facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Zapomniany mistrz z Wilczyna

data wydarzenia: 13.09.2017, g. 11:00 opublikowane przez: , z dnia 09.09.2017, 04:06

Podobno jako dziecko pisał patykiem na piasku "będę wielkim malarzem". Mając 17 lat rzeźbił ambony, ołtarze i malował freski. Urodził się w małej, wielkopolskiej wsi Wilczyn, skąd wyjechał najpierw do Krakowa, a potem w świat, gonić marzenia. Premiera filmu o wyjątkowym artyście - Antonim Szulczyńskim - 13 września w CKiS w Koninie.

Na premierę dokumentu pt. „Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia” zapraszają CKiS w Koninie oraz PFS PalFilmStudio Produkcja Filmowa i Telewizyjna. Obraz, ukazujący życie i twórczość Szulczyńskiego jest próbą przywrócenia mu należytego miejsca, zarówno wśród młodopolskich artystów, jak i w pamięci współczesnych nam pokoleń.

Urodzony w 1877 r. w Wilczynie malarz, twórca zachwycających kościelnych polichromii był w swoich czasach uznawany za prawdziwego mistrza, dziś jednak jego nazwisko znane jest nielicznym. Zachwycał talentem już jako 17-latek. 23 sierpnia 1899 roku Kurjer Warszawski donosił: „piszą do nas z Wilczyna: W okolicy naszej podziw wzbudza samorodny artysta, 17- letni syn młynarza, Józef Szulczyński (chodzi oczywiście o Antoniego Szulczyńskiego - przyp. red.). Szulczyński rzeźbi ambony, ołtarze i maluje freski; obecnie wykonał wspaniałą chrzcielnicę do jednej ze świątyń pod Słupcą; ostatnia odnowa prastarego kościoła w Wilczynie dziełem jest jego ręki”. Tygodnik literacki i polityczny Biesiada Literacka w 1899 roku pisząc o talencie 17-latka dodawał: „Któryś z mecenasów sztuki powinienby się zająć chłopcem na serjo”.

11 lat później - 5 czerwca 1910 roku Kurjer Poznański zanotował, że „na wystawę obrazów Przyjaciół sztuk Pięknych w Poznaniu przybył z Berlina nowy obraz Antoniego Szulczyńskiego, uznawanego za jednego z najlepszych uczniów słynnego rosyjskiego pejzażysty prof. Klevera”.
Szulczyński konsekwentnie dążył do zrealizowania swoich marzeń o byciu „wielkim malarzem”. Wyjechał z Wilczyna do Krakowa, na studia w Akademii Sztuk Pięknych. Z zachowanych do dziś świadectw wiemy, że profesorowie wysoko oceniali jego umiejętności. Z Krakowa pojechał na dalsze studia do Wiednia, Rzymu, Monachium i Wilna.

Jako 22 letni początkujący student rozpoczął pracę nad polichromiami w kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny w Miedźnie, które ukończył po studiach w 1907 roku. W swoim dorobku ma wspaniałe monumentalne polichromie i obrazy w kościołach Matki Bożej Bolesnej w Skulsku, Kramsku, Wilczynie oraz w Broniszewie i Łubnicach, oraz Złotkowie.
Choć kojarzony głównie z dziełami sakralnymi, był również świetnym portrecistą i autorem pejzaży. Porównywano go często do Józefa Mehoffera. Jego pasja tworzenia była tak silna, że nawet gdy zaczął poważnie chorować (stracił władzę w nogach, nie do końca wiadomo, z jakiego powodu), nie przestał pracować. Część swego życia spędził przykuty do inwalidzkiego wózka, według zachowanych dokumentów - ze względu na niedowład nóg,  dużą część polichromii wykonywał, będąc podciągany na rusztowanie w koszu, przy pomocy specjalnie dla niego skonstruowanych urządzeń. Choroba przyczyniła się zapewne do jego przedwczesnej śmierci, w wieku 45 lat.

Pozostawił po sobie liczne polichromie i obrazy o tematyce religijnej w wielu kościołach na terenie całego kraju m.in. w Miedźnie, Kramsku, Łubnicach, Broniszewie, Skulsku i rodzinnym Wilczynie.


Premiera filmu „Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia” odbędzie się 13 września o godz. 11 w CKiS w Koninie (kino Oskard), wstęp wolny.


Autor: Tori
Zdjęcia ze strony: tutaj
Projekt, realizowany przez PFS PalFilmStudio Produkcja Filmowa i Telewizyjna Krzysztof Paluszyński, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego