facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« W ciemno dla Magdy Piekorz

data wydarzenia: 17.02.2018, g. 16:00 opublikowane przez: , z dnia 11.02.2018, 15:41

Magda Piekorz od trzech lat choruje na boreliozę, choroba zmusiła ją do wycofania się z życia zawodowego. Kosztowne leczenie pochłonęło całe oszczędności reżyserki. Na dalsze leczenie pieniądze zbiera Fundacja im. Darii Trafankowskiej. Do zbiórki włączył się Teatr Miejski w Lesznie, który wystawi spektakl charytatywny na rzecz fundacji.

Pierwsze objawy choroby pojawiły się u Magdy Piekorz, kiedy w 2015 roku wracała z festiwalu Prowincjonalia we Wrześni, gdzie jej film "Zbliżenia" dostał nagrodę za muzykę i zdjęcia. Potem było coraz gorzej. – Z dnia na dzień z zupełnie zdrowej i aktywnej osoby stałam się wrakiem człowieka. Czułam, że rozpadam się na kawałki. Ból totalnie wyłączył mnie z życia – opowiada reżyserka w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów". Minęło wiele miesięcy, zanim lekarze potrafili postawić właściwą diagnozę - borelioza. Nosicielem był kleszcz, który 10 lat wcześniej ugryzł ją, kiedy spacerowała z psem w parku. W miejscu ukąszenia nie było rumienia, więc lekarz uznał, ze nie ma problemu. Po latach okazało się, że problem jest i to ogromny. Tym bardziej, że leczenie boreliozy jest wyzwaniem dla polskiej służby zdrowia. Reżyserka musiała szukać pomocy w Niemczech. Wydała na to wszystkie swoje oszczędności, a potem także – pieniądze od przyjaciół i znajomych. Po dwóch latach zrozumiała, że potrzebuje pomocy, bo bez niej sobie nie poradzi. Zaczęła głośno mówić o swojej chorobie, wierząc, że w ten sposób może także pomóc innym chorym. Stała się podopieczną Fundacji Anny Dymnej i Fundacji im. Darii Trafankowskiej, która pomaga artystom w ciężkich sytuacjach. Kosztowne leczenie zaczęło przynosić efekty, reżyserka czuje się coraz lepiej i zaczyna już tęsknić do pracy nad filmem, którą musiała przerwać. Ale powrót do zdrowia wymaga jeszcze dalszego leczenia. Na konto Fundacji im. Trafankowskiej ciągle można wpłacać pieniądze potrzebne na leczenie, liczy się każda złotówka. Teatr Miejski w Lesznie postanowił wpłacić na konto fundacji pieniądze, które uzyska ze sprzedaży cegiełek na charytatywny spektakl pt. "Komedia w ciemno" Petera Shaffera w reżyserii Jarosława Bielskiego.

Przedstawienia zaplanowano na 17 lutego o godz. 16. Bilety-cegiełki można kupić wyłącznie w kasie Teatru Miejskiego w Lesznie (minimalna kwota za jeden bilet wynosi 40 zł.).

Premiera spektaklu odbyła się na leszczyńskiej scenie w styczniu tego roku, główną rolę gra Michał Kocurek, aktor Teatru Nowego w Poznaniu oraz - popularny dzięki rolom w filmach Jana Jakuba Kolskiego – Mariusz Saniternik.

Jednoaktową farsę "Komedia w ciemno" Peter Shaffer (ten od "Amadeusza") napisał w 1967 roku. Specjalnie dla teatru w Lesznie przetłumaczył ją na nowo krytyk teatralny Maciej Stroiński. Obok Kocurka i Saniternika w spektaklu występują: Katarzyna Krzanowska, Karol Wróblewski, Izabela Noszczyk, Katarzyna Głogowska i Sandra Drzymalska.

Autor: Iwona Torbicka

Front foto: Mariusz Forecki (Magda Piekorz odbiera nagrodę dla filmu "Zbliżenia" na festiwalu Prowincjonalia 2015)

Zdjęcia ze spektaklu: materiały teatru w Lesznie

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego