facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Dagadana wiecuje w Krotoszynie

data wydarzenia: 30.07.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 28.07.2017, 23:55

Dagadana, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów folkowych, wystąpi w niedzielę na koncercie w ramach “Więc Wiec!" w Krotoszynie. Na scenie, zbudowanej na rynku miasta, zagrają też Ørganek i Jarson. Nazwa imprezy nawiązuje do popularnej formy spotkań ulicznych, w wydaniu krotoszyńskim są to spotkania z muzyką.

Cykl letnich koncertów w Krotoszynie rozpoczął się 2 lipca, wtedy na krotoszyńskim rynku wystąpili aGain, Ann oraz Hey. W najbliższą niedzielę koncert zagra Dagadana, Ørganek i Jarson. Ale to nie koniec tegorocznej edycji cyklu. Będą jeszcze muzyczne spotkania w sierpniu i wrześniu.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów folkowych Dagadana tworzą znakomici muzycy z Polski i Ukrainy, biorący udział w wielu ważnych projektach muzycznych w kraju i za granicą: Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk. Zespół współpracuje z takimi grupami i artystami jak Raz Dwa Trzy, Gaba Kulka i rodzina Pospieszalskich. Od momentu powstania zagrał około 400 koncertów w kraju i za granicą. W ubiegłym roku powrócił z czwartym albumem "Meridian 68", najbardziej folkową z dotychczasowych płyt zespołu. Dagadana już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę, dziś już nieco zapomnianej, muzyki ludowej. Na ostatniej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski m.in. z Kurpiów i Wielkopolski, obok tego ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem NorthLab.

Tego samego wieczoru wystąpi także Formacja Ørganek. Grupa powstała w roku 2013 z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio. Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt."Głupi", który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce zapewniając zespołowi miejsce na czołówkach list przebojów rozgłośni radiowych, a także liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im.Grzegorza Ciechowskiego 2014. Zespół zdobył nominację do nagrody Fryderyk 2015. W latach 2014 - 2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą, czym zbudował sobie świadomą i wymagającą publiczność, dzięki której album pt. "Głupi" uzyskał status Platynowej Płyty.
Podczas koncertów zespół prezentuje obecnie materiał z drugiego albumu pt. "Czarna Madonna". Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu pt."Głupi", a z drugiej coś zupełnie nowego. Ørganek cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX wieku, a także całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta.

Zanim usłyszymy Ørganka i Dagadanę, na scenie pojawi się Jarson, który po latach muzycznych podróży z wieloma zespołami, takimi jak Synteza, Górna Volta, Scena Prezentacji, Pomoc Duchowa, Krotoszyński Chór Kameralny, Szekina, Reising Band czy BuJaMBi, wylądował na muzycznym gruncie, utworzonym z połączenia dotychczasowych doświadczeń, w zdecydowanej większości ze swoimi autorskimi piosenkami. Można się w nich doszukać elementów bluesa, rocka, jazzu, ballady, przyprawionych gdzieniegdzie klimatami latynoskimi..

Druga odsłona tegorocznego cyklu odbędzie się 30 lipca o godz. 18 na Rynku w Krotoszynie. Kolejne koncerty 12 sierpnia i 3 września. Organizatorem imprezy jest Krotoszyński Ośrodek Kultury.

Autor: Adam Olaf Gibowski
Front foto: Mariusz Forecki (na zdj. Daga Gregorowicz).


 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

20
Środa
Czerwiec 2018
Bogny
Rafaeli
Rafała
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego