facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Kaliski teatr w objeździe

data wydarzenia: 02.09.2017 opublikowane przez: , z dnia 01.09.2017, 08:47

Już 2 września rusza kolejna edycja programu TEATR POLSKA, którego zadaniem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych widzom z małych miasteczek, gdzie nie ma teatru. Po raz pierwszy w ośmioletniej historii programu swój spektakl zaprezentuje teatr w Kaliszu - ruszy w trasę z "Najgorszym człowiekiem na świecie".

Spektakl w reżyserii Anny Smolar stał się w ostatnim czasie wizytówką Kalisza, bardzo chętnie zapraszany jest na pokazy poza siedzibą. Odtwarzająca w nim główną rolę Natasza Aleksandrowitch za swoja kreację odebrała Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza na tegorocznych 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Po premierze pisaliśmy na naszym portalu: „Adaptacja „Najgorszego człowieka na świecie” jest wspólnym dziełem Anny Smolar i zespołu aktorskiego. Może w tym upatrywać należy przyczyn tak trafionej, równej gry całej piątki aktorów. Brawa należą się nie tylko Nataszy Aleksandrowitch, Izabeli Beń, Marcinowi Trzęsowskiemu, ale także - Izabeli Wierzbickiej, budującej swoją rolę oszczędnymi środkami wyrazu i Dawidowi Lipińskiemu. Żaden z aktorów nie próbuje niczego dopowiadać, uwypuklać, komentować. Role rysowane są precyzyjną kreską, oszczędnie, bezbłędnie. Znakomicie wpisują się w zdystansowaną, beznamiętną, na pozór czysto formalną, koncepcję reżyserki. Smolar doskonale wie, że najbardziej poruszają historie, które otwierają wyobraźnię, w których to, co najważniejsze odkrywa się samemu. Warto podjąć wysiłek rozbicia skorupy, w której się schowaliśmy, bo tylko wychodząc z ukrycia możemy spotkać drugiego człowieka. Dopiero kiedy staniemy naprzeciw siebie - bezbronni i ufni, mamy szansę na prawdziwą rozmowę. A potem możemy wspólnie spróbować bawić się na trzeźwo, tak jak aktorzy w ostatniej scenie spektaklu – w rytm „Frankie Sinatra” The Avalanches. Jest trudno, bardzo trudno, nie każdy ma siłę, nie każdemu się chce. Ale dopóki nie spróbuje, na zawsze pozostanie najgorszym człowiekiem na świecie.”


Kaliski spektakl pokazany zostanie: 21 września w Gminnym Centrum Kultury Cieszków, 1 października w Żuławskim Ośrodku Kultury (Nowy Dwór Gdański), 24 października w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury (Jelcz-Laskowice),  8 listopada w Miejskim Domu Kultury w Barcinie i 15 listopada w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury (Brzeg Dolny).


Teatry z naszego regionu w tegorocznym programie TEATR POLSKA reprezentują jeszcze cztery inne spektakle: „Gniazdo” w reż. Agnieszki Mielcarek  Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, „Żniwa” w reż. Igora Gorzkowskiego Polskiego Teatru Tańca -Baletu Poznańskiego, Żabka” w reż. Fabrizio Montecchi, Teatru Animacji w Poznaniu i „Blisko” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu).


Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz dziewiąty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 130 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 21 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wybranym 17 teatrom. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.


Autor: Tori
Front foto: Materiały Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Niedziela
Sierpień 2018
Emilii
Julinana
Konstancji
Sierpień, 2018
PnWtŚrCzPtSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego