facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Łagodnie o nieskończoności

data wydarzenia: od 09.02.2018 do 02.03.2018 opublikowane przez: kulturaupodstaw.pl, z dnia 31.01.2018, 17:06

Jak łączyć sztukę obrazu ze sztuką słowa? Odpowiedzi na to pytanie można poszukiwać podczas nadchodzącej wystawy prac Grażyny Kielińskiej, którą zorganizowała Galeria Wieża Ciśnień, działająca przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Grażyna Kielińska to artystka, która dyplom z malarstwa dyplom w pracowni malarstwa prof. Jerzego Kałuckiego w 1991 r. w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w rodzinnym Poznaniu. Od tego czasu czynnie zajmuje się pracą twórczą, przede wszystkim rysunkiem i malarstwem. W swej twórczości sięga po różne techniki ekspresji. Wśród nich znaleźć można malarstwo olejne, akwarele, pastele, rysunek piórkiem, czy ołówkiem. Zdarza się, że łączy różne techniki w obrębie jednej pracy. Wybór malarstwa, obok rysunku, nie był przypadkowy. Prawie od początku swojej drogi twórczej interesowały artystkę granice i możliwości ich poszerzania. W pracach próbuje zmierzyć się ze stwierdzeniem, że malarstwo to już tylko wyważanie otwartych drzwi. Jednak granice dostrzega nie tylko w ograniczeniach malarstwa jako takiego, ale także w tym, co wiąże się z szeroko rozumianą materią.

W jej obrazach sylwetka człowieka zatopiona jest w nieokreślonej przestrzeni, w której ślady istnienia odczytać można również w figurach geometrycznych, liniach ciągłych i przerywanych, równoległych i krzyżujących się. Ze świata rzeczy widzialnych często używa symbolu kolumny, ziarna, kamienia, deszczu i liścia. Autorka tekstu do katalogu wystawy dr Agnieszka Balewska w takich słowach charakteryzuje artystyczny świat Grażyny Kielińskiej „Artystka w swej interpretacji świata zajmuje się plastycznie/wizualnie – Uwewnętrznianiem Kosmosu – a w tym obrazowaniu, w jego formalnej, czystej przestrzeni określa/oznacza go obecnością emocjonalnej ludzkiej postaci. Jest to ukazanie człowieka, jako jednostki embrionalnej, bezwolnej, a jednak pytającej i poddanej jednocześnie paradoksom – przeznaczeniu oraz przypadkowi. Widać we wskazanym aspekcie twórczości ową dwutorowość, sprzeczność i niezawisłość tegoż przeznaczenia, interwencji, zgody i niemocy czy inspiracji i boskiego wyroku / losu, które z indywidualnego, osobistego punktu widzenia”

Twórczość plastyczna nie jest jedyną pasją Grażyny Kielińskiej. Autorka obrazów uprawia również poezję. Po raz pierwszy swoje wiersze opublikowała w pracy dyplomowej, które były dopełnieniem jej obrazów. Wiersze towarzyszyły także obrazom, które zamieszczała w katalogach przy okazji organizowanych wystaw. Teksty znalazły się również w Almanachu Klubu Literackiego CK „Zamek” w Poznaniu, Protokole Kulturalnym w Poznaniu, World Poetry Yearbook 2013, 2014 i 2015. Wiersze Kilelińskiej często można spotkać w katalogach, które powstają przy okazji jej wystaw. W przeszłości wystawiała m.in. w Galerii Profil w Poznaniu 1994, Galerii Promocyjnej PKO BP w Poznaniu 1997, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu 2007. Artystka czasami śmiejąc się, powtarza: „Kiedy nie maluję – piszę, kiedy nie piszę – maluję”.

Wystawa malarstwa Grażyny Kielińskiej „Łagodnie o nieskończoności – anegdoty o przeznaczeniu” będzie miałą swój wernisaż 9 lutego. Wystawę będzie można zwiedzać przez trzy tygodnie do 2 marca 2018 roku.

Autor: Adam Olaf Gibowski

Foto: Materiały od organizatorów

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego