facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Barok na plusie

data wydarzenia: od 20.08.2017 do 27.08.2017 opublikowane przez: , z dnia 19.08.2017, 09:05

Wybitna polska śpiewaczka, Olga Pasiecznik otworzy tegoroczna edycję festiwalu “Leszno Barok Plus" – już w najbliższą niedzielę. Mimo, że w nazwie imprezy mowa o baroku, ambicją organizatorów jest prezentowanie muzyki różnych epok – baroku, romantyzmu czy muzyki współczesnej. W programie są nawet spektakle teatralne.

Festiwal odbędzie się między 20 a 27 sierpnia w Lesznie. Mimo „barokowej” nazwy, jego ambicją jest prezentowanie muzyki różnych epok, a nawet – spektakli teatralnych. W tegorocznym programie znalazły się „Kolacja na cztery ręce” Barza czy „Poza czasem” w wykonaniu ulicznego Teatru Akt z Warszawy.
Wszystkie koncerty i spektakle odbywają się w przestrzeni leszczyńskiego Starego Miasta, organizatorzy co roku starają się ożywić nowe miejsca, jak wieża ciśnień czy budynek dawnej octowni. Warto także dodać, że na wszystkie koncerty obowiązuje wstęp wolny. Festiwalowi od samego początku patronuje portal Kultura u Podstaw.


Festiwal rozpocznie się w najbliższą niedzielę, a uświetni go wybitna śpiewaczka Olga Pasiecznik. Artystka została wyróżniona m.in. paszportem tygodnika Polityka (1997) I nagrodami polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za najlepsze nagrania solowe w 1997 i 2004 roku (Pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego i Chantefleurs et Chantefables Lutosławskiego). Artystka jest laureatką nagrody Orfeusz festiwalu „Warszawska Jesień” (1999), otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi (2001) oraz Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego (2004) za najlepszą kobiecą rolę operową (Melizanda w operze Debussy’ego  “Peleas i Melizanda” w Operze Narodowej w Warszawie). W 2005 i 2010 roku została nominowana przez międzynarodowy magazyn operowy Opernwelt do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego” za rolę Almireny w operze Fridericha Händela  “Rinaldo” i Roxany w operze “Król Roger” Karola Szymanowskiego. W 2006 roku artystka otrzymała nagrodę monachijskiego festiwalu Opernfestspiele, w 2007 nagrodę im. Norwida.


Ma na swoim koncie ponad 40 partii m.in. w operach Monteverdiego, Glucka, Haendla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego, Szymanowskiego oraz wielu kompozytorów współczesnych. Technika śpiewu Olgi Pasiecznik pozwala na wykonywanie przez sopranistkę szerokiego repertuaru z różnych epok, od późnego renesansu przez barok, klasycyzm, romantyzm, aż po współczesność.
W programie wieczoru, inaugurujacego festiwal “Leszno Barok Plus” usłyszymy kantaty na sopran i basso continuo oraz sonaty Georga Fridericha Haendla. Śpiewaczce towarzyszyć będą Maria Papuzińska – Uss i Grzegorz Lalek, grający na skrzypcach barokowych oraz wiolonczelista Jakub Kościukiewicz i klawesynistka Ewa Mrowca.


Oprócz artystów wielkich i uznanych na festiwalu będzie można zobaczyć również debiutantów, jak np. zespół Cantus pod dyrekcją Tomasza Sowińskiego. To zespół z Leszna, który tworzą niezwykle zdolni, młodzi śpiewacy i muzycy, występujący m.in. w akademickim chórze Comenius przy leszczyńskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Młodzi wokaliści zaprezentują się w środę o godz. 18 w Kościele Ewangelicm przy ul. Paderewskiego. W programie utwory od baroku po wiek XX, usłyszymy m.in. Bacha, Rossiniego, Moniuszkę a także kompozycję Romualda Twardowskiego.


Już w ubiegłym roku na festiwalu pojawił się akcent teatralny, który w obecnej edycji został rozwinięty. Przed leszczyńską publicznością zaprezentuje się Teatr Akt, który wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwania przez aktorów nowych środków wyrazu. Trudno o jednoznaczne zakwalifikowanie tej formacji do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą dla artystów wciąż pozostaje sztuka gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Znakiem rozpoznawczym spektakli jest absurdalny humor. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią ich występów i spektakli. Artyści Teatru Akt zaprezentują spektakl “Poza czasem” - w amfiteatrze festiwalowym przy Placu Powstańców, w sobotę o godz. 21. Innym wydarzeniem teatralnym będzie wystawienie sztuki Paula Barza “Kolacja na cztery ręce” w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego w reżyserii Jana Tomaszewicza.
Ze szczegółowym programem festiwalu można zapoznać się na stronie internetowej tutaj

Autor: Adam Olaf Gibowski
Front foto: Mariusz Forecki


 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#Barok #Leszno

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego