facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Biskupizna tańczy, śpiewa i gotuje

data wydarzenia: 10.09.2017 opublikowane przez: , z dnia 02.09.2017, 08:16

W maleńkiej wiosce Domachowo, w sercu Biskupizny, od siedmiu lat odbywa się Festiwal Tradycji i Folkloru. Każdy, kto choć raz przyjedzie na imprezę, wyjeżdża zauroczony wyjątkową kulturą mieszkańców tego regionu. W tym roku wydarzenie, pełne muzycznych i kulinarnych atrakcji, odbędzie się w niedzielę 10 września. Gwiazdą będzie Kapela Słowackich Gajdoszy.

Tegoroczny festiwal przebiegnie pod znakiem dwóch jubileuszy: 45-lecia działalności Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego „In Crudo” z Domachowa i Okolic oraz 110. rocznicy urodzin Jana z Domachowa Bzdęgi. Ten XX-wieczny działacz społeczny ma ogromne zasługi w kontynuowaniu i propagowaniu tradycji kulturowych Biskupizny - mikroregionu folklorystycznego, obejmującego zaledwie trzynaście miejscowości powiatu gostyńskiego, ze stolicą w Krobi. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku kultura Biskupian (ich język, obrzędy, stroje, muzyka i taniec) została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Biskupiański Zespół Folklorystyczny „In Crudo” z Domachowa i Okolic to kapela, która tradycjami nawiązuje do Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego. Zespół został założony w 1932 roku z inicjatywy wspomnianego Jana z Domachowa Bzdęgi, Franciszka Łagódki i Antoniego Maleszki, zaś jego działalność przerwał wybuch II wojny światowej. W ciągu 45 lat swojego istnienia, kapela „In Crudo” zdobyła nagrody i wyróżnienia na wielu festiwalach i przeglądach, w tym najbardziej prestiżowych - w Kazimierzu Dolnym oraz Rzeszowie. Otrzymała również wiele odznaczeń, m.in. Nagrodę im. Oskara Kolberga za szczególne zasługi i działania na rzecz kultury ludowej.
VII Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie zainauguruje uroczysta msza św. w drewnianym kościele w Domachowie, podczas której wystąpią zespoły folklorystyczne. Po jej zakończeniu, kolorowy korowód artystów i zaproszonych gości przejdzie przez wieś, kierując się w stronę placu festiwalowego przy świetlicy wiejskiej. To właśnie tam odbędzie się koncert jubileuszowy zespołu „In Crudo”, który wystąpi w towarzystwie zespołów dziecięcych i młodzieżowych, działających przy Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi, Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi oraz Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Starej Krobi. Nie obędzie się również bez udziału gwarowej Grupy Teatralnej „Na Fali”.
Gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie Kapela Słowackich Gajdoszy, która zagra aż dwa koncerty. Na scenie wystąpią też artyści z Zespołu Regionalnego z Bukówca Górnego, Zespołu „Borkowiacy”, Zespołu „Chojnioki”, kapeli koźlarskiej Adama Kaisera i Martyny Żurek, Zespołu „Studzianna”, a także lokalnej kapeli dudziarskiej.

Finałem festiwalu będzie tradycyjna potańcówka, która potrwa do późnych godzin nocnych. Wydarzeniom festiwalowym towarzyszącymi będzie wystawa w ramach Światowych Dni Dziedzictwa pt. „Biskupizna - dawniej i dziś”, premiera nowego albumu kapeli „In Crudo” pt. „Wesele” oraz kino plenerowe, prezentujące filmy wykonane przez dzieci i młodzież podczas wakacyjnych warsztatów Małego Taboru.
Podczas festiwalu czynne będą stoiska, oferujące specjały lokalnej kuchni. Degustacje odbędą się w ramach „Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego”. To jedna z najciekawszych ofert turystycznych Gminy Krobia - projekt uwzględnia ponad sto tradycyjnych potraw kuchni biskupiańskiej, a także dokładne receptury i sposoby ich przyrządzania. W trakcie festiwalu członkinie Kół Gospodyń Wiejskich serwować będą przede wszystkim zapomniane, wiejskie specjały, takie jak polewka, pojdka czy śledziówka. Swoimi wyrobami częstować będą również pracownicy zakładów produkcyjnych , które w asortymencie posiadają produkty, nawiązujące do kulinarnego dziedzictwa regionu (m.in. kiełbasy i chleby biskupiańskie). Na tegoroczną imprezę przyjadą przedstawiciele Węgier - podczas festiwalu dojdzie do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy gminą Krobia a węgierską gminą Révfülöp.

VII Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie odbędzie się w niedzielę 10 września we wsi Domachowo w gminie Krobia. Festiwal został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Archiwum Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego