facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Tolerancyjny Poznań

data wydarzenia: od 17.09.2017 do 24.09.2017 opublikowane przez: , z dnia 25.08.2017, 07:37

17 września rusza Poznań Pride Week, tydzień pełen imprez, pokazów filmowych, warsztatów, paneli dyskusyjnych i innych wydarzeń związanych ze społecznością LGBT+. Będą też spotkania z kulturą i sztuką – zobaczymy m.in. spektakl znakomitego berlińskiego Maxim Gorki Theater. Wielkie święto tolerancji zakończy coroczny Marsz Równości, który przejdzie ulicami miasta.

Pierwsze dwie edycje Poznań Pride Week okazały się ogromnym sukcesem, przyciągając tysiące uczestników i uczestniczek. W tym roku Grupa Stonewall, organizator imprezy, nie zwalnia tempa i przygotowuje mnóstwo ciekawych niespodzianek.
- Zeszłoroczny wynik przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Obiecaliśmy wtedy m.in. wielki piknik w Parku Marcinkowskiego i pierwsze w historii wywieszenie tęczowych flag na ulicach polskiego miasta. Mieszkańcy Poznania nam zaufali i dzięki nim udało się to wszystko zorganizować. W tym roku liczymy na podobny kredyt zaufania – mówi Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall.


Podczas Marszu Równości, którego tegoroczna trasa będzie dłuższa niż poprzednio, zobaczymy trzy platformy, każdą z indywidualnym nagłośnieniem i DJ-em. Na trasie przemarszu Grupa Stonewall po raz kolejny planuje wywiesić tęczowe flagi. Jak zapowiadają organizatorzy, ma ich być jeszcze więcej niż za pierwszym razem. Uczestnicy Poznań Pride Week 2017 ponownie będą mogli również bawić się na wielkim pikniku przedmarszowym. W Parku Marcinkowskiego odbędą się występy utalentowanych wokalistów, dla najmłodszych przygotowano kolorową strefę, a głód zaspokoją nieodzowne foodtrucki. Zgodnie z zapowiedziami, wszystko ma być zorganizowane bardziej profesjonalnie i z jeszcze większym rozmachem, niż w zeszłym roku.
- Wszystko wskazuje na to, że pewne wydarzenia, które rok temu były przełomowe, teraz już na stałe wchodzą do naszego harmonogramu. Jednak nie znaczy to, że skończyły nam się nowe pomysły, wręcz przeciwnie! We wrześniu m.in. na jednej z ulic Starego Miasta chcemy zorganizować wielką uliczną imprezę w stylu londyńskiej dzielnicy Soho. Będzie muzyka, dużo kolorów i mnóstwo dobrej zabawy – kontynuuje Kluk.


To nie wszystkie atrakcje, bowiem Poznań Pride Week to również spotkanie z kulturą i sztuką. Z gościnnym spektaklem przyjedzie jeden z najlepszych europejskich teatrów – berliński Maxim Gorki Theater; obędzie się również performatywne czytanie sztuki Larrego Kramera - „The Normal Heart”, w reżyserii Mike`a Urbaniaka. Przewidziano też instalację informacyjną „Road to Equality” na temat drogi Irlandii do równości małżeńskiej. Wystawę otworzy panel dyskusyjny z udziałem irlandzkich polityków i aktywistów, którzy podzielą się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami na temat walki o legalizację małżeństw jednopłciowych.
- W tej chwili wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań do Poznań Pride Week 2017, za około dwa tygodnie ogłosimy pełny harmonogram wydarzeń. Wciąż mamy w zanadrzu kilka niespodzianek, więc zachęcamy wszystkich do śledzenia naszych kanałów społecznościowych. Przede wszystkim jednak prosimy o wsparcie zbiórki na platformie Polak Potrafi – gwarantujemy, że każda złotówka zostanie dobrze wykorzystana! – kończy Arek Kluk.


Wydaje się, że Poznański Pride Week zwraca uwagę i przyciąga nie tylko polskie środowisko LGBT+, ale również organizacje międzynarodowe. Niedawno w Sztokholmie zakończyła się jedna z największych w Europie imprez społeczności – Mr Gay Europe. Teraz wszystko wskazuje na to, że – po m.in. Oslo, Budapeszcie i Rzymie – doroczna finałowa gala wyborów najprzystojniejszego europejskiego geja odbędzie się w Poznaniu; a to dzięki otwartości miasta na inicjatywę Grupy Stonewall, a także zaproponowaniu organizacji tegorocznego Kongresu Kobiet. Ta decyzja ma szczególny i symboliczny wymiar, bo przecież Polska uchodzi za kraj homofobiczny.

Tekst: Kuba Wojtaszczyk
Zdjęcia: Materiały prasowe

Poznań Pride Week odbędzie się w dniach 17-24 września. Jednak już teraz można szukać szczegółowych informacji na stronach internetowych: tutaj oraz tutaj
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

22
Niedziela
Lipiec 2018
Magdaleny
Mileny
Wawrzyńca
Lipiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego