facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapadrukuj« Trzy razy Blechacz

data wydarzenia: 10.11.2017 opublikowane przez: , z dnia 04.08.2017, 04:42

Świetna wiadomość dla miłośników muzyki Chopina! Jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych pianistów, zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego, laureat Nagrody Gilmore zwanej “pianistycznym Noblem", będzie artystą-rezydentem w jubileuszowym 70. roku działalności Filharmonii Poznańskiej. Pierwszy koncert już 10 listopada.

Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jeszcze jako uczeń zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. I nagrodę i Grand Prix w XIII Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wlkp. (1996), II nagrodę w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (2002), zwycięstwo w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003).

Chopin - klucz do sukcesu
Rafał Blechacz w czasie pamiętnego XV Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku, zdobył Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu, sonaty (tę ostatnią ufundowaną przez Krystiana Zimermana), także nagrodę publiczności. W ten niekwestionowany sposób został uznany za najznakomitszego wykonawcę utworów Chopina pianistów swojej generacji. W takiej też roli zapragnęła go usłyszeć i bliżej poznać międzynarodowa publiczność. Nigdy jej zawiódł, zyskując sympatię i uznanie. Młody artysta odbywa liczne i odległe podróże artystyczne, bo tytuł Zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego ma niekwestionowaną rangę na całym świecie. Każdy i wszędzie chciałby usłyszeć i doświadczyć obcowania z talentem artysty, który w tak trudnej rywalizacji, przed jury złożonym z największych pianistów świata, okazał się najlepszy. Przypomnijmy, że młody polski pianista zdecydowanie górował nad liczną i mocną grupą konkurentów. Jury, dla podkreślenia skali jego talentu, nikomu nie przyznało II nagrody, przyznano dopiero miejsce III i następne.


Ostatnie dziesięć lat kariery Rafała Blechacza, to czas występów z recitalami solowymi oraz wspólnych koncertów z orkiestrami symfonicznymi. Jednak przede wszystkim to czas wytężonej pracy przy fortepianie nad coraz to nowym repertuarem. Jako zdobywca Grand Prix Konkursu Chopinowskiego zaczął koncertować w najbardziej prestiżowych salach m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Sali Pleyel’a w Paryżu, Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurichu, La Scala w Mediolanie.
Jest zapraszany na najlepsze festiwale muzyczne w Salzburgu, Verbier w Szwajcarii, La Roque-d`Anthéron (Francja), Klavier-Festival Ruhr w Niemczech oraz Gilmore Festival w USA. Koncertuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, współpracując z wybitnymi dyrygentami, wśród nich są: Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Harding, Pavo Järvi, Fabio Luisi, Kent Nagono, Andris Nelsons, Victor Pablo Perez, Trevor Pinnock, Mikhail Pletnev, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Dawid Zinman. W 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą. Pierwsza płyta z Preludiami Fryderyka Chopina ukazała się w 2007 roku. W Polsce już w drugim tygodniu sprzedaży uzyskała status platynowej płyty. Została wyróżniona wieloma nagrodami m.in. niemiecką „Echo Klassik” i francuską „Diapason D’or”. Rok później została wydana kolejna płyta, tym razem z sonatami Haydna, Mozarta i Beethovena, która została przyjęta równie znakomicie. Po sukcesie dwóch pierwszych płyt artysta uczcił Rok Chopinowski’2010 nagraniem obu Koncertów fortepianowych Chopina.


Blechacz w Poznaniu

Pianista ma swoją wierną publiczność także w Poznaniu. Można było się o tym przekonać ostatni raz w 2014 roku, kiedy wraz z orkiestrą Filharmonii Pozanańskiej pod batutą Antonio Mendeza wykonał III Koncert fortepianowy c-moll Ludwiga van Beethovena. Tamtego wieczoru aula UAM pękała w szwach, a wielu melomanom nie udało się zdobyć nawet stojących wejściówek. Jako artysta-rezydent Blechacz wystąpi w Poznaniu aż trzy razy. Filharmonia Poznańska nie kryje swojej dumy z tego powodu: “Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że kolejnym artystą-rezydentem Filharmonii Poznańskiej – w sezonie siedemdziesięciolecia naszej instytucji – będzie Rafał Blechacz. Po znakomitych muzykach spoza Polski: Bertrandzie Chamayou oraz Nikolaju Znaiderze, zaszczycił nas przyjęciem tej roli artysta wyjątkowy. Czujemy się wyróżnieni, że w podarunku na 70. urodziny Filharmonii Poznańskiej Rafał Blechacz przywiezie dla naszej publiczności i naszych gości – interpretację Koncertu f-moll Fryderyka Chopina, którego tutaj jeszcze nie przedstawiał, a wiosną 2018 roku wykona – pod batutą Paula McCreesha – XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz da wieczór sonat wespół z ulubienicą publiczności XV Konkursu Wieniawskiego, a dziś już artystyczną ozdobą wielu ważnych sal koncertowych – Bomsori Kim.”


Mimo, że sezon wakacyjny w pełni, warto pomyśleć o biletach, które już można kupować w kasie filharmonii. Blechacz wystapi w Poznaniu po raz pierwszy 10 listopada 2017 roku, a później - 18 maja i 22 czerwca 2018 roku.


Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia: Marco Borggreve
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#Blechacz

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego