facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Podglądacz w ptasim świecie

opublikowane przez: , z dnia 02.08.2017, 03:45

Z wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf przyrody, który ukochał podglądanie ptaków, żyjących lub wędrujących przez Polskę. Jego prace pojawiały się często jako zdjęcie dnia w National Geographic Polska. Od 10 czerwca w Galerii CKiS w Kaliszu oglądać można zdjęcia ptaków, które spotkał w Nadleśnictwie Turek.

Mówi, że fotografią zaraził go starszy brat w latach 90. - Posiadany przez niego radziecki aparat Zenit TTL wraz z obiektywem Helios 44M-4 był w naszym domu obiektem mojego pożądania – pisze na swojej stronie internetowej Fornalski. Ogromny wpływ na jego wybór miał też ojciec, który opowiadał mu historie o lesie i zwierzętach. Dzięki temu przenosił się w inny wymiar, tam gdzie istnieje coś, co zgłębia do dnia dzisiejszego.


Fornalczyk zajmuje się fotografią przyrodniczą od ponad 20 lat. Swoją uwagę skupia na ptakach dziko żyjących w Polsce. Ponieważ urodził się w Turku, najchętniej fotografuje na terenie powiatu tureckiego. Jest laureatem wielu konkursów min: „Ptaki latem w obiektywie Olympus”, „Ptaki przy karmniku”, publikacja fotografii w Instytucie Ochrony Przyrody PAN „Chrońmy Przyrodę Ojczystą” oraz w wydawnictwach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu „Moja Wielkopolska 2014”. Jego prace wielokrotnie były wybierane przez National Geographic Polska, jako zdjęcie dnia.


- Fotografia przyrodnicza, a w szczególności fotografia dziko żyjących ptaków, jest niewątpliwie jedną z najbardziej wymagających, czasochłonnych i wyspecjalizowanych praktyk fotograficznych. Wymaga od fotografującego wielu osobistych wyrzeczeń oraz olbrzymich zasobów czasu, energii i cierpliwości – zdradza fotograf. I dodaje: Wybór stosownych miejsc do fotografowania, sprzętu fotograficznego oraz dodatkowego wyposażenia warsztatu nie jest przypadkiem. Należy liczyć się z wieloma niedogodnościami – wysiłek fizyczny, niekomfortowe warunki oraz nakłady finansowe nie są nam obce. Leżenie w błocie, nieprzyjemny zapach, ukąszenia owadów, deszcz, upał i mróz staja się codziennością. Pomysłowość, instynkt, znajomość gatunków i przetrwanie w trudnych warunkach jest niewątpliwie najważniejszym czynnikiem wpływającym na powstające zdjęcie.


Wystawa ”Ptaki z Turku” w Galerii CKiS w Kaliszu składa się z 25 fotografii, w większości w formacie 100 x 70 cm, przedstawiających ptaki żyjące na wolności w Nadleśnictwie Turek. Zdjęcia powstały w warunkach terenowych. - Zachęcam wszystkich miłośników przyrody do spędzenia kilku chwil wśród moich fotografii, przedstawione zdjęcia odsłaniają rąbek tajemnicy mało znanego ptasiego świata – pisze na swojej stronie Fornalczyk.


Autor: Tori
Zdjęcia: Materiały organizatorów
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego