facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Romantyczność z hasztagiem

data wydarzenia: od 25.11.2017, g. 19:00 do 06.01.2018 opublikowane przez: , z dnia 22.11.2017, 03:02

Najnowsza wystawa galerii FWD: opowiada o kreowaniu wirtualnej rzeczywistości, zajęciu równie pracochłonnym, co przeżywanie realności. Tytuł "#wolęrozmawiaćniżosobiepisać" jest cytatem z profilu osoby, stworzonym na potrzeby jednej z aplikacji randkowych. Czy rzeczywiście - w czasach, kiedy prawie całą dobę jesteśmy "online" – umiemy jeszcze rozmawiać w realu?

Internet jest elementarnym medium komunikacyjnym, nierozerwalnie związanym z codziennością, a tym samym projektującym także intymne relacje. Jednak czy „romantyczność” internetu nie skończyła się wraz z zamilknięciem dźwięku modemu? – pytają organizatorzy. Ciekawe, czy wystawa skupi się tylko na pieśni przeszłości, a przestrzeń galerii przepełni się sentymentem do czasów „pierwszego internetu”, czy czymś nas zaskoczy? Wydaje się, że pójdzie jednak dalej, bo, jak czytamy, obecnie interakcje międzyludzkie balansują pomiędzy trybem online i offline, ale dualizm tych dwóch jakości jest chwiejny. Wyposażeni w urządzenia mobilne jesteśmy nieustannie obecni i w realności i w wirtualności.

Kuratorka Anna Sienkiewicz zaprosiła młodych twórców, którzy z racji wieku zanurzeni są w sieci, wiedzą „jak grać w tę grę” - są to m.in. Emila Turek, Franek Warzecha, Aneta Sieniawska czy Dorota Wójcik. Niewątpliwie ważnym elementem „#wolęrozmawiaćniżosobiepisać” jest projekt „Virtusical” Laury Mulicy.
„Poprzednie pokolenia „bywały” w internecie okazyjnie, traktowały go instrumentalnie jako narzędzie do załatwienia spraw, czy trochę wygodniejszą w użyciu wersje encyklopedii. Dzisiaj zatarła się granica pomiędzy siecią a rzeczywistością, „serfowanie” po internecie nie jest czynnością samą w sobie, praktycznie rzecz biorąc jesteś „online” zawsze wtedy, kiedy nie śpisz. To tak jakby prowadzić dwa różne tryby życia naraz” – pisze artystka na swojej stronie internetowej tutaj

Dla Laury Mulicy internet stał się nie tylko otwartym całą dobę miejscem wymiany myśli, ale również swoistym zamiennikiem odwiedzin w galerii sztuki. Sieć stanowi inspirację dla powstawania dzieł, które prędzej czy później z powrotem do niej trafią. Co ciekawe, artystka aktywnie działa w środowisku tatuatorów i zauważyła, jak przez internet zmieniają się gusta klientów - tatuowane motywy (wyciągnięte z sieci) powtarzają się, wręcz rozprzestrzeniają jak wirusy komputerowe.

- [Moja – przyp. K.W.] praca składa się z dwóch części: ze strony internetowej, do której tatuator może się zalogować i wprowadzić swojego klienta oraz z tatuażu, który pozostaje na ciele. Osoby, które decydują się na udział w projekcie są tatuowane, symbolicznie „klikają”, wybierając swój pixel, który później pojawi się na stałe na ich ciele. Strona będzie zapełniać się kolejnymi czarnymi polami, z których każdy jest odnośnikiem do konkretnej osoby w świecie rzeczywistym. Symbolizuje to naszą nierozerwalną więź z siecią, która stanowi naszą drugą skórę – dodaje Laura Mulica.

Autor: Kuba Wojtaszczyk
Zdjęcie: Franek Warzecha, fragment pracy „Romantyzm”/ materiały organizatorów.

Galeria FWD: (ul. Św. Marcin 47, Poznań, Pasaż Różowy, lokal 24), Wystawa „#wolęrozmawiaćniżosobiepisać”, wernisaż 25 listopada o godz. 19. Czynna do 6 stycznia 2018 r.
Projekt powstał we współpracy poznańskiej galerii FWD: z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego