facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Wiklinowy Nowy Tomyśl

data wydarzenia: od 18.08.2017, g. 17:00 do 20.08.2017 opublikowane przez: , z dnia 16.08.2017, 07:36

Co roku w Nowym Tomyślu odbywa się Jarmark Chmielo-Wikliniarski, na który zjeżdżają z kraju i zagranicy miłośnicy piwa i sztuki wikliniarstwa. W miasteczku powstaje wiklinowy deptak z wiklinowymi kwietnikami, markizami i parasolami. W tym roku jarmark rozpocznie się 18 sierpnia - korowodem, który poprowadzą kapele i zespoły ludowe.

Korowód na trasie pl. Niepodległości – Park Feliksa Szołdrskiego, ruszy o godz. 17. Poprowadzą go kapele i zespoły ludowe, uczestniczące w XVII Światowym Przeglądzie Folkloru Integracje 2017. Pół godziny później odbędzie się uroczyste otwarcie jarmarku i obrzęd jarmarkowy w wykonaniu mieszkańców wsi Cicha Góra (w Parku im. F. Szołdrskiego). Potem wystąpią zespoły folklorystyczne z Meksyku, Turcji, Chin, Indii, Ukrainy i Polski. Na godz. 22 zaplanowano dyskotekę w klubowych rytmach z udziałem Mr Ma & Furmi, Hakana, DJ Tmaxa & Tim Heart. Tak - w skrócie - minie pierwszy dzień jarmarku.

Kiedy turysta wrzuci w internet hasło „Nowy Tomyśl, atrakcje” w pierwszej dziesiątce wyskoczą mu: wiklinowa muszla koncertowa, igloo z wikliny, największy wiklinowy kosz na świecie (kosz został wpisany w 2006 r. do Księgi Rekordów Guinessa), Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa... – bo Nowy Tomyśl wikliną stoi! I chmielem, od setek już lat, bo przednie sadzonki chmielu, dzięki którym nowotomyskie uprawy stały się sławne, przywieźli w te rejony ...husyci w XV w. Warto odnotować, że w 1862 r. uprawiano w mieście i okolicach ok. 150 tys. kg chmielu!
Od II połowy XIX w. w Nowym Tomyślu organizowane były wystawy i jarmarki chmielarskie, na których szukano rynków zbytu i kontaktów biznesowych z pruskimi, czeskimi, austriackimi, szwedzkimi, a nawet amerykańskimi kupcami.


We współczesnym Nowym Tomyślu co roku odbywa się Jarmark Chmielo-Wikliniarski, na który zjeżdżają miłośnicy piwa i sztuki wikliniarstwa z całej Polski i nie tylko. Powstaje wówczas wiklinowy deptak z wiklinowymi kwietnikami, markizami i parasolami. A zespoły występują w wiklinowej muszli koncertowej. W sumie dobrze, że kiełbaski do piwa nie są wiklinowe...

Jarmark potrwa w tym roku do niedzieli 20 sierpnia
, wtedy właśnie odbędą się Dożynki Gminne. Na sobotę organizatorzy zapowiedzieli koncerty zespołów: Wizja Lokalna, Sounds Good, Czadoman i Mezo. O godz. 22.30 Teatr Ognia Flow rozpocznie swój widowiskowy pokaz z elementami pirotechniki. Pół godziny później, dla wytrwałych – kolejna dyskoteka.
Dla dzieci przewidziano animacje i koncert Stwora Głodomora.

W niedzielę szczególnie atrakcyjny może być lot konkursowy młodych gołębi pocztowych o Puchar Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego (o godz. 8 rano). Tego dnia konkursowo będzie do południa: w strzelaniu z broni małokalibrowej, pneumatycznej, grze w badmingtona i piłkę nożną.


Dożynki Gminne rozpocznie korowód dożynkowy, prowadzony przez Zespół Folklorystyczny Szamotuły (ul. Barteckiego, ul.Topolowa). O godz. 14.30 odbędzie się obrzęd dożynkowy – przyjęcie chleba i wieńców. A potem wystąpią kolejno: Kabaret Czesuaf, Sandra Rugała i zespół Tajny Projekt Muzyczny, zespół Goosebumps i Dżem.

Autor: Daina Kolbuszewska
Front foto: Materiały organizatora (na zdj. największy wiklinowy kosz na świecie, wpisany w 2006 r. do Księgi Rekordów Guinessa)
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego