facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Tom Bishop na żywo w Pile

data wydarzenia: 11.02.2018, g. 17:00 opublikowane przez: , z dnia 08.02.2018, 21:10

"Tom Bishop" - humorystyczna, filmowa opowieść o korpoludku, który chce zmienić swoje życie, nakręcona w Gnieźnie, a inspirowana "Don Kichotem" - pokazana zostanie w Centrum Kultury w Pile. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo – na saksofonach zagra Rafał Jędruch, a zaśpiewa Aleksander Schmidt vel Solo Olas, autor ścieżki dźwiękowej do filmu.

Nakręcony w 2016 film, wyreżyserował Jakub Kopeć z Łódzkiej Szkoły Filmowej. W zamierzeniu ma być humorystyczną filmowo-muzyczną podróżą, prowadzącą do spełnienia swoich marzeń, podobną do tej, którą kiedyś odbywali Don Kichot i Sancho Pansa z powieści "Don Kichot" Miguela de Cervantesa. W tytułową postać błędnego rycerza wcielił się Karol Kadłubiec, jako Manager (Sancho Pansa) wystąpił Bogdan Ferenc. Obydwoje są aktorami związanymi z Teatrem im. A. Fredry w Gnieźnie. Narratorem filmu jednocześnie filmową postacią, jakby z innego świata jest Wojciech Kalinowski, także aktor teatru w Gnieźnie. Obok zawodowych aktorów w filmie wystąpili amatorzy m.in. uczniowie II LO i Szkoły Muzycznej w Gnieźnie.

Obraz został nakręcony w Gnieźnie (m.in. w II LO im. Dąbrówki i Miejskim Ośrodku Kultury) i w okolicach - plenery rejestrowane były w Muzeum na Lednicy.

Przesłanie filmu dla mnie jest proste. Jeśli o czymś marzysz, to zrób to. Przestań tylko marzyć. Marzenia są piękne, ale niespełnione, z czasem mogą stać się przekleństwem i ciężarem. Gdy zobaczyłem Karola Kadłubca grającego na deskach teatru Fredry pomyślałem sobie, że jestem w stanie mu uwierzyć, nie tylko jako aktorowi, ale co ważniejsze, jako człowiekowi – mówił w wywiadzie z Danielą Zybalanką-Jaśko (odtwórczynią roli pani wizytator) Aleksander Schmidt, który jest też producentem obrazu.

To była fajna przygoda – wspomina Bogdan Ferenc. I dodaje: Teraz projekt się rozwija, projekcje z muzyką na żywo odbywają się w wielu miejscach. Od początku film był nierozdzielnie związany z wykonywaniem muzyki na żywo. To miało być nawiązanie do konwencji filmu niemego, gdzie muzycy, grający na żywo, wchodzili w określonych momentach akcji. Oczywiście, oprócz tego jest też ścieżka dźwiękowa.

Solo Olas wykonuje na żywo 10 piosenek, które przeplatają akcje filmu. - Dla mnie sfera muzyczna jest równie ważna jak fabularna. Film ma być swoistym kolażem, połączeniem świata muzyki i obrazu. Po każdej sekwencji fabularnej następuje piosenka z "teledyskiem", która ma dać widzowi chwilę czasu na przemyślenia przed kolejną sekwencją scen fabularnych – opowiada Szmidt we wspomnianym wywiadzie.

Teksty do filmu zaczerpnięte zostały z twórczości Antoniego Słonimskiego, Jana Twardowskiego Wisławy Szymborskiej. Widzowie doszukają się w nim także odniesień do znanych filmów, bazą pozostaje powieść o błędnym rycerzu z La Manchy. Ciekawe zdjęcia do filmu są autorstwa filmowego małżeństwa z Zielonej Góry – Tymoteusza Chwistka i Alicji Witkowskiej-Chwistek.

Autor: Iwona Torbicka

Zdjęcia: Materiały prasowe

Regionalne Centrum Kultury w Pile, "Tom Bishop" - film z muzyką na żywo, 11 lutego o godz. 17.

Zielone Korytarze, TOM BISHOP soundtrack, Natalia Braciszewska-Kijak, Solo OLás

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego