facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Elektroniczny Zenial w Koninie

data wydarzenia: 02.02.2018, g. 19:00 opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 31.01.2018, 17:20

Jeszcze w tym tygodniu w konińskiej Wieży Ciśnień zagra koncert uznany twórca muzyki elektronicznej. To idealna okazja, aby posłuchać muzyki, która istnieje poza głównym nurtem, a skrywa w sobie wiele ciekawych rozwiązań i pomysłów dźwiękowych.

Zenial, czyli Łukasz Szałankiewicz. Z wykształcenia historyk, z wyboru artysta dźwiękowy, , członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Jako artysta pierwsze kroki stawiał w początku lat 90. ubiegłego wieku. Początkowo zaliczał się do grupy związanej z tzw. demosceną. Czyli twórców zainteresowanych możliwościami płynącymi z rozwoju komputeryzacji. Multimedialny charakter demosceny pozostał istotnym elementem solowej twórczości artystycznej Zeniala, w której dźwięk często łączy się z efektami wizualnymi i ma wpływ na ramy pojęciowe dzieła i jego odbioru. W swojej twórczości Łukasz Szałankiewicz skupia się na muzycznych poszukiwaniach, audiowizualnych przedstawieniach i interaktywnych instalacjach. Jeden z nich „Dźwiękoswisty”, został zaprezentowany podczas Małej Warszawskiej Jesieni.

Twórczość Zeniala ze względu na rozległość zainteresowań artysty jest trudna do jednoznacznej klasyfikacji. W swojej pracy skupia się w równej mierze na sferze muzycznej, jak i wizualnej. Jego działalność artystyczna oscyluje również wokół interaktywnych instalacji. Posiada także wieloletnie doświadczenie kuratorskie, zarówno jako kurator cyklu audiowizualnego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk (2007-2015), jak i uczestnik wielu międzynarodowych projektów. Jest współtwórcą wydawnictwa i platformy Audiotong. W latach 2016-2017 pracował jako kurator projektów specjalnych, ze szczególnym naciskiem na promocję gier komputerowych oraz mediów interaktywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Zajmuje się także edukacją, jest twórca modułu kultury cyfrowej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie zajmuje się udźwiękowieniem gier komputerowych oraz badaniem ruchu demosceny w Polsce i na świecie.


Występował na wielu polskich festiwalach, m.in. Audio Art Festival i Unsound Festival w Krakowie, Wro Festival we Wrocławiu i Ad Libitum w Warszawie, a także w najważniejszych polskich ośrodkach sztuki, w tym w Galerii Kordegarda i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej Arsenał w Białymstoku, Galeria Sztuki Współczesnej we Wrocławiu i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Szalankiewicz uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Austrii, Rosji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Francji, Chinach, na Węgrzech, Białorusi, Rumunii, Litwie, Izraelu, Kazachstanie, Peru, Brazylii, Argentynie, Urugwaju , USA, Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze, Chorwacji, Japonii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Gruzji, Kanadzie, Egipcie, Włoszech i Luksemburgu.

Koncert Zeniala odbędzie się w Galerii Wieża Ciśnień CKiS w Konienie, 2 lutego o godz. 19.00

Autor: Adam Olaf Gibowski

Foto:
Materiały organizatorów

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego