facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Maluchy w drodze do teatru

data wydarzenia: 09.02.2018, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 07.02.2018, 22:10

Pisać dla maluchów nie jest łatwo, robić dla nich teatr, taki, który wciągnie dziecięcą wyobraźnię do wspólnej zabawy - jeszcze trudniej. Świetnie z tym sobie radzą Beata Bąblińska i Monika Kabacińska, założycielki teatru dla najmłodszych Atofri. Na gnieźnieńskiej scenie odkryją z dziećmi niejedną drogę. Premiera "Drogi" 9 lutego.

Tego jeszcze w gnieźnieńskim teatrze nie było. W specjalnej wielofunkcyjnej sali odbędzie się spektakl dla dzieci, które ukończyły dwa latka. Beata Bąblińska i Monika Kabacińska, twórczynie spektaklu "Droga" postanowiły wspólnie z maluchami zastanowić się nad tym czym jest droga – rozumiana bardziej i mniej abstrakcyjnie. Będzie o drodze, którą codziennie pokonują z rodzicami – idąc do żłobka, przedszkola, do babci, do miasta czy na zakupy. A potem o drodze życia – prostej, krętej, wąskiej, szerokiej. O tym, co się dzieje, gdy drogi się splatają albo rozchodzą. Bo z maluchami można o tym rozmawiać, są świetnymi obserwatorami, a ich wyobraźnia wykracza daleko poza podejrzenia dorosłych. Maluchy nie boją się świata, uwielbiają poznawać nowe rzeczy (czasem w bardzo zaskakujący sposób). - Pierwszy krok człowieka na Księżycu był przełomem, symbolicznym przekroczeniem granicy, wejściem w nową, nieznaną rzeczywistość, którą poznawał. Tą metaforą chcemy także posłużyć się do opisania codziennej pracy, jaką wykonują dzieci, by odkrywać rzeczywistość, której zasad funkcjonowania jeszcze nie znają – mówią Bąblińska i Kabacińska. – Przemierzanie znanych dróg i ciągłe odkrywanie zupełnie nowych to codzienność świata dzieci.

Spektakl "Droga" powstał bez gotowego scenariusza. Jego twórczynie przyznają, że na początku pojawił się temat, później rozmowy między dorosłymi, rozmowy z dziećmi, ich rysunki i wspólne zabawy. I dodają: W procesie pracy nad przedstawieniem droga była dla nas także drogą do widza, szczególnym doświadczeniem, jakie daje tworzenie teatru dla małych dzieci. Proces twórczy przebiegał na dwóch poziomach, które się z sobą nieustannie splatały – dotycząc form i jakości artystycznych widowiska, a także ich możliwego oddziaływania na widzów.

Bąblińska i Kabacińska założyły teatr Atofri 10 lat temu z myślą o najmłodszych dzieciach. Uznały, że najlepszym sposobem dotarcia do maluchów będzie połączenie muzyki, ruchu i plastyki. Podstawowym źródłem inspiracji stała się dla nich muzyka na żywo. - Dbając o dziecięcą wyobraźnię pozwalamy sobie na dużo abstrakcji. Bawimy się rekwizytami, nie bacząc na ich dosłowne znaczenie. Latawiec zamienia się w grzebień koguta, a statek w kapelusz. Słowa nie budują historii, lecz uzupełniają poszczególne sceny – tak opisują swój teatr. Do tej pory stworzyły wiele spektakli pokazywanych w całej Polsce i poza jej granicami. Mają na swoim koncie m.in. spektakl "Pan Satie" wyróżniony nagrodą Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011, przedstawienie zatytułowane "Spoko loko", będące pierwszą produkcją najnajową, które otwierało scenę dla najmłodszych dzieci w Teatrze Animacji w Poznaniu oraz spektakl "Sny", zrealizowany w Krasnojarskim Teatrze Lalek w Rosji. Bąblińska i Kabacińska ukończyły Akademię Muzyczną w Poznaniu, są tancerkami Zespołu Plastyki Ruchu, prowadzą też zajęcia i warsztaty edukacyjno-teatralne dla dzieci i młodzieży.

 

Autor: Iwona Torbicka

Zdjęcia: Dawid Stube/materiały teatru w Gnieźnie (zdjecia z prób)

Teatr im. A Fredry w Gnieźnie, Beata Bąblińska i Monika Kabacińska "Droga", premiera 9 lutego o godz. 18.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego