facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Na przekór modom i trendom

data wydarzenia: 18.02.2018, g. 18:00 opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 06.02.2018, 16:09

Kiedy w maju ubiegłego roku na półkach sklepów muzycznych pojawiła się płyta Janusza Radka poświęcona twórczości Haliny Poświatowskiej, wielu miłośników poezji śpiewanej zgodnie oceniło ją jako najlepszą w jego dorobku. O tym, co jest największą siłą albumu "Kim Ty jesteś dla mnie", będzie można przekonać się 18 lutego podczas koncertu w CKiR Koziegłowy.

Występ starachowickiego wokalisty i aktora teatralnych inscenizacji muzycznych odbędzie się w ramach projektu „Janusz Radek z zespołem”, którego ideą jest przypomnienie słuchaczom najbardziej poruszających utworów w jego bogatym repertuarze - „Kiedy umrę kochanie”, „Dobro”, „Czekam wytrwale” i wielu innych. W ciągu czternastoletniej kariery solowej, Janusz Radek niejednokrotnie dowiódł, że jego twórczość jest świetną propozycją dla fanów Katarzyny Groniec, Michała Bajora czy Grzegorza Turnaua. Zaświadczają o tym sukcesy takich albumów jak debiutancka „Królowa nocy” (2004) czy chyba najpopularniejszej w jego dyskografii płyty „Dziękuję za miłość” (2007). Warto podkreślić, że artysta nie od dziś znany jest z niechęci do powtarzalności i schematów w muzyce popularnej. Potrafi zmierzyć się z nawet najtrudniejszym repertuarem - utworami Niny Hagen, Violetty Villas czy Czesława Niemena, czego potwierdzeniem była płyta koncertowa pt. „Dziwny ten świat - opowieść Niemenem” (2009).

Jednak koncert w Koziegłowach będzie również prezentacją najnowszych dokonań Radka, spośród których należy wyróżnić jego ostatni, bardzo odważny krążek pt. „Kim Ty jesteś dla mnie” (2017), nagrany w związku z obchodami pięćdziesiątej rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej. Znalazło się na nim czternaście premierowych kompozycji, wabiących nie tylko magnetycznym wokalem piosenkarza, ale przede wszystkim sposobem, w jaki wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami zinterpretował wybrane wiersze słynnej poetki. Ogromnym walorem tego materiału jest jego brzmienie, w którym nie brakuje gustownej muzyki elektronicznej, pełnej odniesień do ambientu, a nawet...techno! - Wiersze Poświatowskiej są drogą samodzielności młodej kobiety, wykształconej i mądrej, czyli bardzo współczesnej. Jej poezja nie zdążyła się zestarzeć, nie nabrała całej tej starczej retoryki dystansu i racjonalności spojrzenia. Tak właśnie czuję Poświatowską: jako kobietę skrajną i pełną wewnętrznych sprzeczności, czyli po prostu bardzo ludzką - mówił wokalista tuż przed premierą albumu.

Choć pierwszy solowy album Janusza Radka ukazał się w 2004 roku, to debiutował już w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, współtworząc choćby krakowski kabaret „Zielone Szkiełko” czy śpiewając w punkowych i rockowych zespołach: Gównoprawda, Moonwalker, Obcy, Jutro i Zanderhaus. Od 1999 roku zaczął być kojarzony z występami w spektaklach teatralno-muzycznych - najważniejsze z nich to „Jesus Christ Superstar” chorzowskiego Teatru Rozrywki (za rolę Judasza otrzymał prestiżową nagrodę teatralną Złota Maska), „Sen nocy letniej” Teatru Muzycznego w Gdyni, „Opera za trzy grosze” wrocławskiego Teatru Muzycznego czy „Jerry Springer - The Opera” Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Ponadto artysta ma na swoim koncie współpracę z takimi uznanymi artystami jak Piotr Zander, Andrzej Mogielnicki, Zbigniew Preisner czy Leszek Możdżer. Z tym ostatnim zrealizował piosenkę „Sen puka” do słów Williama Szekspira.

Koncert Janusza Radka z zespołem odbędzie się w niedzielę 18 lutego o godz. 18 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach (ul. Piłsudskiego 3). Występ organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury „Sokół” w Czerwonaku.


Autor:
Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Oficjalne materiały prasowe artysty

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego