facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Czy Kruki znów zwyciężą?

data wydarzenia: od 19.08.2017 do 20.08.2017 opublikowane przez: , z dnia 17.08.2017, 07:42

Czas szykować łuki, topory i miecze – przeciwko Krukom. Czy przybyłym do Grzybowa wojom uda się pokonać drużynę, która już dwukrotnie zwyciężała Turniej Wojów? Rękawica zostanie rzucona 19 sierpnia w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie, gdzie po raz kolejny odbędzie się turniej. Niewalczący będą mogli …warzyć piwo.

Gall Anonim pisząc o najstarszym państwie Piastów wychwalał wojów Mieszka i Bolesława, organizację drużyny, ale też opiekę władców nad jej członkami i ich rodzinami. Stoczone zwycięskie bitwy i powiększająca się domena Piastów świadczyły o sprawności drużyny oraz o niezwykłych umiejętnościach bojowych i taktycznych przywódców. Wyjątkowe umiejętności i wartość drużyny nie byłyby możliwe bez ciągłych ćwiczeń, podnoszenia swych umiejętności i sprawności – m.in. w turniejach.


Podczas tegorocznego Turnieju Wojów (19-20 sierpnia) przybyłe do Grzybowa drużyny staną do boju z drużyną Kruków, którym dwukrotne zwycięstwo w poprzednich turniejach przyniosło grzybowski proporzec i tytuł Drużyny Kasztelana Grzybowskiego. Czy Kruki mają zwyciężyć po raz trzeci i zdobyć proporzec oraz tytuł na własność? Niech znów, jak przed tysiącem lat, rozbrzmiewa szczęk oręża, okrzyki gawiedzi, nawoływanie rzemieślników i kramarzy, wesoła muzyka i codzienna krzątanina w obozie!

Sierpniowe wydarzenie na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie, będącym Oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ma charakter edukacyjno-naukowy. Jego zadaniem jest animacja historii poprzez zobrazowanie gry wojennej wojowników z okresu X i XI w.
Wydarzenie stanowi pretekst do przybliżenia obrazu początków polskiej państwowości. Jak zawsze – w sobotę i w niedzielę od godz. 10 do 18 - będzie można zobaczyć życie w obozie wojów i w typowej średniowiecznej zagrodzie. Przewidziano pokazy rzemiosła, m.in. warzenie piwa i gry edukacyjne. Usłyszymy wykłady o Wikingach (Andrzeja Janowskiego) oraz o znaczeniu wojny w państwie Piastów (Piotr Pranke). Jak co roku działać też będzie Grzybowska Akademia Małego Archeologa. W namiocie kasztelana pokazana zostanie wystawa „Pancerz woja”. W ramach Grzybogrania wystąpią zespoły „Koło Jana”, „Dziwoludy”, „Droryje”  i Maciej Rychły. Teatr „Małeke” opowie historię o trzech braciach (w sobotę) oraz o rodzimych smoczydłach (w niedzielę). Nie zabraknie plenerowych przedstawień („Poszukiwacze św. Pawła”) i gier edukacyjnych dla publiczności.


Najważniejszą część programu stanowić będą turniejowe rozgrywki między drużynami, które zjadą na „Turniej wojów”: ucieczka z uczty (!), rzut toporem, strzelanie z łuku, nocne spotkanie, wypychanie z koła, pojedynek na miecze i ...rzut zapałką. Kulminacją zmagań będzie bitwa na grodzie.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy,
a współorganizatorami są Burmistrz Wrześni, Starosta Wrzesiński i Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Szansa” z Grzybowa. W organizację wydarzenia włącza się także społeczność lokalna Grzybowa, której przewodzi Sołtys wsi Grzybowo.
Turniej uzyskał dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Autor: Daina Kolbuszewska
Front foto: Mariusz Forecki
Zdjęcie: Materiały organizatora
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego