzyką niezależną w regionie. Wydarzenie ma formę konkursową - publiczność zagłosuje na najlepszy projekt, który jesienią zagra podczas jesiennego Kalisz Ambient Festival. Warto przypomnieć, że gwiazdami jego poprzednich edycji byli m.in. Wacław Zimpel, Kaelan Mikla, Scanner czy Agressiva 69. O nagrodę powalczy HTC, Madkid., Digital Rainbow, Blokowisko, MarcoFreezer oraz Miko`Why.

Gwiazdą wieczoru będzie katowicki duet Düsseldorf. Projekt założony przez wokalistę Adama Białonia oraz klawiszowca Adama Radeckiego, zadebiutował pod koniec lat osiemdziesiątych i był jednym z pionierów muzyki EBM. Gatunek ten powstał w wyniku łączenia takich stylów jak industrial i electropunk, a największy wpływ na jego charakter miała twórczość takich zespołów jak choćby Kraftwerk, Depeche Mode, Throbbing Gristle czy Cabaret Voltaire. Od początku działalności Düsseldorf nie tylko komponował utwory, ale dbał o wizualny aspekt swojej muzyki. Do legendy przeszły happeningi artystów, w których występowali w halach fabrycznych i opuszczonych budynkach. W ich wczesnych dokonaniach akcent był położony nie tylko na charakterny wokal Białonia, śpiewającego i wygłaszającego artystyczne manifesty, ale również podkłady muzyczne oparte na „maszynowych” dźwiękach przekładni, kół i zębatek.

Düsseldorf był projektem dość interdyscyplinarnym, często eksperymentował z fotografią i sztukami wizualnymi. W jego brzmieniu można łatwo doszukać się elementów typowych dla nowej fali (zwłaszcza nurtu „neue deutsche welle” w stylu grupy Deutsch Amerikanische Freundschaft), post-punka, a nawet Reich`owskiego minimalizmu. W 1993 roku został zawieszony przez jego twórców, pozostawiających po sobie takie utwory jak „Dlaczego”, „Deutschland Punk Bass” czy „Królewska Huta”. Białoń i Radecki postanowili przypomnieć o sobie dopiero po ponad dwudziestu latach. W 2016 roku na półkach sklepów muzycznych pojawił się ich koncertowy album „Live Re/Actions”, na który znalazły się nagrania z koncertów zagranych z okazji reaktywacji. Rok później swoją premierę miała kompilacja pt. „Auskulti”, stanowiąca łakomy kąsek dla fanów duetu - na krążku znalazły się nigdy niepublikowane utwory, nagrania z prób oraz samplerów. Pozostaje mieć nadzieję, że to tylko rozgrzewka przed rozpoczęciem prac nad nowym materiałem.

Made In Kalisz Festival 2018 odbędzie się w sobotę 17 marca o godz. 20 w pubie Urwany Film (ul. Narutowicza 2a/1) w Kaliszu.


Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Oficjalne materiały prasowe

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego