facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tolinkdrukuj« Ukulele nas połączy

data wydarzenia: od 04.08.2017 do 05.08.2017 opublikowane przez: , z dnia 28.07.2017, 23:20

W ukulele jest jakaś magia. Czy to przez rozmiar, czy charakterystyczne brzmienie, ono zawsze wzbudza w ludziach pozytywne emocje - uważa Piotr Kończal, członek Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, współorganizującej festiwal "Cały Poznań Ukulele". Koncerty plenerowe, warsztaty oraz wspólne muzykowanie odbędą się 4 i 5 sierpnia.

Ukulele to instrument przeżywający obecnie prawdziwy renesans. Niewielkie rozmiary tej czterostrunowej hawajskiej gitarki powodują, iż jej opanowanie jest bardzo proste. Piotr Kończal zapewnia, że podstaw gry nauczyć się może dosłownie każdy. - W ukulele jest jakaś magia. Czy to przez rozmiar, czy charakterystyczne brzmienie, ono zawsze wzbudza w ludziach pozytywne emocje - uważa muzyk. Warto zauważyć, że w ostatnich latach w Europie powstaje coraz więcej festiwali dedykowanych temu instrumentowi, a jego potencjał odkrywa coraz więcej artystów. Z racji konstrukcji, wymiarów i niskich cen podstawowych modeli, ukulele jest często pierwszym instrumentem dla wielu osób, a nawet całych rodzin. Idealnie wpasowuje się w klimat wakacji i świetnie nadaje się do wspierania działań muzycznych i edukacyjnych.

Poznań nie od dziś jest jednym z głównych ośrodków popularyzacji ukulele w Polsce. Tutejsi „ukuleliści” regularnie koncertują, nie tylko na lokalnych scenach, ale na terenie całego kraju. Organizatorzy uważają, że tę wysoką pozycję stolicy Wielkopolski należy wykorzystać i konsekwentnie umacniać. Przede wszystkim poprzez takie imprezy, jak sierpniowy festiwal „Cały Poznań Ukulele”. Jest on kontynuacją ubiegłorocznego, jednodniowego wydarzenia pod tym samym hasłem, w ramach którego odbyły się warsztaty nauki gry oraz występy sceniczne. Aktywny udział wzięło w nim niemal sto osób, nie licząc publiczności przysłuchującej się koncertom.

Duże zasługi w promowaniu ukulele w naszym regionie ma Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, tworzona przez Tomasza Kasprzaka, Jacka Cieplińskiego, Piotra Kończala i Marka Gordzieja. - Będąc zawodowymi muzykami, postanowiliśmy dla żartu pograć sobie razem na tych instrumentach. Bawiliśmy się doskonale, więc należało to usankcjonować. Nazwa powstała w sposób naturalny, po prostu opisała stan rzeczy. Ponadto, jako osoby skromne, wiedzieliśmy, że tylko skomplikowana nazwa uchroni nas przed sukcesem, na który nie mieliśmy ani czasu, ani ochoty - opowiada o genezie zespołu Piotr Kończal. To właśnie PPNOU będzie gospodarzem festiwalu. Jako jedyny polski zespół tego rodzaju, znany jest również europejskiej publiczności.

Na potrzeby „Cały Poznań Ukulele” zaadaptowana zostanie przestrzeń dziedzińca Urzędu Miejskiego oraz dziedziniec Estrady Poznańskiej. Wydarzenia będą odbywać się także w miejscach aktywnych kulturalnie, i to w kilku poznańskich dzielnicach - na Łazarzu, Jeżycach, Wildzie i Starym Mieście. Wszystko po to, aby - zgodnie z nazwą festiwalu - wyjść z ideą wspólnego muzykowania również poza ścisłe centrum miasta. W końcu impreza promować ma nie tylko sam instrument, ale przede wszystkim zapominaną już koncepcję wspólnego, domowego muzykowania.

W pierwszy dzień festiwalu wykonawcy będą grać dla przechodniów na ulicach, klientów na ryneczkach i odpoczywających w parkach. Wieczorem odbędą się występy w kilku poznańskich klubach oraz klubie festiwalowym. Drugiego dnia na uczestników czekać będzie bogaty program koncertów i warsztatów nauki gry na ukulele. Organizatorzy planują stworzenie największej orkiestry ukulele, która połączy wszystkich wykonawców oraz publiczność biorącą udział w festiwalu. Oprócz Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele zagrają takie zespoły jak Ukulelelove Łejery, Polish Ukulele, Burzol & Kelen, Rita Braga, Tomek Grdeń, Professor Peter, Piotr Scholz & Michał Francuzik oraz UkulelebOboys.

Festiwal „Cały Poznań Ukulele” odbędzie się 4 i 5 sierpnia w różnych lokalizacjach na terenie całego miasta, w tym na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17) oraz w klubie festiwalowym na dziedzińcu Estrady Poznańskiej (ul. Masztalarska 8).

Autor: Sebastian Gabryel

Front foto: Bartosz Dziamski

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego