facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tolinkdrukuj« Transatlantyk zacumuje w Koninie

data wydarzenia: od 21.07.2017 do 23.07.2017 opublikowane przez: , z dnia 20.07.2017, 09:43

Międzynarodowy festiwal filmu i muzyki Transatlantyk, który od trzech lat odbywa sie w Łodzi, wyruszy niebawem w podróż. Do Konina, oprócz filmów, przywiezie Dorotę Osińską - wokalistkę, która była objawieniem popularnego muzycznego show “The voice of Poland". Koncert artystki zaplanowano na piątek, podczas kolacji filmowej.

Ona cała jest muzyką – mówiła o Osińskiej jurorka “The voice of Poland”, Justyna Steczkowska. Obdarzona ogromnym talentem wokalistka jest osobą niedowidzącą i niezwykle skromną. Sama o sobie mówi: ,,Z wykształcenia jestem andragogiem i animatorem kultury. Z zawodu aktorką teatralną. Z zamiłowania i szczęśliwie z zarobkowania jestem śpiewarką, czyli dziewczyną do śpiewania. Mimo upływu lat jestem totalnie niezrównoważona: czasem zbyt poważna i skryta, czasem zbyt szalona i przesadnie ufna. Czasem pewna swego a już za chwilę zagubiona i przerażona światem. Jestem różna, sama nie wiem jaka. I tak jest dobrze”.

Osińska zachwyciła widzów i jurorów wzruszającą, osobistą interpretacją „Calling you”, utworu pierwotnie wykonywanego przez Jevettę Steele. Na koncercie w Koninie artystce towarzyszyć będzie Paweł Steczek, pianista, muzyk zespołu Button Hackers, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Autor muzyki do cyklu filmowego ,,Flota Duchów” dla Discovery oraz do spektaklu muzycznego ,,Romeo i Julia” W. Szekspira w reż. Cezarego Domagały. Współpracował też z Agnieszką Holland przy realizacji filmu ,,W Ciemności”. Drugim muzykiem towarzyszącym Osińskiej będzie Robert Siwak, perkusista, który współpracuje z  kilkoma formacjami muzycznymi, a także takimi kompozytorami, jak Krzesimir Dębski, Jan A.P. Kaczmarek, Jack Kleyff, czy Paweł Mykietyn.
Koncert odbędzie 21 lipca o godz. 19.30 w restauracji Tutti Santi podczas kolacji filmowej, zaplanowanej na 150 osób. Zaproszenia na to niecodzienne wydarzenie można zdobyć poprzez fejsbuka organizatorów: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (DK Oskard), Konińskiego Domu Kultury i Tutti Santi.

Występ Osińskiej nie jest jedyną atrakcją, przygotowaną dla mieszkańców Konina. Podczas trzech dni wizyty Transatlantyku odbędzie się jeszcze szereg projekcji filmowych. Na wszystkie wstęp jest wolny.


21 lipca o godz. 22 na bulwarze nadwarciańskim rozpocznie się projekcja filmu ,,Wróg numer jeden”.
Film opowiada o polowaniu na najsłynniejszego terrorystę w historii, Osamę bin Ladena. Obraz wyreżyserowała Kathryn Bigelow, która dała się poznać jako malarka. Mając niespełna 20 lata zdobyła stypendium Whitney`s Museum Independent Study Program, a jej prace doczekały się kilkunastu wystaw, recenzje z nich pisali czołowi amerykańscy krytycy, z Susan Sontag na czele. Od 1978 roku Bigelow zajmuje się również reżyserią filmową, w centrum jej zainteresowań znajdują się tematy sensacyjne. Wyreżyserowała między innymi ,,Blue Steel”, ,,Na fali” i ,,Dziwne dni”.

Następnego dnia Transatlantyk zatrzyma się na stacji Chorzeń. Na boisku sportowym przy ul. Spółdzielców o godz. 22 odbędzie się pokaz filmu ,,Mad Max. Na drodze gniewu”. Reżyser George Miller, twórca gatunku postapokaliptycznego oraz pomysłodawca legendarnej serii filmów Mad Max, tym razem prezentuje obraz, który stanowi powrót do świata Wojownika Szos, Maxa Rockatansky’ego. Prześladowany przez demony przeszłości Mad Max uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie.


Ostatni dzień spotkań ze światowym kinem, prezentowanym w ramach Transatlantyku, to pokazy dwóch filmów w kinach studyjnych. W niedzielę, 23 lipca o godz. 18 kino Centrum wyświetli film ,,Victoria”, o godz. 22 w Kinie Oskard obejrzymy ,,Ukryte działania”.
,,Victoria” to niemiecki film, pełen akcji i niespodziewanych reakcji bohaterów. Akcja thrillera rozgrywa się nocą we współczesnym Berlinie. Reżyser Sebastian Schipper pokazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych.
“Ukryte działania” wyróżnione zostały trzema nominacjami do Oscarów, w tym za najlepszy film roku. Niezwykła, prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.

Warto pamiętać, że twórca i dyrektor festiwalu Transatlantyk, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek pochodzi właśnie z Konina.

Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia: Materiały ze strony Doroty Osińskiej
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

20
Środa
Czerwiec 2018
Bogny
Rafaeli
Rafała
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego