facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Historie siedmiu wdów

data wydarzenia: 23.02.2018, g. 19:30 opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 06.02.2018, 16:14

Eksperymenty na pograniczu rocka neoprogresywnego i art rocka nie zawsze kończą się dobrze. Nie można jednak tego powiedzieć o weteranach z grupy Believe, którzy ostatniej jesieni przypomnieli o sobie doskonałym, koncepcyjnym albumem "Seven Widows". Zespół zaprezentuje go na żywo 23 lutego w konińskim Domu Kultury "Oskard".

Warszawiacy rozpoczęli karierę w 2004 roku, a ich historia od początku była związana z inną stołeczną grupą Collage, zgodnie określaną jako jedna z najważniejszych, jeśli chodzi o polskiego prog-rocka. Założycielami zespołu Believe jest bowiem aż trzech jej muzyków, w tym gitarzysta Mirosław Gil i wokalista Tomasz Różycki, który zaśpiewał na debiutanckim albumie Collage pt. „Baśnie”. Obecnie zastępuje go Łukasz Ociepa, zaś resztę składu uzupełniają japońska skrzypaczka Satomi, basista Przemysław Zawadzki oraz perkusista Robert Kubajek. Jako swoje największe artystyczne inspiracje muzycy często wymieniają twórczość nie tylko takich gigantów jak Pink Floyd czy Porcupine Tree, ale również wielkie dzieła muzyki klasycznej.

Kapela ma na koncie sześć płyt: „Hope to See Another Day” (2006), „Yesterday Is a Friend” (2008), „This Bread Is Mine” (2009), „World Is Round” (2010), „The Warmest Sun in Winter” (2013) oraz „Seven Widows” (2017). I choć zwykle krążki spotykały się z ciepłym przyjęciem - zwłaszcza wśród miłośników choćby takich kapel jak Quidam, Sylvan, Amarok czy Pendragon - to jednak dopiero za sprawą ostatniego z nich, Believe zyskał realną szansę na zdobycie popularności nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Europy. Żywiołowe reakcje środowiska dają nadzieję, że już niebawem warszawska grupa stanie się naszym muzycznym towarem eksportowym, na miarę wciąż świętującego sukcesy zespołu Riverside.

Już po pierwszym przesłuchaniu materiału wyraźnie słychać, że kompozycje zawarte na koncepcyjnym „Seven Widows” są bardzo złożone i przemyślane. Zostały napisane z rozmachem, a ich największym atutem jest różnorodność - dynamiczne partie gitar i basu krzyżują się z melodyjnymi dźwiękami skrzypiec i kościelnych organów. Warto przy tym podkreślić, jak wielką rolę w twórczości Believe pełni warstwa tekstowa - pozbawiona patosu, oprawiona w filozoficzne ramy, w niebanalny sposób poruszająca kwestie szczęścia, miłości, wolności, wiary, a przede wszystkim prawdy w egzystencji współczesnego człowieka. Nie inaczej jest i tym razem, bo siedem historii wdów stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat szeroko rozumianego „bólu po stracie”. - To pieśni żałobne, wyrażające najróżniejsze uczucia i emocje. Ktoś stracił najbliższego i opłakuje brak miłości. Ktoś stracił najbliższego, którego właściwie nigdy nie kochał, a może nigdy od niego nie usłyszał wyznania miłości... - opowiadał o płycie Mirosław Gil w jednym z wywiadów.

Zespół ma na koncie kilka przebojów, takich jak „Unborn/Turn Around”, „AA”, „Beggar” czy „Veils”, a także współpracę z szeregiem uznanych artystów i producentów. Nad brzmieniem ich albumów czuwali zarówno Andy Jackson, odpowiadający choćby za nagrania Davida Gilmoura, jak i Władysław Kowalczyk, w którego dorobku znajdują się płyty Klausa Mittfocha, Daabu, Róż Europy, Dezertera, Lady Pank czy Oddziału Zamkniętego. W ciągu czternastu lat działalności, grupa Believe dzieliła już z scenę z większością polskich i zagranicznych gwiazd prog-rocka: Fishem, Pendragonem, Anathemą, SBB czy Rayem Wilsonem.

Koncert zespołu Believe, promujący jego najnowszy album „Seven Widows”, odbędzie się w piątek 23 lutego o godz. 19.30 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - Domu Kultury „Oskard” (al. 1 Maja 7a).

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Oficjalne materiały prasowe

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego