facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop todrukuj« Wiersze Lebdy w Dwójce

data wydarzenia: od 24.07.2017, g. 11:10 do 28.07.2017 opublikowane przez: , z dnia 17.07.2017, 06:48

"ukrywałem przed tobą / chorobę pszczół / nie mogłem inaczej / to przecież na ich przykładzie / miałem cię nauczyć życia / nie śmierci" - pisze Małgorzata Lebda w wierszu "maj: warroza"* z tomiku "Matecznik". Wiersze z "Matecznika" można będzie usłyszeć w przyszłym tygodniu w radiowej Dwójce w audycji "Molo Melomana". Tomik wydała WBPiCAK w Poznaniu.

- Mój stosunek do tych wierszy jest najcieplejszy z możliwych. Bo to poezja, która jest poza jakimikolwiek schematami. Przed wydaniem w 2013 roku tomu "Granica Lasu" nie znałem Małgosi Lebdy. Przysłała do nas niezwykłą poezję. Wtedy u nas pojawiła się ta pierwsza książka i pojawiła się DZIEWCZYNA Z WIERSZAMI – o poezji Małgorzaty Lebdy mówi Mariusz Grzebalski z wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, które wydało "Matecznik" (2016). Ostatnio tomik otrzymał Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki 2016 roku.

"lipiec: łuna

ogień uspokajał nas wszystkich

mogliśmy widzieć w nim to

czego akurat było nam

trzeba

był namiętnością oczu

zapowiedzią kary

od pokoleń omijał nasze stodoły

był więc po naszej stronie"

 

Orfeusz przyznawany jest za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki. W laudacji na cześć laureatki Bronisław Maj, członek jury nagrody, powiedział: Świat poetycki "Matecznika" istnieje przedziwnie mocno, intensywnie, pewnie. Jest konkretny. Wypełniają go rzeczywiste krajobrazy i miejsca; zaludniają - znane nawet z imienia - postacie. "Matecznik" jest przejmującym zapisem. Utrwaleniem? Próbą przezwyciężenia, wyrwania się? Traumatyzującego, stygmatyzującego doświadczenia. W którym rozpoznać się może każdy z nas, każdy los.

W maju tego roku Małgorzata Lebda wyróżniona została za "Matecznik" Poznańską Nagrodą Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

"listopad: złe II

czuliśmy że stara rogowska nadchodzi

ojciec wyciągał wtedy z siebie butelkę po wódce

napełnioną spadziowym ona stukała kijem w okno

kuchni

u progu tamtej zimy jej dłonie zaczęły przypominać

szpony drapieżnego ptaka (znaliśmy to) odprawiała

nad naszymi głowami ciche msze pachniała

jak wilgotne kretowiska rozsadzone

karbidem"

Małgorzata Lebda jest poetką, fotograficzką, nauczycielką akademicką, ultramaratonką i taterniczką. Zawodowo zajmuje się teorią literatury i sztuk wizualnych. Dorastała w beskidzkiej wsi, w Żeleźnikowej Wielkiej, mieszka w Krakowie. Otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa i Stypendium Grazelli w 2006 r., Stypendium MKiDN w 2012 r. Już jej debiutanckie "Tropy" zostały znakomicie przyjęta, przedostatni tom - "Granica lasu" wydała w 2013 r. Jej wiersze tłumaczone były na angielski, czeski, serbski, słoweński, rumuński.

"ostatnie dni zimy: czucie

ukrywałem swoją słabość

nie prze nią miałem być zapamiętany

odwracałem waszą uwagę na sprawy ziemi

tak skutecznie że myśląc o mnie będziecie

mówić językiem roślin"


 

Autor: Daina Kolbuszewska

Zdjęcia Małgorzaty Lebdy z gali Poznańskiej Nagrody Literackiej 2016. Materiały wydawcy

Wiersze z "Matecznika" czytane będą codziennie od poniedziałku 24 lipca do piątku 28 lipca ok. godz. 11.10-11.15 w audycji "Molo Melomana" w programie II Polskiego Radia.

 

Wiersze w tekście pochodzą z tomiku "Matecznik"

* warroza – choroba wywoływana przez roztocza rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego