facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Teatr ma być blisko

data wydarzenia: 09.09.2017, g. 16:00 opublikowane przez: , z dnia 06.09.2017, 11:02

Gostyń, Jarocin, Kwilcz, Konin, Kotlin - to wielkopolskie przystanki na trasie projektu "Teatr Polska", który wraz z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka zaprasza na spektakl taneczny "Blisko" oraz warsztaty "Blisko kreatywności". Spektakl, z muzyką wybitnego klarnecisty Wacława Zimpla, odkrywa przed małymi widzami świat magicznych więzi, które tworzą się między ludźmi.

Pisaliśmy już o tym, że „Teatr Polska” jest ogólnopolskim programem promocji teatru w miastach, które mają ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Twórcy przedsięwzięcia chcą, aby polskie teatry zyskały na mobilności, a wystawiane przez nie spektakle mogły być prezentowane nawet w najmniejszych ośrodkach. W ramach projektu - od 9 lat organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tylko do końca listopada odbędzie się aż 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach w całej Polsce.

Jednym z nich jest przedstawienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu pt. „Blisko” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, specjalizującej się w teatrze dla dzieci do lat 3 i teatrze tańca dla dzieci. Spektakl, z muzyką świetnego klarnecisty Wacława Zimpla oraz scenografią Barbary Małeckiej, można obejrzeć w pięciu wielkopolskich miastach - po prezentacjach w Gostyniu i Jarocinie, „Teatr Polska” odwiedzi Kwilcz, Konin i Kotlin. Sztukę, opowiadającą najmłodszym o budowaniu relacji, zaprezentują tancerze - Paulina Giwer-Kowalewska oraz Filip Meyer-Lüters. Odkryją przed małymi widzami świat magicznych więzi, które tworzą się między ludźmi.

„Blisko” to próba odpowiedzi na pytania: co to znaczy troska? Jak można o kogoś dbać? W jaki sposób możemy się sobą opiekować? Zdaniem reżyserki, to niezwykle ważne kwestie dla rozwoju emocjonalności. Twórcy przedstawienia spróbują przeanalizować je wspólnie z odbiorcami spektaklu. Okrągła scena, na której będą występować tancerze, symbolizuje krąg życia i wspólnoty. Na jej środku stanie matrioszka - rosyjska zabawka, złożona z drewnianych lalek, włożonych jedna w drugą, będąca symbolem macierzyństwa. W ujęciu twórców, zyskuje ona współczesny rys - ma w sobie potencjał do kreatywnych eksperymentów, o które mogą pokusić się nie tylko dorośli artyści, ale również mali widzowie. Forma matrioszki stanowi punkt wyjścia do „niewerbalnej dyskusji” na temat bliskości, dotyku i czułości.

Spektaklowi „Blisko” towarzyszą warsztaty „Blisko kreatywności”, adresowane do osób dorosłych - nauczycieli, rodziców, animatorów, artystów i wszystkich, którzy są zainteresowani pracą z dziećmi do 5. roku życia. Zajęcia, prowadzone przez Morawską-Rubczak, mają zainspirować ich do kreatywnej pracy z dziećmi, odwołującej się do tradycji sztuk performatywnych dla najmłodszych. Organizatorzy projektu podkreślają, że wszystkie działania, realizowane podczas warsztatów, będą ukierunkowane na umiejętność lepszego rozumienia specyfiki odbiorcy, którym jest niemowlę i kilkuletnie dziecko. Kluczową kwestią jest poznanie jego możliwości percepcyjnych i poznawczych.

Warsztaty „Blisko kreatywności” w ramach programu Teatr Polska, towarzyszące spektaklowi poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka pt. „Blisko” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak, odbędą się 9 września o godz. 16 w siedzibie Stowarzyszenia Jarocin XXI (ul. Gołębia 1) w Jarocinie, 27 października o godz. 16 w Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 19) w Kwilczu, 28 października o godz. 16 w Centrum Kultury i Sztuki (ul. Okólna 47a) w Koninie oraz 29 października o godz. 16 w Domu Kultury (ul. Powstańców Wielkopolskich 3a) w Kotlinie.

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Maciej Zakrzewski
 

 Spektakl Blisko fot. Maciej Zakrzewsk
 Spektakl Blisko fot. Maciej Zakrzewsk
 Spektakl Blisko fot. Maciej Zakrzewsk
 Spektakl Blisko fot. Maciej Zakrzewsk
 Spektakl Blisko fot. Maciej Zakrzewsk
 Spektakl Blisko fot. Maciej Zakrzewsk

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego